Wynik wyszukiwania - "rosatom" - Wiadomości

Rosjanie rozpoczęli produkcję zbiornika reaktora dla węgierskiej elektrowni jądrowej

Wczoraj w Petersburgu rozpoczęła się budowa zbiornika reaktora dla nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
27.04.2024

Enerhoatom: nie jesteśmy już zależni od rosyjskich technologii jądrowych

Ukraina nie jest już zależna od rosyjskich technologii jądrowych i paliwa jądrowego; wcześniej Rosja zawsze wykorzystywała ten czynnik, zwłaszcza dostawy paliwa, by szantażować Ukrainę i wywierać na nas presję - oświadczył Petro Kotin, prezes ukraińskiego państwowego koncernu Enerhoatom.
13.03.2024

Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Nuklearny geszeft w cieniu wojny. Kto kupuje produkty jądrowe z Rosji?

Mimo toczącego się konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, kraje unijne nie rezygnują z handlu produktami w sektorze jądrowym z Rosją. Liderem atomowej współpracy unijno-rosyjskiej jest Francja, która odpowiada za ponad połowę unijnego import rosyjskich przemysłowych produktów jądrowych.
16.10.2023

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zakończono wiercenie zbiorników wód gruntowych do chłodzenia reaktorów

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, okupowanej przez wojska rosyjskie, zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim.
24.09.2023

Szef Rosatomu: wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu zostały usunięte

Wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech zostały usunięte dzięki procesowi przygotowań i licencjonowania w ostatnich latach, a budowa będzie przebiegać we właściwym tempie – poinformował przebywający w piątek na placu budowy nowych bloków szef państwowego rosyjskiego koncernu Rosatom Aleksiej Lichaczow.
23.09.2023

Siemens Energy krytykowany za współpracę z rosyjską firmą nuklearną Rosatom

Siemens Energy, mimo wojny na Ukrainie, prowadzi interesy z rosyjską państwową spółką Rosatom – pisze portal RTL/ntv. UE robi wyjątek w kwestii sankcji wobec sektora energetycznego Rosji - w przeciwieństwie do ropy, czy gazu wciąż nie ma ograniczeń handlowych w sektorze jądrowym.
24.07.2023

Węgierski MSZ: KE zatwierdziła zmianę umów z Rosatomem na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paksu

Komisja Europejska zatwierdziła zmianę umów na budowę przez rosyjski koncern Rosatom nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu, co pozwoli na przyspieszenie inwestycji - poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
26.05.2023

Erdogan i Putin wzięli udział online w ceremonii otwarcia pierwszej w kraju elektrowni atomowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i przywódca Rosji Władimir Putin w czwartek wzięli udział online w ceremonii otwarcia pierwszej w kraju, zbudowanej przez Rosjan elektrowni atomowej. Szef państwa nie udał się osobiście do Akkuyu, gdzie uruchomiono nową siłownię, z powodu problemów ze zdrowiem.
28.04.2023

Najstarsza fińska elektrownia jądrowa będzie działać o 20 lat dłużej - do 2050 r.

Rząd Finlandii przedłużył do 2050 r. pozwolenie na działanie elektrowni jądrowej Loviisa nad Zatoką Fińską, zbudowanej na przełomie lat 70. i 80. Pierwotnie koncesja na użytkowanie dwóch reaktorów siłowni, opracowanych według technologii radzieckiej, była przewidziana do 2027 i 2030 r.
16.02.2023

Szef MSZ Węgier: rząd Niemiec blokuje dostawy sprzętu do rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu

Rząd Niemiec nadal blokuje możliwość przekazania przez firmę Siemens Energy systemu kontroli dla nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu, które buduje rosyjski Rosatom - poinformował we wtorek w Paryżu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
15.02.2023

Węgierski minister energii: inwestycje w infrastrukturę energetyczną wzrosną pięciokrotnie

Rząd Węgier planuje pięciokrotne zwiększenie inwestycji w infrastrukturę energetyczną w ciągu najbliższych siedmiu lat w porównaniu z poprzednimi siedmioma - powiedział w środę minister energii Csaba Lantos w wywiadzie dla portalu Index.hu.
26.01.2023

Eksperci: rząd w Budapeszcie wciąż jest zainteresowany sprowadzaniem energii z Rosji

Węgry cały czas są zainteresowane sprowadzaniem energii z Rosji i w przeciwieństwie do krajów regionu nie wykonują poważnych kroków w celu uzależnienia się od rosyjskich surowców - twierdzą w rozmowie z PAP polscy i węgierscy eksperci.
29.12.2022

Trzy firmy złożyły ofertę na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej w Dukovanach

Otrzymaliśmy trzy oferty w przetargu na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej w Dukovanach - poinformowała w środę czeska spółka energetyczna CzEZ. Zainteresowane firmy to: EDF z Francji, KHNP z Korei Południowej oraz Westinghouse z USA. CzEZ przeanalizuje teraz oferty i będzie kontynuował negocjacje z oferentami.
30.11.2022

Węgierski szef MSZ: sankcje na technologie jądrowe to "czerwona linia" dla Budapesztu

Kolejny, dziewiąty pakiet sankcji UE na Rosję ma podobno dotyczyć technologii jądrowych; szefowie dyplomacji kilku państw członkowskich już zasygnalizowali swoje poparcie dla niego, ale dla Węgier jest to "czerwona linia" - oświadczył w wywiadzie dla Radia Kossuth minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
07.11.2022

Rosja wysłała do Francji gigantyczny magnes na potrzeby programu jądrowego ITER

Rosja wysłała statkiem do Francji 200-tonowy magnes o średnicy 9 metrów na potrzeby programu jądrowego ITER. Jest to międzynarodowy projekt naukowy, w którym Rosja nie przestała uczestniczyć mimo sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę.
02.11.2022

Budowa przez Rosję elektrowni jądrowej w Maroku stanęła pod znakiem zapytania

Maroko dąży do zbudowania cywilnej infrastruktury jądrowej, jednak do tego potrzebuje międzynarodowego poparcia politycznego - pisze hiszpański "El Confidencial". Budową elektrowni jądrowej w Maroku "w celach pokojowych" od dawna zainteresowany jest rosyjski koncern państwowy Atomstroyexport.
18.10.2022

Rosjanie rozpoczęli produkcję zbiorników reaktora dla elektrowni jądrowej w Paksu

Podczas gdy w Paksu, gdzie powstają nowe bloki elektrowni jądrowej, trwają prace ziemne, w Rosji rozpoczęła się produkcja zbiorników reaktora – poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
02.10.2022

Raport MAEA: należy utworzyć strefę bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oświadczyła we wtorek w 52-stronicowym raporcie dotyczącym okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, że niezbędne jest natychmiastowe utworzenie strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej wokół siłowni w Enerhodarze na południu Ukrainy.
06.09.2022

Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Atomową, by uniemożliwić Ukrainie eksport energii do UE

Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
06.09.2022

Rosjanie zagrażają światu; awaria elektrowni oznaczałaby katastrofę

Rosyjskie wojska, które zajmują Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze, zagrażają światu, a także samym sobie – powiedział PAP pracownik tej siłowni, który kilka dni temu zdołał uciec z okupowanych terenów południowej Ukrainy. Dodał, że ewentualne następstwa awarii w elektrowni w Enerhodarze będą o wiele gorsze, niż w przypadku katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku.
01.09.2022

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

W chińskiej stoczni oficjalnie rozpoczęto budowę kadłuba pływającej elektrowni jądrowej, która ma pracować na Czukotce.
01.09.2022

MAEA zatwierdziła skład misji do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zatwierdziła skład misji do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy – poinformował w sobotę amerykański dziennik "New York Times".
28.08.2022

Rosyjski Rosatom dostał pozwolenie na budowę dwóch bloków w elektrowni jądrowej Paks

Rosyjski dostawca technologii jądrowej Rosatom otrzymał pozwolenie na budowę dwóch nowych bloków w węgierskiej elektrowni jądrowej Paks.
26.08.2022

ONZ - Guterres: uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki

Jakiekolwiek uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki dla całego regionu, wzywam wojska Rosji i Ukrainy do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych w jej pobliżu i demilitaryzacji obiektu - zaapelował w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
12.08.2022

Atom w cieniu polityki

Komisja Europejska w ramach oceny, czy atom można włączyć do taksonomii, poprosiła Wspólne Centrum Badawcze (ang. JRC, Joint Research Centre) o wydanie opinii naukowej, czy energetyka jądrowa może zostać potraktowana jako źródło wpisujące się w tzw. zrównoważony rozwój. Oczywiście raport JRC był dla energetyki jądrowej pozytywny. Pomimo takiego stanowiska naukowców, część sił politycznych ciągle bardzo chciała, żeby atomu tam nie było – mówi dr inż. Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.
19.05.2022

Fiński koncern energetyczny wypowiedział Rosatomowi kontrakt na budowę reaktora jądrowego

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – przekazały w poniedziałek władze spółki. Zakończył się "jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej" – komentuje prasa.
02.05.2022

PAA: brak uszkodzeń infrastruktury jądrowej po wybuchach w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ukraiński dozór jądrowy (SNRIU) potwierdził, iż w pobliżu Elektrowni Jądrowej Zaporoże wojska Federacji Rosyjskiej zdetonowały ładunki wybuchowe. Według SNRIU zdarzenie nie ma wpływu na stan reaktorów jądrowych - podała we wtorekPaństwowa Agencja Atomistyki (PAA).
15.03.2022

Vattenfall wstrzymuje dostawy paliwa z Rosji do swoich elektrowni jądrowych

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ogłosił w czwartek, że wstrzymuje dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Firma poinformowała też, że nie będzie składać żadnych zamówień na rosyjskie paliwo.
24.02.2022

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
23.02.2022

"Dagens Nyheter": Szwecja kupuje paliwo jądrowe od Rosji

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall kupuje paliwo jądrowe od rosyjskiego Rosatomu. W ten sposób wspiera gospodarkę Rosji mimo napiętej sytuacji politycznej i rosyjskich działań militarnych w sąsiedztwie Szwecji - pisze we wtorek "Dagens Nyheter".
25.01.2022

Rosyjska spółka górnicza zakupi energię z wiatraków

Rosyjska spółka Siberian Anthracite, będąca częścią grupy Sibanthracite, stanie się pierwszym przedsiębiorstwem górniczym w Rosji, które zakupi energię elektryczną wytwarzaną w instalacjach OZE. Firma będzie w pełni pokrywać swoje zapotrzebowanie na energii z pomocą wiatraków, dzięki czemu zmniejszy swój ślad węglowy.
03.11.2021

Protest aktywistów Greenpeace'u przeciw eksportowi odpadów radioaktywnych

Aktywiści Greenpeace'u protestowali we wtorek przed siedzibą francuskiego koncernu energetycznego Orano w pobliżu Paryża przeciwko eksportowi do Rosji odpadów radioaktywnych, w tym zużytego uranu - przekazała na Twitterze ta organizacja obrońców środowiska.
13.10.2021

Rosyjskie i chińskie firmy wykluczone z rozbudowy elektrowni atomowej w Dukovanach

Prezydent Milosz Zeman podpisał w poniedziałek ustawę, która wyklucza rosyjskie i chińskie firmy z udziału w budowie nowego bloku elektrowni jądrowej w Dukovanach. W tekście nowego prawa ani Chiny, ani Rosja nie są wymienione bezpośrednio.
28.09.2021

Atomowy gigant Putina i interesy Kramka

Spółka Bartosza Kramka świadczyła usługi kanadyjskiej firmie, która zajmowała się dostawami litu do jednej ze spółek rosyjskiego koncernu atomowego kontrolowanego przez Kreml. Surowiec ten jest wykorzystywany jako element chłodziwa reaktorów atomowych – ustaliła „Gazeta Polska”.
16.09.2021

Usterka elementu turbogeneratora powodem odłączenia od sieci bloku elektrowni atomowej

W trakcie kontroli systemów technologicznych białoruskiej elektrowni atomowej ustalono, że konieczna jest wymiana jednego z elementów systemu turbogeneratora. Elektrownia, którą odłączono od sieci 12 lipca, zostanie do niej ponownie podłączona dopiero po zakończeniu napraw - przekazało ministerstwo energetyki Białorusi.
20.08.2021

Postępowanie wstępne przed przetargiem na elektrownię jądrową bez firm z Chin i Rosji

Firma Elektrownia Dukovany II z Grupy CzEZ wystosowała w poniedziałek list do trzech firm z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa. Otrzymali go Francuzi. Amerykanie i Koreańczycy z Południa. Listu nie dostali Rosjanie i Chińczycy.
22.06.2021

Kto wybuduje blok w elektrowni atomowej Dukovany w Czechach?

Wicepremier, minister przemysłu i handlu Karel Havliczek poinformował w poniedziałek po posiedzeniu rządu, że rosyjska korporacja Rosatom nie zostanie poproszona przez władze Czech o udzielenie odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo i strukturę własności.
19.04.2021

Putin i Erdogan zainaugurowali budowę trzeciego bloku elektrowni atomowej w Turcji

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan zainaugurowali w środę budowę trzeciego reaktora elektrowni Akkuyu, pierwszej tureckiej siłowni atomowej. Erdogan zapowiedział rozpoczęcie budowy 4., ostatniego reaktora na rok 2022.
10.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.