Wynik wyszukiwania - "węgiel " - Wiadomości

Elektrociepłownia Zielona Góra od 10 lat bez węgla

Elektrociepłownia Zielona Góra, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, od 10 lat nie korzysta z węgla przy produkcji ciepła i energii elektrycznej. Rezygnacja z paliwa węglowego, pozwoliła zredukować emisję zanieczyszczeń do powietrza m. in. o 620 tys. ton dwutlenku węgla czy blisko 3 tys. ton dwutlenku siarki. Korzystanie z bloku węglowego przez ostatnie 10 lat oznaczałoby z kolei konieczność spalenia ponad 300 tysięcy ton węgla.
04.03.2024

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla w UE w 2023 r.

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z opublikowanych w środę danych think-tanku Ember.
07.02.2024

W 2022 roku wzrosła zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej

Z powodu kryzysu energetycznego zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej wzrosła w ubiegłym roku. Ale w 2022 roku na znaczeniu zyskały również energia wiatrowa i słoneczna, wynika z opublikowanych w czwartek danych Federalnego Urzędu Statystycznego.
10.03.2023

Czarny scenariusz transformacji energetycznej

Zawieszenie lub rezygnację z celów klimatycznych i powrót do produkcji energii z węgla w długim okresie - zakłada jeden ze scenariuszy zawartych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. KE szacuje, że odejście od rosyjskich paliw może oznaczać 100 mld euro oszczędności rocznie.
30.11.2022

Transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować 135 mld euro do 2030 roku

Jak wynika z nowego raportu EY Polska, transformacja sektora energetycznego w kraju, w tym działania wspierające sektor górnictwa węgla kamiennego, mogą kosztować nawet 135 mld euro do 2030 roku.
30.10.2022

Węgiel, który się nie pali. Rząd, który nie planuje

Kiedy polski sejm uchwala ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla, to w Brukseli przyspiesza się wprowadzania odnawialnych źródeł energii do sieci, a w Niemczech wydłuża się działanie elektrowni jądrowych. Zamiast modernizować polską energetykę, rząd polski wciągając w swoją chorą politykę samorządy lokalne, funduje Polakom węgiel, który się nie pali.
25.10.2022

EBI: nawet 10 mld euro dla regionów dotkniętych skutkami odchodzenia od paliw kopalnych

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy do 10 mld euro na wsparcie obszarów najbardziej dotkniętych skutkami odchodzenia od paliw kopalnych - poinformował w środę EBI. W Polsce pomoc taka, w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji, może trafić do dziewięciu regionów.
08.09.2022

Czy zielony wodór zastąpi węgiel w Turowie?

W 2020 roku Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (ZKlaster), we współpracy z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią ze źródeł odnawialnych. Wnioski z przeprowadzonej analizy bezwzględnie potwierdzają możliwość zastąpienia jednego z największych kombinatów opartych na węglu brunatnym, energią z OZE. Uzupełnieniem farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, o łączne
24.06.2022

Wiceminister klimatu: nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce

Mimo kryzysu energetycznego nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Dodał, że nie widać też zainteresowania nowymi koncesjami na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów.
24.05.2022

Czy nowe normy jakościowe węgla zmniejszą zanieczyszczenie powietrza?

W związku z wojną na Ukrainie i sytuacją na światowych rynkach węgla prowadzone są dodatkowe analizy ws. nowych norm jakości węgla - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska dla PAP. Dodano, że określenie terminu wejścia w życia nowych norm na razie nie jest możliwe.
11.04.2022

Forum Energii: odejście Polski od importu węgla jest możliwe; najtrudniej będzie z ropą [WIDEO]

Odejście od importu węgla z Rosji jest możliwe, dla gazu potrzebujemy kilku miesięcy; najtrudniej będzie jednak z ropą - wskazuje w analizie Forum Energii. Podkreśla jednocześnie, że bez względu na wszystko czekają nas miesiące jak nie lata bardzo wysokich cen surowców.
01.03.2022

Szef MRiT: Polska powinna dostać więcej pieniędzy na transformację

Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – uważa.
05.01.2022

Czechy: przyszła minister środowiska nie wie, kiedy zakończą się negocjacje w sprawie Turowa

Przyszła minister środowiska w formowanym gabinecie Petra Fiali, Anna Hubaczkova powiedziała w czwartek, że potrafi wyobrazić sobie horyzont czasowy zakończenia polsko-czeskich rozmów na temat kopalni Turów. Poinformowała, że po nominacji będzie chciała rozmawiać przede wszystkim z samorządami.
03.12.2021

Prezydent Andrzej Duda popisał nowelizację ustawy górniczej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - podała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa przewiduje m.in., że do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafi majątek kopalń: ruchu Jastrzębie III oraz ruchu Pokój.
17.11.2021

TSUE/ W Luksemburgu rozpoczął się proces ws. kopalni węgla brunatnego Turów

We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów.
09.11.2021

Senacka komisja gospodarki za przyjęciem ustawy górniczej bez poprawek

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rekomendowała w czwartek przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy górniczej, wydłużającej m.in. termin przekazywania kopalń do SRK.
29.10.2021

KE zwróciła się do Polski o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów

Komisja Europejska zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości UE. W przypadku braku dowodu takiego zaprzestania Komisja zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar - poinformował we wtorek rzecznik KE Tim McPhie.
27.10.2021

Tauron spodziewa się poprawy profilu kredytowego po wydzieleniu aktywów węglowych

Zakładane wydzielenie z Grupy Tauron konwencjonalnych aktywów wytwórczych oraz zakładów górniczych będzie mieć korzystny wpływ na profil kredytowy Taurona oraz możliwość pozyskiwania zewnętrznego finansowania - oceniają przedstawiciele Grupy, komentując utrzymanie jej ratingu.
20.10.2021

PGNIG: zgoda zarządu na rozpoczęcie optymalizacji działalności operacyjnej

Zarząd PGNiG podjął we wtorek uchwałę rozpoczynającą proces optymalizacji działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej - podała w komunikacie spółka. Docelowo PGNiG ma mieć strukturę holdingu, na początek cała działalność operacyjna trafi do nowej SPV.
13.10.2021

PGG: olbrzymi wzrost zainteresowania krajowym węglem

Niespotykany od lat boom cenowy na międzynarodowych rynkach węgla, a także rekordowy poziom cen gazu, skutkują olbrzymim wzrostem zainteresowania energetyki i ciepłownictwa tańszym, krajowym surowcem – oceniają przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
08.10.2021

Lewica chce informacji rządu w Sejmie w sprawie negocjacji z Czechami dotyczącymi kopalni Turów

Klub Lewicy złoży wniosek o informację rządu w Sejmie w sprawie stanu negocjacji z Czechami dotyczących kopalni Turów - poinformowali posłowie Lewicy. Jak podkreślili, efekt tych negocjacji jest nieznany opinii publicznej pomimo, że sprawa ciągnie się od 100 dni.
06.09.2021

Udział węgla w produkcji prądu w Polsce spadł w 2020 r. poniżej 70 proc.

Udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. spadł poniżej 70 proc. - wynika z danych udostępnionych przez fundację Instrat, a opartych na informacjach Agencji Rynku Energii. W 2019 r. udział węgla przekraczał 73 proc.
10.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.