Wynik wyszukiwania - "japonia" - Wiadomości

Nowy materiał usprawni technologie wodorowe

Japoński zespół opracował nowy materiał, który pozwala transportować jony wodoru w temperaturze pokojowej. Oznacza to łatwiejszą produkcję wodorowych baterii i ogniw paliwowych.
01.01.2024

Japońskie firmy angażują się w projekt statku do transportu skroplonego CO2

Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym. Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku.
30.12.2023

Życie po życiu, czyli jak ekologia zmienia świat?

64% konsumentów1 poprzez swoje codzienne działania stara się pozytywnie wpływać na środowisko – wynika z raportu opublikowanego przez Euromonitor International. Chociaż świadomość ekologiczna społeczeństwa stale rośnie, to ciężar zwiększenia wysiłków i realizacji systemowych modyfikacji spoczywa przede wszystkim na biznesie i administracji publicznej. A takich inicjatyw nie brakuje. Przykłady działań z całego świata pokazują, że zmiany są możliwe, a ich prowadzenie może realnie wpływać na rzeczywistość.
21.12.2023

W stronę słońca. Największa farma słoneczna w Japonii już w tym roku

EDP Renovaveis SA rozpocznie realizację największej farmy słonecznej w Japonii. Projekt o mocy 44 MW jest dużym wyzwaniem, wpisującym się w strategię ekspansji spółki na rynki azjatyckie.
11.10.2023

Japonia. Naukowcy odkryli w chmurach mikroplastik

Japońscy naukowcy, którzy zbadali próbki pary wodnej z chmur, otulających góry Fudżi i Oyama, znaleźli w nich cząsteczki mikroplastiku. W każdym litrze zebranej z chmur wody znajdowało się od 6 do 14 fragmentów plastiku mierzących od 7,1 do 94,6 mikrometra (mikrometr to jedna tysięczna milimetra) - poinformował portal amerykańskiej gazety "New York Post".
07.10.2023

Japonia rozpoczęła drugi zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Jak poinformował operator elektrowni, w czwartek rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami.
05.10.2023

Ambasada Japonii nękana telefonami po zanieczyszczeniu oceanu

Od przeszło trzech tygodni telefon w ambasadzie Japonii w Pekinie odzywa się średnio 10 tys. razy dziennie – poinformowały japońskie źródła rządowe. Dzieje się tak od momentu, kiedy pod koniec sierpnia w Fukushimie rozpoczęto proces zrzucania do oceanu uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej, czemu stanowczo sprzeciwiał się chiński rząd.
21.09.2023

Japonia. Odchody krów jako paliwo do rakiet kosmicznych

Japońska firma chemiczna pracuje nad metodą przerabiania odchodów krów na ciekły biometan, który miałby być używany jako paliwo rakietowe – podała w poniedziałek agencja Kyodo, oceniając, że mogłoby to rozwiązać problem usuwania nieczystości z hodowli bydła.
18.09.2023

Czy Godzilla powróci? Azja idzie w energię jądrową

Energia jądrowa przeżywa rozkwit w regionie Azji i Pacyfiku, ponieważ kontynent azjatycki ma rosnące zapotrzebowanie na tanią i czystą energię. Tylko w zeszłym roku produkcja energii jądrowej w Azji wzrosła o 5 procent, zaś w ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie.
11.09.2023

W czwartek rozpocznie się wypuszczanie wody z Fukushimy do oceanu

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima, wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin .
22.08.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
18.06.2023

Japonia. Pierwszy transport niskoemisyjnego amoniaku

Do Japonii dotarła pierwsza dostawa certyfikowanego niskoemisyjnego amoniaku. Na potrzeby Fuji Oil Company zrealizowały ją linie Mitsui O.S.K.
22.04.2023

G7: Ministrowie uzgodnili przyspieszenie odejścia od paliw kopalnych

Ministrowie środowiska i energii państw grupy G7 zobowiązali się w niedzielę do przyspieszenia procesu odchodzenia od paliw kopalnych, by osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2050 roku, ale nie podali terminu rezygnacji z energii węglowej.
17.04.2023

Ekspert: ważna jest długofalowa współpraca z Japonią, np. badawczo-rozwojowa

W kontaktach gospodarczych z Japonią powinniśmy położyć nacisk na rozwój długofalowej współpracy badawczo-rozwojowej, a nie kolejne inwestycje w zakłady produkcyjne - powiedział PAP profesor Akademii Leona Koźmińskiego Tomasz Olejniczak.
11.04.2023

Japonia będzie wspierać upowszechnianie pojazdów na wodór

Rząd Japonii będzie wspierał upowszechnianie pojazdów na wodór, który przy spalaniu nie emituje dwutlenku węgla. W najnowszym projekcie Tokio przewiduje sześciokrotne zwiększenie zaopatrzenia kraju w to paliwo do 2040 roku – podała we wtorek agencja Kyodo.
04.04.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Polsko-singapurska fabryka baterii

Spółka firm Compremum, Durapower i Elmodis zacznie produkcję modułów jeszcze w tym roku, zanim ruszy docelowy zakład. Partnerzy negocjują finansowanie inwestycji wartej ok. 200 mln zł - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
30.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
29.12.2022

UE i Japonia zacieśniają współpracę w dziedzinie wodoru

UE i Japonia podpisały w piątek porozumienie w dziedzinie stymulowaniu innowacji i rozwoju międzynarodowego rynku wodoru. Unia i Japonia zobowiązały się dokładać starań, by produkcja, transport, magazynowanie, dystrybucja i wykorzystanie odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz handel tym surowcem były zrównoważone i opłacalne.
05.12.2022

Japonia - największe upały w historii pomiarów temperatury wywołują obawy, że zabraknie prądu

W piątym dniu fali upałów w Japonii w Tokio zapowiedziano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza, to najwyższa zanotowana w czerwcu wartość od czasów rozpoczęcia pomiarów w 1875 roku - poinformowała w środę agencja Reutera.
29.06.2022

Po 10 latach mieszkańcy miasta opuszczonego po awarii w Fukushimie mogą znów nocować w swoich domach

Japońskie miasto Futaba, ewakuowane w 2011 roku po trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, po raz pierwszy zezwoliło w czwartek części mieszkańców na nocowanie w opuszczonych domach, by mogli przygotować się do powrotu po ponad 10 latach.
21.01.2022

Pewna bakteria zjada "zły" plastik i produkuje "dobry"

Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie. Jednocześnie produkuje biodegradowalne plastiki.
21.10.2021

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.
20.10.2021

Kawasaki zapowiada, że do 2035 roku większość jego motocykli będzie elektryczna

Japoński producent motocykli Kawasaki Heavy Industries ogłosił plany przejścia w stronę bardziej przyjaznych dla środowiska pojazdów elektrycznych. Do 2035 roku napędy elektryczne ma posiadać większość jego motorów przeznaczonych na rynki rozwinięte – podała w środę stacja NHK.
07.10.2021

Po erupcji podwodnego wulkanu pojawiła się nowa wyspa

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. km na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa – podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na komunikat japońskiej straży przybrzeżnej, która odkryła wyspę.
18.08.2021

Japonia: do 2030 roku energia słoneczna będzie tańsza niż jądrowa

Energia słoneczna do 2030 roku stanie się najtańszym źródłem prądu w Japonii, wyprzedzając energię jądrową, której koszty rosną z powodu zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa po katastrofie w Fukushimie – oceniło japońskie ministerstwo gospodarki.
13.07.2021

W Japonii powstanie pierwsza elektrownia wodorowa w pobliżu góry Fuji

Niezależna spółka energetyczna eRex planuje produkować energię elektryczną dla około 100 gospodarstw domowych. O ile nie jest to nic wyjątkowego, to tym razem elektrownia będzie napędzana wodorem. Pierwsza energia popłynie do odbiorców maksymalnie do marca 2022 roku.
12.05.2021

Japończycy podwyższyli cel redukcji emisji gazów cieplarnianych

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w czwartek, że rząd w Tokio podwyższył cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 46 proc. w 2030 roku w porównaniu z rokiem 2013. Krytycy oceniali poprzedni cel na poziomie 26 proc. jako mało ambitny.
22.04.2021

Największa elektrownia atomowa świata nie zostanie ponownie uruchomiona

Japońska firma, która zarządzała zniszczoną elektrownią jądrową w Fukushimie, nie będzie mogła ponownie uruchomić siłowni Kashiwazaki-Kariwa, najpotężniejszej elektrowni atomowej świata, w związku z lukami w zabezpieczeniach – zdecydowały w środę władze.
14.04.2021

Czy skażona woda z Fukushimy zostanie spuszczona do oceanu?

Rząd Japonii poprosił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o poparcie planu uwolnienia do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podał w środę portal Japan Times.
24.03.2021

Kurtyka: czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej

Czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej; Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
03.03.2021

Japonia: usunięcie odpadów po katastrofie w Fukushimie będzie kosztować 3,7 mld USD

Ponad 400 mld jenów (3,7 mld dolarów) będzie kosztowało usunięcie odpadów, które zostaną zebrane podczas oczyszczania terenu wokół elektrowni jądrowej w Fukushimie po katastrofie z 2011 roku - podała w piątek publiczna japońska stacja NHK.
26.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.