Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy - ZielonaGospodarka.pl
29.01.2024 09:39
Strona główna Klimat, Edukacja Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Partnerzy portalu

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy - ZielonaGospodarka.pl

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.

Znajdujące się na dużych głębokościach kominy geotermalne i konkrecje manganowe zwierają znaczniej bardziej złożone biologiczne ekosystemy, niż się wydawało – wskazuje badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Urechcie.

Kominy hydrotermalne to znajdujące się na dnie oceanu szczeliny w skorupie Ziemi, przez którą wydobywa się gorąca woda, a konkrecje to zalegające w niektórych miejscach, mierzące zwykle od 1 do kilkunastu (czasami kilkudziesięciu) centymetrów konglomeraty różnych metalicznych pierwiastków, w dużej części manganu, a także żelaza, niklu, miedzi, kobaltu.

"Nasze badanie po raz kolejny pokazuje, że musimy być ekstremalnie ostrożni, zanim pozwolimy na komercyjne wydobycie na dużych głębokościach minerałów znajdujących się w tych habitatach" – mówi dr Sabine Gollner, współautorka odkrycia.

Badaczka i jej zespół przeanalizowali najpierw skorupiaki zebrane z pomocą podwodnych robotów z hydrotermalnych kominów położonych na granicy płyty australijskiej i pacyficznej. Analiza DNA dostarczyła kilku ważnych informacji.

Przede wszystkim okazało się, że w różnych miejscach żyły odrębne populacje o niewielkich oddziaływaniach między sobą. Organizmy pobrane z różnych miejsc mogły wyglądać tak samo, ale z genetycznej perspektywy należały do odrębnych gatunków.

W drugiej części projektu badacze zebrali próbki z konkrecji manganowych w strefie Clariona-Clippertona – dużego obszaru znajdującego się na głębokości 4-5 km na Pacyfiku. W różnych konkrecjach badacze znajdowali od kilkunastu, aż do 200 różnych nicieni, skorupiaków i innych zwierząt. Wiele z nich było unikalnych dla danej konkrecji. Niektóre ze zwierząt korzystały z tych siedlisk do reprodukcji.

"Przebadane przez nas lokalizacje są obecnie intensywnie analizowane pod kątem wydobycia różnych minerałów. Jednak nasz projekt pokazał, że musimy być ekstremalnie ostrożni, jeśli chodzi o przyszłe wydobycie na dużych głębokościach. Możemy ryzykować wyginięciem unikalnych gatunków" – mówi dr Gollner. 

Marek Matacz

mat/ zan/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.