Budowa przez Rosję elektrowni jądrowej w Maroku stanęła pod znakiem zapytania

zk

18.10.2022 12:01 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Budowa przez Rosję elektrowni jądrowej w Maroku stanęła pod znakiem zapytania

Partnerzy portalu

Budowa przez Rosję elektrowni jądrowej w Maroku stanęła pod znakiem zapytania - ZielonaGospodarka.pl
Fot. rosatom/twitter

Maroko dąży do zbudowania cywilnej infrastruktury jądrowej, jednak do tego potrzebuje międzynarodowego poparcia politycznego - pisze hiszpański "El Confidencial". Budową elektrowni jądrowej w Maroku "w celach pokojowych" od dawna zainteresowany jest rosyjski koncern państwowy Atomstroyexport.

Rosja w ub. tygodniu ratyfikowała memorandum o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, podpisane w 2017 roku między agencją państwową Rosatom oraz marokańską spółką publiczną CNESTEN - poinformowały media w Rabacie.

Zgodnie z dziennikami marokańskimi, na które powołują się media w Hiszpanii, opublikowane w ub. środę porozumienie obejmuje wsparcie budowy elektrowni jądrowej w Królestwie Maroka. Oprócz tworzenia "infrastruktury energii jądrowej" przewiduje się budowę zakładów odsalania wody, pomoc w eksploatacji złóż uranu w Maroku, dostarczanie paliwa jądrowego dla reaktorów energetycznych i badawczych, zarządzanie odpadami radioaktywnymi oraz szkolenie personelu elektrowni.

"Maroko zainwestuje w energię jądrową w celu zaspokojenia potrzeb na energię elektryczną” - powiedziała minister ds. transformacji energetycznej w Rabacie Leila Benali, cytowana przez "El Confidencial".

Prasa marokańska dobrze przyjęła to oświadczenie. "Biorąc pod uwagę naszą zależność energetyczną, cenę i niewiele incydentów, bilans wyraźnie przekłada się na korzyść energii jądrowej" - napisała internetowa "Le 360", uważana za bliską pałacowi królewskiemu w Rabacie.

Pierwsza elektrownia jądrowa miałaby zostać zbudowana na wybrzeżu Atlantyku w pobliżu Sidi Boulbra, ok.100 km na północ od Agadiru. Media marokańskie nie informują jednak, jaka firma miałaby ją budować. Według "El Confidencial", obecna koniunktura związana z wojną na Ukrainie może przyczynić się do wykluczenia rosyjskiego koncernu państwowego Atomstroyexport, od dawna zainteresowanego budową elektrowni.

Hiszpańskie media zwróciły uwagę, że od rozpoczęcia na Ukrainie Maroko nie było obecne podczas głosowań Zgromadzenia Ogólnego ONZ nad rezolucjami potępiającymi rosyjską agresję, jednak w ub. środę Rabat głosował przeciwko aneksji czterech regionów Ukrainy przez Federację Rosyjską.

Zgodnie z hiszpańską Negocios TV, rosyjska inicjatywa ma niewielkie szanse na zrealizowanie. "Władimir Putin chce wykazać, że - mimo wojny - potrafi zacieśnić stosunki nawet z krajami bliskimi Zachodowi" - oceniła.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.