Wynik wyszukiwania - "przemysł" - Wiadomości

Wiatraki na terenach przemysłowych? Najnowszy raport mówi o potencjale nawet 20 GW!

Potencjał energetyki wiatrowej na terenach przemysłowych jest olbrzymi – sięga 20 GW – wynika z najnowszego raportu „Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej dla Re-Source Poland HUB. Potencjał techniczny elektrowni wiatrowych, który byłby możliwy do realizacji na terenach przemysłowych (przy braku ograniczeń regulacyjnych i dodatkowych kosztów systemowych), to niemal 17 GW. To zupełnie nowe spojrzenie na inwestycje w energetykę wiatrową.
25.04.2024

RWE chce produkować wodór dla dostawcy produktów na bazie węglowodorów

RWE, będący jednym z kluczowych w Wielkiej Brytanii graczy na rynku produkcji energii elektrycznej i energii odnawialnej, podpisał umowę z Haltermann Calress, wiodącym dostawcą produktów i rozpuszczalników na bazie węglowodorów. Na jej mocy RWE zbuduje przy kompleksie Haltaermann Carless w Harwich zakład produkcji zielonego wodoru.
14.04.2024

Założenia: pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wiceministrem przemysłu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma mieć rangę sekretarza lub podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu - wynika z założeń zmiany rozporządzenia, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
14.03.2024

W Pieńsku działa ostatnia huta szkła na Łużycach. Angażuje się w projekty wykorzystania wodoru w przemyśle

Przed II wojną światową w niewielkim Pieńsku działało 13 hut szkła. Produkcję kontynuowano w PRL-u, ale większość zakładów nie przetrwała okresu transformacji. Obecnie działa tam już tylko jedna huta, produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami.
27.01.2024

Fotowoltaika w mieście szansą dla przemysłu

W Konstantynowie Łódzkim powstaje instalacja fotowoltaiczna o mocy ponad 13 MW, realizowana przez Firmę Varitex, która zapewni energię dla lokalnych przedsiębiorców. Instalacja o takiej mocy pozwala na zasilenie prawie 4 tys. gospodarstw domowych przez rok.
21.11.2023

Prezydent Duda: PESA to nasza duma, produkująca na światowym poziomie

PESA to największe zakłady produkujące tabor kolejowy w Polsce i to absolutnie światowym poziomie. Śmiało mogę powiedzieć, że to jest w tej chwili nasza duma - mówił w środę w Bydgoszczy prezydent Andrzej Duda.
11.10.2023

Stowarzyszone spółki należące do Grupy Hanwha dążą do ustanowienia łańcucha wartości czystego wodoru

Południowokoreański koncern ogłosił potencjalne utworzenie kompleksowego łańcucha wartości czystego wodoru poprzez współpracę z siedmioma swoimi spółkami stowarzyszonymi, Hanwha Corporation, Hanwha Energy, Hanwha Solutions, Hanwha Aerospace, Hanwha Ocean, Hanwha Impact i Hanwha Power Systems. Oczekuje się, że łańcuch wartości wodoru będzie wykorzystywał energię odnawialną i amoniak oraz obejmował produkcję, magazynowanie, transport i utylizację czystego wodoru.
26.09.2023

GUS: spadły nowe zamówienia w przemyśle w lipcu

Nowe zamówienia w przemyśle w lipcu 2023 r. spadły o 18,1 proc., po spadku o 5,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
28.08.2023

Użycie drewna w budownictwie nie jest neutralne dla środowiska

Pozyskiwanie drewna do celów budowlanych, nawet jeśli odbywa się w sposób zrównoważony, nie jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, dowodzą autorzy raportu opracowanego dla amerykańskiego World Resources Institute.
01.08.2023

Senackie komisje za specustawą ws. poprzemysłowych "bomb ekologicznych"

Senackie komisje za specustawą ws. poprzemysłowych "bomb ekologicznych"
11.07.2023

Kongres H2POLAND: rewolucja wodorowa w Polsce

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wydarzenie jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce.
18.05.2023

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o likwidacji poprzemysłowych "bomb ekologicznych"

Usunięcie i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi wielkoobszarowych terenów zdegradowanych poprzez m.in. zagospodarowanie znajdujących się tam niebezpiecznych odpadów - przewiduje rządowy projekt ustawy, który w środę wpłynął do Sejmu.
17.05.2023

W 2050 roku ma być wykorzystywana w przemyśle ciężkim i transporcie połowa wodoru

Do połowy XXI wieku 50% wodoru ma być wykorzystywane w przemyśle ciężkim, głównie w produkcji stali i wyrobów chemicznych, oraz w sektorze transportu - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
11.03.2023

Sondaż dla rp.pl: więcej Polaków za inwestycjami w górnictwo węglowe niż przeciw nim

40,3 proc. respondentów uważa, że Polska powinna zwiększyć inwestycje w górnictwo węglowe, czego domaga się Solidarna Polska, 29,1 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a 30,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
20.11.2022

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że wartość naszego eksportu akumulatorów elektrycznych w ub. r. wyniosła 8,7 mld dol., co dało Polsce drugie, po Chinach, miejsce na świecie.
15.10.2022

Semeniuk o tzw. tarczy energetycznej dla MŚP: jesteśmy w trakcie rozmów z przedsiębiorcami

Debatujemy, rozmawiamy na temat tego, jakie instrumenty i możliwości możemy przedstawić przedsiębiorcom - mówiła w środę wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, odnosząc się do pomocy dla małych i średnich firm energochłonnych.
31.08.2022

Jest szansa na dekarbonizację przemysłu. Electric Hydrogen pozyskuje 198 mln dolarów na produkcję bez użycia paliw kopalnych

Inwestycja wesprze start-up w skalowaniu technologii elektrolizerów oraz produkcji i wdrażaniu skalowalnych projektów demonstracyjnych dla klientów przemysłowych.
24.08.2022

Włoski przemysł: potrzebne plany możliwego racjonowania energii

Prezes włoskiej Konfederacji Przemysłowców Carlo Bonomi wyraził opinię, że należy być przygotowanym na możliwe racjonowanie energii i dlatego trzeba opracować plany na taką ewentualność. Zaapelował też o zawieszenie certyfikatów ETS w ramach unijnego handlu uprawnieniami do emisji CO2.
23.08.2022

Potrzeba mechanizmów wsparcia energochłonnych firm

Bez mechanizmów wsparcia, skutkujących obniżką cen energii w tym i przyszłym roku, firmom energochłonnym grozi upadłość – oceniają we wspólnym wystąpieniu Pracodawcy RP i śląsko-dąbrowska Solidarność. Proponują m.in. dopłaty i administracyjną kontrolę cen prądu dla przemysłu energochłonnego.
03.08.2022

Wydajność oparta na danych. Jak inteligentne oprogramowanie pomaga budować przewagę konkurencyjną w przemyśle

Organizacje, które chcą zapewnić sobie sukces w niepewnych czasach ciągłej zmiany, potrzebują wsparcia odpowiedniego oprogramowania i możliwości połączenia go z analityką danych. Dzięki temu będą w stanie sprawniej projektować procesy, optymalizować działania i maksymalizować wydajność.
22.02.2022

Prezes KGHM: Miedź podstawą transformacji

Jeśli w Europie mamy utrzymać przemysł, to produkcja miedzi jest kluczowa dla zielonej energii - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński w wywiadzie opublikowanym w "Gościu Niedzielnym".
04.02.2022

Nowa oferta energetycznego dachu dla przemysłu i logistyki od Grupy Selena

Grupa Selena inwestuje w rozwój fotowoltaiki na dachach wielkopowierzchniowych. Polski lider branży chemii budowlanej rozszerza ofertę dla klientów biznesowych i oferuje kompletne rozwiązania dachowe obejmujące hydroizolacje dachów i instalacje fotowoltaiczne. Całe rozwiązanie dachowe objęte jest 15-letnią gwarancją.
12.01.2022

EKO-opakowania to przyszłość dla przemysłu

Są tańsze, korzystniejsze dla środowiska i doskonale substytuują pierwotne tworzywa. Mowa o regranulatach, które coraz częściej zastępują oryginalne tworzywa sztuczne, produkowane z ropy naftowej. Pochodzące z odpadów tworzyw sztucznych regranulaty to olbrzymia szansa dla ekologicznego rozwoju przemysłu i ochrony środowiska.
30.12.2021

Smart Industry Polska 2021 – droga polskiego przemysłu do zrównoważonego rozwoju

Według badania „Smart Industry Polska 2021 – droga polskiego przemysłu do zrównoważonego rozwoju” cele związane z ochroną środowiska są ważne dla większości badanych przedsiębiorstw. Dwie trzecie podmiotów planujących nowe działania związane ze zrównoważonym rozwojem zamierza przeprowadzić je w ciągu dwóch najbliższych lat.
14.12.2021

Sukces zielonego przemysłu to IT i AI

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, dołączył do najważniejszych podmiotów z obszaru przemysłu, tworzących stowarzyszenie UniversalAutomation.org (UAO). Jego celem jest zarządzanie referencyjną implementacją oprogramowania typu shared source runtime, stworzenie automatyki nowej generacji oraz dzielenie się wiedzą i technologią z przedstawicielami różnych branż.
30.11.2021

PIE: rosnące ceny emisji CO2 i zmiany z Fit for 55 doprowadzą do ucieczki przemysłu z Polski

Wzrastające ceny uprawnień do emisji CO2 i zmiany zaproponowane w pakiecie Fit for 55 skutkować będą przenoszeniem polskiego przemysłu do innych krajów – powiedziała PAP kierownik zespołu energii i klimatu PIE Magdalena Maj.
10.10.2021

Sejm znowelizował przepisy dot. informowania o emitowanych zanieczyszczeniach przez firmy

Sejm w piątek znowelizował przepisy dostosowując je do europejskich regulacji dotyczących rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń. Nowe przepisy dotyczą głównie raportowania przez przedsiębiorstwa informacji o emitowanych zanieczyszczeniach.
02.10.2021

Chemiczny recykling - przyszłością przemysłu i szansą dla przyrody

Z pomocą recyklingu chemicznego możemy wykorzystać to, co już wyprodukowaliśmy i korzystać z tego ponownie - mówi dr inż. Patrycja Maria Jutrzenka Trzebiatowska z UG. To metoda, która pozwala na uzyskiwanie z tworzyw sztucznych czystych związków do produkcji wysokiej jakości plastików, a badaczka wprowadza do niej kolejną nowość - złożone struktury, znane jako MOF.
20.09.2021

Systemy energetyczne „na miejscu” niezbędne dla dekarbonizacji przemysłu

W ramach wysiłków zmierzających do dekarbonizacji gospodarki, osiągnięcia globalnej neutralności klimatycznej, produkcja przemysłowa jest segmentem, który wymaga stabilności energetycznej – podała w raporcie firma Lux Research. Oceniono, że energia elektryczna stanie się głównym nośnikiem energii w tej gałęzi wraz z transformacją energetyczną, co wzmocni argumenty przemawiające za wytwarzaniem energii „na miejscu”.
15.09.2021

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

SeaData Sp. z o.o.

SeaData Sp. z o. o. to firma IT oferująca usługi z zakresu monitoringu środowiska, tworzenia baz danych oraz wykorzystania danych satelitarnych w rolnictwie i planowaniu przestrzennym.
seadata, yeti, yetibox, yetisense, monitoring jakości powietrza, zanieczyszczenia powietrza, monitoring hałasu, monitoring hałasu przemysłowego, systemy gis, mapy akustyczne, pomiary dronem, UAV, Mapy 3D z Drona, Dane satelitarne, Pomiary atmosferyczne, Data Science, Big Data, modele numeryczne, systemy informatyczne dla Portów, systemy informatyczne, analiza danych, pomiary dla Portów, ortofotomapy, obróbka danych satelitarnych, obróbka danych GIS, systemy geoprzestrzenne, rozwiązania IoT dla Portów, rozwiązania IoT dla Przemysłu, Monitoring IoT, Ochrona środowiska, monitoring środowiska, Ochrona środowiska w przemyśle, Badania środowiska, Obserwacja Ziemi, GIS, kontrola jakości powietrza, dron do badania smogu, dron przemysłowy, mapa smogowa , mapa smogowa z drona, mapa zanieczyszczeń z drona, mapa zanieczyszczeń powietrza dron, smog, Badanie smogu, monitoring smogu, inspekcje gazów, inspekcje przemysłowe dronem, dron smog, monitorowanie smogu, monitoring gazów niebezpiecznych

EKOBUDEX Sp. z o.o.

oczyszczalnie ścieków,oczyszczalnie przemysłowe

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.