Klimaton dla Miast – znamy zwycięskie rozwiązania do walki o lepszy klimat w miastach

zk

06.12.2021 12:18 Źródło: informacja prasowa
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Klimaton dla Miast – znamy zwycięskie rozwiązania do walki o lepszy klimat w miastach

Partnerzy portalu

Klimaton dla Miast – znamy zwycięskie rozwiązania do walki o lepszy klimat w miastach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Prawie 130 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 000 złotych nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.

Jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, MFiPR, Climate-KIC, Centrum GovTech oraz samorządowcy wyłoniło cztery najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone do Klimatonu przez Gniezno, Rybnik, Rzeszów i Wrocław.

Gniezno - monitoring wody i odprowadzanych ściekówZespół Lorem Ipsum za stworzenie koncepcji przebudowy całego procesu związanego z odprowadzaniem ścieków, która zakłada cyfryzację czynności administracyjnych i kontrolnych dla lepszego monitoringu gospodarki ściekowej w Gnieźnie.

Rybnik – analiza mobilności w transporcie publicznymZespół Trzeci za stworzenie aplikacji, która wykorzystuje ponad 330 tys. danych historycznych takich, jak: wykorzystanie biletów okresowych i jednorazowych oraz aktualne rozkłady jazdy, dzięki czemu pozwala przeanalizować obciążenie linii autobusowych czy tramwajowych oraz poszczególnych przystanków. Docelowo oprogramowanie ma pozwolić zoptymalizować cały system komunikacji miejskiej w Rybniku.

Rzeszów – mapowanie zagrożeń klimatycznychZespół Connected Life za stworzenie platformy Connected City. Składa się ona z danych uwzględniających zaludnienie Rzeszowa, zgłoszone podtopienia, lokalizację instytucji oświaty, położenie jednostek OSP, pomiarów czujników Airly i historię odczytów innych sensorów. Mapa umożliwia wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń i filtrowanie ich w celu sprawnego zarządzania miastem.

Wrocław - zwiększenie bezpieczeństwa aktywnej mobilności uczniówZespół Active Eco Mobility za aplikację Aktywnie do szkoły, przeznaczonej dla uczniów oraz nauczycieli, która pozwala na zgłaszanie przez dzieci miejsc uważanych przez nie za niebezpieczne. Oprogramowanie powiadomi rodzica o zakończeniu przez jego pociechę samodzielnej podróży do szkoły i przydzieli punkty za aktywne pokonanie drogi.

Działania na rzecz klimatu

– Tematyka „Klimatonu dla Miast” bezpośrednio łączy się z dwoma projektami zarządzanymi przez MFiPR: pracami nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej oraz przygotowaniami do Światowego Forum Miejskiego. Gratuluję zarówno miastom, które zyskają rozwiązania „szyte na miarę” jak zespołom programistów, którzy zwyciężyli w rywalizacji. Efekty prac 48-godzinnego maratonu programowania stanowią wzór działania nie tylko dla czterech aglomeracji biorących udział w hackathonie, ale dla wszystkich samorządów  – mówi Waldemar Buda, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas weekendowego wydarzenia, które odbyło się w dniach 3-5 grudnia, wzięło udział 30 zespołów programistów. Poza pracą nad konkretnymi wyzwaniami, na podstawie danych dostarczonych przez miasta, uczestnicy mieli możliwość konsultacji swoich pomysłów zarówno z mentorami, jak i samorządowcami. Dodatkowo programiści wzięli udział w licznych warsztatach oraz zgłębili wiedzę z zakresu wybranych wyzwań klimatycznych. Hackathon odbywał się w formule hybrydowej.

Wsparcie procesu transformacji energetycznej to jeden ze strategicznych obszarów działania PFR. Klimaton dla Miast doskonale wpisuje się w zadania programu PFR Green Hub, w którym poza kapitałem na określone inwestycje, chcemy wspierać rozwój polskich rozwiązań technologicznych oraz angażować samorządy w podejmowanie lokalnych działań na rzecz klimatu. Dziękuje wszystkim za zaangażowanie w Klimaton oraz gratuluję zwycięskim zespołom. Byliśmy świadkami wzorowej współpracy między samorządami i programistami, co pokazuje, że takie współdziałanie jest możliwe i co ważne, potrzebne, aby rozwijać polskie miasta i dawać ich mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Więcej informacji o Klimatonie dla Miast oraz zwycięskich rozwiązaniach znajduje się na stronie klimatondlamiast.pl

Wydarzenie wpisuje się w tematykę organizowanej w czerwcu przyszłego roku w Katowicach 11. sesji Światowego Forum Miejskiego. Wydarzenie, organizowane przez UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice, odbędzie się w dniach 26-30 czerwca 2022 roku.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.