Kiedy polski sejm uchwala ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla, to w Brukseli przyspiesza się wprowadzania odnawialnych źródeł energii do sieci, a w Niemczech wydłuża się działanie elektrowni jądrowych. Zamiast modernizować polską energetykę, rząd polski wciągając w swoją chorą politykę samorządy lokalne, funduje Polakom węgiel, który się nie pali.
Sejm w czwartek uchwalił ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. Za ustawą opowiedziało się 303 posłów, przeciwko głosowało 14. Od głosu wstrzymało się 118 posłów. Właśnie zaciągnięto hamulec bezpieczeństwa w pędzącym pociągu z napisem „transformacja energetyczna Polski”.
Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, są PGE Paliwa i Węglokoks. Z zakupu węgla po preferencyjnych cenach z importu może skorzystać od 3,6 mln do 3,84 mln gospodarstw domowych, które mogą kupić ok. 5 mln ton. Kosztować to będzie ok. 4 mld zł netto, a kwota ma pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Tymczasem, na zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej uzgodniono, że w świetle bieżącego kryzysu należy przyspieszyć i zintensyfikować wysiłki pozwalające zmniejszyć popyt, zapewnić bezpieczeństwo dostaw, uniknąć racjonowania oraz obniżyć ceny energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w całej Unii. Rada Europejska wezwała Radę Unii Europejskiej i Komisję, by pilnie przedłożyły konkretne decyzje w sprawie m.in przyspieszenia działań na rzecz uproszczenia procedur udzielania pozwoleń, po to aby zwiększyć tempo wprowadzania odnawialnych źródeł energii do systemów energetycznych.
A w Niemczech, Olaf Scholz oświadczył, że zostaną stworzone podstawy prawne umożliwiające działanie elektrowni jądrowych Isar 2, Neckarwestheim 2 i Emsland do 15 kwietnia 2023 r. Jeszcze w niedzielę 16 października, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z czołowymi członkami swojej koalicji, aby rozwiązać spór o przedłużenie żywotności elektrowni jądrowych. Wydawało się, że nie będzie jeszcze porozumienia w tej sprawie między trzema koalicjantami. Pragmatyzm wygrał z ideologią.
Mam poczucie graniczące z pewnością, że rząd w Polsce śmiertelnie boi się transformacji energetycznej. Gdzieś tam w najpewniej strzeżonych sejfach na Kruczej leżą zapewne teczki z wynikami badań, które dowodzą, że szybkie odejście od węgla i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w polskiej energetyce jest najlepszym sposobem na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polek i Polaków.
W sprawie transformacji energetycznej, solidarności europejskiej i europejskiej wspólnoty energetycznej, obóz rządzący całkowicie się pogubił. Zamiast wyjaśnić opinii publicznej, że nie inwestując w modernizację polskiej energetyki totalnie zawalił i przyznać, że w perspektywie nadchodzącej zimy węgla w Polsce zabraknie, serwuje nam propagandowe hasła, że wszystko będzie dobrze, albo przypuszcza huraganowe ataki na Niemcy i Unię Europejską, którzy twierdzą coś innego.
Niestety, ten rząd już wielokrotnie pokazał, że dla utrzymania władzy na politycznym stosie spali transformację energetyczną. W imię chorych idei postanowił obrzucać transformację i modernizację polskiej energetyki błotem codziennie i konsekwentnie, licząc, że coś się przyklei. A Polacy zostaną z importowanym węglem, który się nie pali.
Z wykształcenia prawnik, z ukierunkowaniem na politykę rozwoju regionalnego, zawodowo zajmujący się rozwojem regionalnym i technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii. Wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezes stowarzyszenia BoMiasto, współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.

Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 73.52 $ | baryłka | -1,97% | 27.06.2026 06:05 |
| Cyna | 50075 $ | tona | 1,11% | 27.06.2026 06:05 |
| Cynk | 3431 $ | tona | -0,16% | 27.06.2026 06:05 |
| Aluminium | 3131 $ | tona | -0,57% | 27.06.2026 06:05 |
| Pallad | 1213.75 $ | uncja | 2,17% | 27.06.2026 06:05 |
| Platyna | 1614.4 $ | uncja | 1,10% | 27.06.2026 06:05 |
| Srebro | 59.16 $ | uncja | 2,19% | 27.06.2026 06:05 |
| Złoto | 4103.9 $ | uncja | 1,54% | 27.06.2026 06:05 |