Grupa Azoty będzie produkować biodegradowalną skrobię termoplastyczną

zk

11.05.2021 16:01 Źródło: PAP
Strona główna Grupa Azoty będzie produkować biodegradowalną skrobię termoplastyczną
Grupa Azoty będzie produkować biodegradowalną skrobię termoplastyczną - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Instalację do produkcji skrobi termoplastycznej uruchomiono we wtorek w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie (Małopolska). Skrobia termoplastyczna jest w pełni biodegradowalna, może posłużyć m.in. do produkcji ekologicznych opakowań.

„Będzie to pierwszy w pełni biodegradowalny produkt Grupy Azoty” - powiedział prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc podczas wtorkowej uroczystości uruchomienia instalacji.

Hinc podkreślił, że opracowana w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty produkcja skrobi termoplastycznej jest odpowiedzią dyrektywę PE z czerwca 2019 r., której celem jest zmniejszanie wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Jak przypomniał, opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych mają być wykluczone z obrotu. „Oznacza to, że dynamicznie wzrośnie zapotrzebowanie na materiały spełniające normy ekologiczne, takie materiały właśnie jak tworzywo na bazie skrobi termoplastycznej” – powiedział Hinc.

Grupa Azoty jest pierwszym w Polsce i pierwszym w Europie środkowowschodniej koncernem, który wprowadza do swojej oferty tworzywo w pełni biodegradowalne. „W Polsce i Europie środkowowschodniej nie są obecni producenci tego typu tworzyw. Grupa Azoty wypełni więc niszę rynkową, w oparciu o naszą autorską technologię” – dodał. Zaznaczył, że patent dotyczący produkcji skrobi termoplastycznej w 2020 roku zgłoszony został do Polskiego Urzędu Patentowego, a w 2021 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego.

Hinc powiedział, że uruchomiona instalacja ma charakter pilotażowy. „Jest możliwe przeniesienie tej pilotażowej instalacji i wyskalowanie na większe wolumeny tej produkcji skrobi termoplastycznej w jednej z naszych spółek, w Grupie Azoty Compounding. Tam mamy możliwość produkowania wielkich ilości, wielkotonażowych, skrobi termoplastycznej” – mówił prezes.

Wiceprezes Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski powiedział, że idea produkcji skrobi termoplastycznej zrodziła się pod koniec roku 2019 w zespołach badawczo-rozwojowych CBR Grupy Azoty. „Niewiele ponad rok potrzebowaliśmy na to, aby od pomysłu na pierwsze biodegradowalne tworzywo doprowadzić do – poprzez laboratoria ćwierć i półtechnikę – de facto do produkcji na skalę przemysłową, do pełnego wdrożenia i komercjalizacji” – podkreślił Kądzielawski.

Skrobia termoplastyczna (polimer biodegradowalny) z Grupy Azoty to granulat, który produkowany jest ze skrobi uzyskiwanej z ziemniaków. Jak zaznaczono na filmie promującym produkt, skrobia termoplastyczna może być wykorzystywana „do produkcji m.in. bezpiecznej łyżeczki, doniczek do rozsad, butelek, które w ziemi rozłożą się już w pół roku i na dodatek dadzą roślinom energię, by rosły jak na skrobi”.

Podczas uroczystości prezesi Grupy Azoty podpisali także umowę z Polską Grupą Opakowaniową Opakomet na dostarczanie biodegradowalnego polimeru. „Nie tylko uruchamiamy instalację, ale podpisujemy już dzisiaj pierwszą umowę handlową na odbiór konkretnego wolumenu naszego tworzywa, które następnie posłuży do produkcji w stu procentach biodegradowalnych opakowań” – powiedział Kądzielawski.

Prezes Opakometu Piotr Stachowicz powiedział, że takie tworzywo to „najwyższa półka ekologii w opakowaniach”. „ W tym roku planujemy pełną komercyjną produkcję opakowań i elementów z tworzyw biodegradowalnych” – zapowiedział Stachowicz.

Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie, działający w sektorze nawozów, tworzyw inżynieryjnych, chemikaliów. W jej skład wchodzą m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A i Compo Expert Holding GmbH. Obecnie Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest też znaczącym producentem melaminy, kaprolaktamu, poliamidu, alkoholi OXO, bieli tytanowej, które stosowane są w wielu gałęziach przemysłu.

polonus_energy_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.