Wynik wyszukiwania - "opakowania jednorazowe" - Wiadomości

Sowińska: wkrótce mogą zniknąć plastikowe naklejki na owocach i warzywach

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała we wtorek, że wkrótce mogą zniknąć plastikowe naklejki na owocach i warzywach np. na jabłkach i pomarańczach. Zapewniła też, że ministerstwo rozpoczęło pracę nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów tworzyw.
06.02.2024

Wchodzą w życie opłaty za jednorazowy plastik

Od 1 stycznia wchodzą przepisy rozporządzeń, które m.in. przewidują, że do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr.
01.01.2024

Opublikowano rozporządzenia zw. z opłatami za jednorazowy plastik

Do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr. - wynika z jednego z trzech rozporządzeń opublikowanych w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.
12.12.2023

Konfederacja Lewiatan: realizacja przepisów UE ws. opakowań wiąże się ze zwiększeniem inwestycji

Realizacja przepisów unijnego rozporządzenia ws. opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) wiąże się z koniecznością zwiększonych inwestycji, m.in. w infrastrukturę związaną z gospodarką odpadami i ich recyklingiem – oceniła Konfederacja Lewiatan.
11.12.2023

Droga od zużytej butelki do nowej, czyli jak wygląda recykling w systemie kaucyjnym

Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?
09.08.2023

Prace nad wprowadzeniem kaucji na wybrane rodzaje opakowań stanęły w miejscu

Organizacje pozarządowe apelują do rządu o jak najszybsze wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego. Jak wskazują, oczekuje tego zarówno strona społeczna, jak i biznes. Tymczasem projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy już od jesieni, ale wciąż nie trafił do Sejmu, a prace utknęły w martwym punkcie. – To jest już najwyższy czas, ta ustawa jest w Polsce niezbędna – wskazuje Joanna Kądziołka ze Stowarzyszenia Zero Waste. – Projekt ustawy jest gotowy i w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby ustawa o systemie kaucyjny
30.03.2023

Naukowcy rzucają wyzwanie śmieciom z jednorazowych wyrobów medycznych i opakowań

Jedno łóżko szpitalne każdego dnia generuje około 3 kg plastikowych śmieci. Aby uczynić szpitale bardziej „zielonymi”, międzynarodowe konsorcjum, koordynowane przez polską uczelnię, opracowuje technologię wytwarzania „roślinnych” polimerów. Posłużą one do produkcji biodegradowalnych opakowań medycznych wyrobów jednorazowego użytku.
20.02.2023

Producenci wód butelkowanych apelują o szybkie wdrożenie systemu depozytowego. 90 proc. Polaków popiera to rozwiązanie

Ponad 90 proc. Polek i Polaków popiera funkcjonowanie systemu kaucyjnego. 86 proc. oczekuje też, że rząd wprowadzi system depozytowy na opakowania jednorazowe jak najszybciej – wynika z sierpniowego badania IBRIS na zlecenie Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.
08.11.2022

Tylko system kaucyjny może spowodować, że odzysk opakowań z tworzyw sztucznych będzie wyższy niż 90 proc.

Zgodnie z wytycznymi UE do 2025 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc., a do 2030 r. 55 proc. opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawiciele branży przetwórstwa tworzyw sztucznych uważają, że możliwe jest poddawanie recyklingowi ponad 90 proc. przynajmniej części plastikowych opakowań, ale warunkiem jest wprowadzenie skutecznego systemu depozytowego (kaucyjnego), również na opakowania jednorazowe.
30.11.2021

Polski Patent - termoplastyczna skrobia - biodegradowalny polimer Grupy Azoty

Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za Innowacyjny Produkt trafiła do Grupy Azoty S.A. Biodegradowalna skrobia termoplastyczna doceniona została podczas Targów Potato Poland - XXVIII Krajowych Dni Ziemniaka.
30.08.2021

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost zużycia jednorazowych opakowań

Klienci Starbucks mogą ponownie zacząć używać swoich osobistych kubków w lokalizacjach należących do firmy w Stanach Zjednoczonych 22 czerwca.
10.06.2021

MKiŚ: przepisy dot. jednorazowych opakowań mogą wejść w życie później niż w lipcu

Przepisy wdrażające rozwiązania ograniczające stosowanie jednorazowych plastikowych opakowań, m.in. wprowadzające odpłatność za ich wydawanie, mogą wejść w życie później niż z początkiem lipca - przekazał w środę wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
19.05.2021

Grupa Azoty będzie produkować biodegradowalną skrobię termoplastyczną

Instalację do produkcji skrobi termoplastycznej uruchomiono we wtorek w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie (Małopolska). Skrobia termoplastyczna jest w pełni biodegradowalna, może posłużyć m.in. do produkcji ekologicznych opakowań.
11.05.2021

TOGETAIR: według firm reforma gospodarki odpadowej będzie droga dla przedsiębiorców i konsumentów

Projektowane przepisy odpadowe w Polsce spowodują bardzo drogi dla firm i konsumentów system, reforma jest postawiona na głowie - przekonywali na konferencji TOGETAIR przedsiębiorcy. Resort klimatu i środowiska zapewnił, że przepisy w tej sprawie będą dostosowane do polskiego rynku.
22.04.2021

Zmiana w opłatach za produkty jednorazowe

Na maksymalnie 1 zł ustanowiono opłatę, jaka będzie doliczana do wydawanych klientom np. jednorazowych kubków - wynika z opublikowanego w czwartek projektu MKiŚ. Od lipca z kolei nie będzie można wprowadzać na rynek np. patyczków higienicznych z tworzyw nie poddających się recyklingowi.
01.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.