Polski Patent - termoplastyczna skrobia - biodegradowalny polimer Grupy Azoty

zk

30.08.2021 11:02 Źródło: informacja prasowa
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoRolnictwo, BioŻywność Polski Patent - termoplastyczna skrobia - biodegradowalny polimer Grupy Azoty

Partnerzy portalu

Polski Patent - termoplastyczna skrobia - biodegradowalny polimer Grupy Azoty - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za Innowacyjny Produkt trafiła do Grupy Azoty S.A. Biodegradowalna skrobia termoplastyczna doceniona została podczas Targów Potato Poland -  XXVIII Krajowych Dni Ziemniaka.

Okolicznościową statuetkę od przedstawiciela Ministra odebrał Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A. Tomasz Węsierski.
- Przyznane wyróżnienie jest docenieniem naszej ponad dwuletniej pracy nad wytworzeniem skrobi termoplastycznej – produktu, który odpowiada na cele Europejskiego Zielonego Ładu. Przed nami dynamiczny wzrost zapotrzebowania na materiały z tworzyw przyjaznych środowisku. Nie mam wątpliwości, że dzięki naszej technologii, będziemy istotnym graczem na rynku tworzyw biodegradowalnych - mówi Tomasz Węsierski, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A.

Biodegradowalną skrobię termoplastyczną - polimer pochodzenia naturalnego, nieprzetworzony chemicznie opracowali specjaliści Centrum Badawczo-Rozwojowego w Grupie Azoty S.A. w Tarnowie. Działa tam pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej linia pilotażowo-produkcyjna do wytwarzania skrobi termoplastycznej. Polimer jest przyjazny dla środowiska, ponieważ produkty rozkładu to związki bezpieczne, występujące w przyrodzie. Ze skrobi termoplastycznej można wytwarzać m.in. opakowania jednorazowego użytku, torby, pudełka, doniczki, które rozkładają się w ziemi w ciągu pół roku. Stuprocentowa biodegradowalność została potwierdzona badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP oraz do Europejskiego Urzędu Patentowego.


Potato Poland to coroczne ogólnopolskie targi, których organizatorem jest Polska Federacja Ziemniaka, współorganizatorami Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy. Jest to największa w kraju impreza specjalistyczna dla branży ziemniaczanej. W tym roku finał imprezy odbył się na Pomorzu, w powiecie Lęborskim, w miejscowości Charbrowo – regionie znanym z produkcji ziemniaków. Podczas trzydniowego wydarzenia (20-23 sierpnia br.) nie zabrakło prezentacji najnowszego sprzętu rolniczego i  konferencji dotyczących m.in. spełniania wymogów zrównoważonego rolnictwa.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.