Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Strona główna Energetyka, OZE Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Partnerzy portalu

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO - ZielonaGospodarka.pl
Fot. LinkedIn/MEWO S.A.

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.

Zgłębiają niezgłębione


Do najistotniejszych strategicznie operacji 2022 r. spółka zalicza zwłaszcza projekt prowadzony na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a realizowany w konsorcjum z Uniwersytetem Morskim w Gdyni.
– Zasadniczy cel tego przedsięwzięcia to ustalenie miejsc habitatu, czyli takich, gdzie może rozwijać się życie – wyjaśnia Paweł Gajewski, prezes zarządu MEWO S.A. – Do tego niezbędny jest precyzyjny obraz dna, dlatego wykonujemy badania batymetryczne i sonarowe, na podstawie których Uniwersytet Morski wyznacza obszary, gdzie można następnie wysłać ROV (remotely operated vehicle, czyli zdalnie kierowany pojazd podwodny – przyp. red.), aby biolodzy stwierdzili, czy rzeczywiście występuje tam morska fauna –  dodaje.

Skala ubiegłorocznych prac badawczych w naturalny sposób podyktowała określone dyspozycje operacyjne. W 2022 r. firma zmobilizowała bowiem cały szereg statków.
– Na pewnym etapie tylko do badań stricte geofizycznych zaangażowaliśmy aż 6 jednostek równolegle. To jest nasz rekord, dzięki któremu udało się osiągnąć właśnie takie wyniki – zwraca uwagę prezes.

Gospodarka Morska
Fot. LinkedIn/MEWO S.A.


W 2022 r.  MEWO wyczarterowało długoterminowo nową, specjalistyczną jednostkę do obsługi projektów offshore. Ponad 60-metrowy, wielozadaniowy statek badawczy Amber Cecilia o pojemności 1310 BRT będzie służył przede wszystkim do prac geotechnicznych, geofizycznych, serwisowych oraz obsługi ROV na rzecz powstających na obszarze polskiej EEZ Morskich Farm Wiatrowych. Warto podkreślić, że to pierwszy konwencyjny statek tego typu wpisany do Polskiego Rejestru Okrętowego po 1989 roku.

Czytaj więcej >> tutaj.

Gospodarka Morska
Fot. LinkedIn/MEWO S.A.

Indiana Jones na pokładzie


Sukces był możliwy zwłaszcza dzięki pełnemu zaangażowaniu ponad 100-osobowego morskiego zespołu pomiarowo-inżynieryjnego, który intensywnie pracował dzień w dzień przez cały rok. MEWO, dysponuje największym w skali Polski oraz jednym z największych w skali Europy teamów badawczych. Paweł Gajewski podkreśla, że każdy pomiarowiec musi mieć w sobie naturalny zmysł odkrywcy – jak Indiana Jones.

– W pracy surveyora niezbędny jest specyficzny temperament. Statek badawczy porusza się ze średnią prędkością 4 węzłów, a przestrzeń jest bardzo ograniczona. Bez podejścia prozespołowego oraz rzeczywistej pasji odkrywcy ciężko przetrwać w takich warunkach – wyjaśnia prezes. – W ubiegłym roku wykonywaliśmy dla naszych klientów badania typowo pod farmy wiatrowe, ale trzeba zaznaczyć, że bardzo duża część z tych 45 tys. przepłyniętych kilometrów była na niezbadanych wcześniej terenach – dodaje.

Podczas zbierania danych na dziewiczych obszarach można namierzyć wiele interesujących formacji geologicznych oraz artefaktów. – Tylko w ubiegłym roku trafiliśmy na kilkadziesiąt wcześniej nieznanych wraków. Wszystkie zgłosiliśmy już do właściwych instytucji – zdradza Paweł Gajewski.

Autorski software


Wszystkie dane zebrane przez pomiarowców muszą zostać następnie odpowiednio przetworzone – sprawdzone, ewentualnie poprawione, a w końcu zinterpretowane tak, aby na ich podstawie można było wygenerować precyzyjne mapy. Zajmuje się tym kilkunastoosobowy zespół pracujący w siedzibie firmy w Straszynie. Dla MEWO kluczowe było zatem wdrożenie systemu zdalnej kontroli jakości danych pomiarowych. Ich autorskie oprogramowanie Survey Monitor w rzeczywistym czasie monitoruje ruchy statków.

– Na każdym statku jest zainstalowany specjalny software, który pobiera informacje z systemu pomiarowego i przesyła je, przez satelitę bądź internet komórkowy, do naszej siedziby. Możemy dzięki temu tworzyć bardzo dużo raportów oraz monitorować jakość danych w czasie rzeczywistym, co pozwala nam szybciej reagować – tłumaczy prezes.

Dodatkową zaletą systemu SM jest możliwość implementacji rozmaitych, dodatkowych elementów.

– Mamy na Bałtyku wystawione pławy meteorologiczne, które mierzą parametry fizyczne morza. Jesteśmy w stanie uwzględnić również te dane, co nam daje bardzo ciekawy obraz sytuacji na Bałtyku, jeżeli chodzi o warunki. W każdym momencie możemy się zalogować i widzieć dokładnie, co się dzieje w danych punktach – jaki jest wiatr, jakie falowanie, itp. –  zauważa Paweł Gajewski. Już niedługo oprogramowanie zostanie ponadto udostępnione klientom firmy, aby sami mogli wykorzystywać je do monitorowania prowadzonych przez MEWO badań.

Perspektywa po dekadzie


W 2023 roku firma będzie celebrować swoje dziesięciolecie. Prezes Paweł Gajewski mówi, że na tym etapie spółka ma już jasno określony kierunek, w którym chce się dalej rozwijać.
– Pod względem skali i ilości osiągnęliśmy większość tego, co zamierzaliśmy. Nie przewidujemy zatem dużej ekspansji w tym zakresie. W najbliższych latach chcemy się skupić głównie na jakości naszych usług, na wyspecjalizowaniu się w konkretnych dziedzinach. Chcemy, żeby marka MEWO była gwarancją najwyższego poziomu prowadzenia pomiarów – czy to na Bałtyku, na Morzu Północnym, Śródziemnym czy na jakimkolwiek innym akwenie – mówi prezes. Fundamentem naszej działalności są geofizyka i geotechnika oraz fizykochemiczne badania środowiskowe. Do tego dochodzą inspekcje ROV, których każdego roku robimy wiele, ale głównie w zakresie identyfikacji obiektów na dnie, a niebawem pojawi się potrzeba badań istniejącej już infrastruktury podwodnej, dlatego w tym kierunku idziemy. Nieustannie się szkolimy, żeby utrzymać pozycję lidera w Polsce – dodaje.

O MEWO


MEWO S.A. to nowoczesna firma działająca na europejskim rynku offshore i największa w Polsce niezależna firma świadcząca usługi w zakresie badań i pomiarów środowiskowych, geofizycznych oraz geotechnicznych. Oferta w tym zakresie obejmuje prowadzenie prac badawczych i rozwojowych oraz wynajem specjalistycznych usług, oraz sprzętu badawczo-pomiarowego. MEWO S.A. dostarcza usługi i rozwiązania dla morskich sektorów energetycznych na Morzu Bałtyckim, Morzu Śródziemnym i południowej części Morza Północnego w zakresie ropy i gazu, odnawialnych źródeł energii, telekomunikacji podmorskiej i badań morza.

W 2022 roku MEWO udało się uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla farmy wiatrowej w polskiej WSE oraz dwie decyzje dla dwóch kolejnych przyłączy farm wiatrowych. Obecnie pracują nad dwoma kolejnymi wnioskami o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla farm wiatrowych oraz dla jednego przyłącza. Rozpoczęli również prace nad decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu krytycznej infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtyckim.

Tagi:
mewo, oze, offshore

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.