W Wielkiej Brytanii ma powstać księżycowy reaktor jądrowy od Rolls-Royce

W Wielkiej Brytanii ma powstać księżycowy reaktor jądrowy od Rolls-Royce - ZielonaGospodarka.pl
21.03.2023 09:56
Strona główna Energetyka, OZE W Wielkiej Brytanii ma powstać księżycowy reaktor jądrowy od Rolls-Royce

Partnerzy portalu

W Wielkiej Brytanii ma powstać księżycowy reaktor jądrowy od Rolls-Royce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Rolls-Royce

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła wsparcie dla projektu firmy Rolls-Royce, który dotyczy budowy nuklearnego reaktora na potrzeby misji na księżycowych. Miałby on działać na powierzchni Srebrnego Globu i zapewniać energię astronautom.

Jedną z największych potrzeb wszelkich kosmicznych misji jest zapewnienie dostatecznej ilości energii. W przypadku budowy bazy na Księżycu będzie ona potrzebna do budowy i działania habitatu razem z systemami podtrzymywania życia, do ładowania baterii skafandrów, łazików, narzędzi, czy do komunikacji.

Nad rozwiązaniem tych kwestii pracują inżynierowie z firmy Rolls-Royce. Chcą, aby na powierzchni Księżyca, astronautów w energię zaopatrywać z pomocą mikroreaktora jądrowego. Przedsiębiorstwo uważa, że takie - zdolne do produkcji dużych ilości energii urządzenie - pozwoli na znaczne podniesienie naukowej wartości kolejnych misji.

Reaktor ma być znacząco mniejszy i lżejszy, niż baterie słoneczne. Dzięki temu ma działać niezależnie od ukształtowania terenu czy nasłonecznienia. Co więcej, mógłby zostać wykorzystany także na Ziemi, do celów komercyjnych czy obronnych - argumentują eksperci.

Narodowa Agencja Kosmiczna Wielkiej Brytanii przeznaczyła właśnie 2,9 mln funtów na grant dla Rolls-Royce’a, aby wspomóc firmę w przygotowaniu demonstracji takiego reaktora. To drugie wsparcie ze strony Agencji - po tym, jak przeznaczyła 249 tys. funtów na wcześniejsze badania.

"Eksploracja kosmosu to ostateczny laboratoryjny test transformujących cywilizację technologii, których potrzebujemy także na Ziemi: od materiałów, po roboty, żywność, technologie bezpieczne dla środowiska i wiele innych" - powiedział George Freeman, minister ds nauki, innowacji i technologii.

"Podczas gdy przygotowujemy się do ponownego wysłania ludzi na Księżyc, po raz pierwszy od ponad 50 lat, wspieramy ekscytujące badania, takie jak praca nad modułowym reaktorem księżycowym tworzonym przez Rolls-Royce. To może być pionierskie źródło energii dla księżycowej bazy" - dodał.

Agencja liczy na to, że prace spowodują jednocześnie powstanie wielu nowych miejsc pracy. Firma liczy natomiast na stworzenie gotowego do wysłania w kosmos reaktora do 2029 roku.

Wraz z wymienionym przedsiębiorstwem, nad reaktorem pracują liczne instytucje, w tym znane brytyjskie uniwersytety.

„Nowa transza pomocy ze strony Brytyjskiej Agencji Kosmicznej wiele znaczy dla prowadzonego w Rolls-Royce Programu Mikro-Reaktora. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Brytyjską Agencją Kosmiczną i wieloma brytyjskimi instytucjami naukowymi, aby zaprezentować to co najbardziej wartościowe w brytyjskiej innowacji i wiedzy o przestrzeni" - mówi Abi Clayton, dyrektorka Future Programmes w Rolls_Royce.

Marek Matacz

mat/ zan/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.