Wynik wyszukiwania - "wind farm" - Wiadomości

European Energy i ONDE wspólnie w projekcie onshore Pomerania

5 farm wiatrowych, w tym budowa jednocześnie czterech z nich oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów, 18 turbin o łącznej mocy ponad 44,7 MW i dwaj różni dostawcy – Siemens Gamesa i GE – tak w skrócie można podsumować projekt „Pomerania” realizowany przez ONDE dla European Energy A/S.
18.10.2022

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację?
21.08.2022

Iberdrola rozpoczyna budowę nowej farmy wiatrowej w Polsce

Iberdrola rozpoczyna w Polsce budowę nowej lądowej farmy wiatrowej Korytnica II - poinformowała we wtorek hiszpańska spółka energetyczna. Nowa farma ma produkować 150 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 40 000 polskich gospodarstw domowych
21.06.2022

Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych

Federalny projekt ustawy przewiduje, że pływające farmy fotowoltaiczne mogą pokrywać tylko 15 procent powierzchni zbiornika wodnego. Bundesrat zatwierdził poprawkę zaproponowaną przez władze Nadrenii Północnej-Westfalii, usuwającą z projektu ustawy limit powierzchni w przypadku sztucznych zbiornikach wodnych.
27.05.2022

Uwierzmy w Bałtyk i jego ogromny potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu, wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz obniży ceny energii. To też wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska może być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie – trzeba tylko odpowiednio oszacować, następnie wykorzystać drzemiący w Bałtyku potencjał. Zakładane obecnie 11GW już
12.05.2022

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.
21.03.2022

Terminal instalacyjny offshore cumuje w Porcie Gdańsk

Port w Gdańsku w dniu 8 marca 2022 roku ogłosił postepowanie konkursowe, mające na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych portu, w tym na potrzeby wybudowania na nim terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.
09.03.2022

PGE i Ørsted poszukują wykonawcy projektu budowlanego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica tj. Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW.
17.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ørsted: Polska jest dla nas rynkiem strategicznym

Rodzący się rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga coraz więcej firm i inwestorów zza granicy. Elektrownie wiatrowe na Morzu Bałtyckim wspomogą transformację energetyczną Polski, ale będą także podstawą nowo rodzącego się sektora gospodarki. W imieniu redakcji zapraszam na łamy GospodarkaMorska.pl do lektury cyklu tekstów "Kto jest kim w polskim offshore?" o uczestnikach polskiego rynku offshore wind. W pierwszym z nich zadaliśmy kilka pytań firmie Ørsted. – Polska jest dla nas rynkiem strategicznym – podkreślają
17.12.2021

Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind

Z badań sfinansowanych przez niemiecki koncern energetyczny RWE wynika, że Szkocja może stać się światowym liderem w produkcji niskoemisyjnych, betonowych fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych. Badania wypełniają lukę w wiedzy na temat możliwości rozwoju technologii floating w tym kraju. Zarówno szkockie porty, jak i przemysł mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności w produkcji betonu na skalę, która może być zastosowana do tej niskoemisyjnej alternatywy.
09.12.2021

Mostostal Chojnice wyprodukuje elementy farmy wiatrowej dla USA

Mostostal Chojnice podpisał kontrakt z jednym z największych producentów konstrukcji stalowych do budowy farm wiatrowych. Umowa mówi, że polska spółka wyprodukuje i dostarczy na nabrzeże elementy morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży USA. Jak na razie nie podano, gdzie znajdzie się farma i kto jest jej odbiorcą. Wartość kontaktu to 1,65 mln euro.
03.11.2021

Wielka Brytania potrzebuje więcej farm wiatrowych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną

Jak przekonuje organizacja branżowa RenewableUK, tempo wydawania pozwoleń na realizację nowych projektów lądowych farm wiatrowych jest o połowę niższe od tego, które miałoby umożliwić skuteczne osiągnięcie celów polityki klimatycznej Wielkiej Brytanii.
27.10.2021

Polska stawia pierwsze kroki na drodze do rozwoju sektora Offshore Wind (OW)

Oczekuje się, że w pierwszej fazie, czyli w najbliższych latach, energia pozyskiwana z farm wiatrowych wyniesie około 6 GW, które zostaną podwojone w przyszłości.
06.10.2021

Niemcy: wielkie losowanie lokalizacji MFW

Kilku uczestników biorących udział w konkursie, poprosiło o zerowe wsparcie rządowe w swoich ofertach na trzy lokalizacje morskich farm wiatrowych. Niemiecki organ regulacyjny był zmuszony do wyłonienia zwycięzców w drodze losowania. Najwięcej szczęścia miały RWE Renewables i EDF. Prezes WindEurope Giles Dickson sugeruje, że podejście to musi się zmienić.
20.09.2021

EDP Renewables podpisuje umowę PPA na 127,5 MW z Procter & Gamble

Przez 15 lat EDPR będzie dostarczać czystą energię wytwarzaną przez dwie farmy w Hiszpanii do P&G, unikając emisji ok. 130 tysięcy ton CO2. Obie inwestycje mają zostać oddane do użytku w 2023 r.
16.09.2021

Ponad 10 mln euro na innowacje w morskiej energetyce i pływających technologiach solarnych

W ramach kluczowego programu finansowania badań i innowacji Unii Europejskiej Horizon Europe ogłoszono konkurs o wartości 10 mln euro na projekty związane z innowacyjnymi fundamentami, pływającymi konstrukcjami nośnymi i systemami połączeń dla energii oceanicznej i morskich pływających technologii słonecznych.
15.09.2021

Na wodach europejskich powstaną hybrydowe parki morskie – rusza projekt EU-SCORES

Projekt European SCalable Offshore Renewable Energy Sources (EU-SCORES) ma na celu stworzenie "pierwszych na świecie" hybrydowych morskich parków energetycznych, które będą finansowane przez banki. Pod kierownictwem Holenderskiego Centrum Energii Morskiej (DMEC), EU-SCORES uwolni potencjał wiatru, fal i morskich systemów fotowoltaicznych na dużą skalę.
07.09.2021

Cable pooling, czyli jak idea współdzielenia (po)łączy energię z wiatru i słońca

Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię, coraz mocniej wybrzmiewa problem rosnących ograniczeń, które dotyczą warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów. Rozwiązaniem może stać się tzw. cable pooling – idea współdzielenia infrastruktury energetycznej pomiędzy farmy wiatrowe i słoneczne.
31.08.2021

Eksperci: w branży OZE pracuje w Polsce blisko 100 tys. osób

W naszym kraju w branży OZE pracuje blisko 100 tys. osób - przekazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów najwięcej zatrudnionych jest w obszarze biomasy.
26.08.2021

OX2 sprzedaje farmę wiatrową o mocy 45 MW firmie Octopus Renewables

OX2 sprzedała funduszom zarządzanym przez Octopus Renewables farmę wiatrową o mocy 45 MW we wschodnim regionie Polski. OX2 wkrótce rozpocznie prace budowlane, zaś obiekt planowo ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku.
30.06.2021

Czy TwinWind zrewolucjonizuje offshore?

TwinWind to opatentowany pływający fundament, na którym wokół jednego punktu cumowania znajdują się dwie turbiny wiatrowe i wiatrowskazy.
23.06.2021

Obajtek: decyzja URE o wsparciu projektu Baltic Power b. dobrą informacją dla branży offshore w Polsce

Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki o wsparciu projektu Baltic Power to ważny krok i bardzo dobra informacja dla całej branży offshore w Polsce – ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak podał we wtorek koncern, URE przyznał projektowi Baltic Power kontrakt różnicowy na 25 lat.
16.06.2021

Prezes URE przyznał wsparcie projektowi offshore Orlenu

Prezes URE przyznał wsparcie w ramach I etapu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej projektowi farmy Baltic Power o mocy zainstalowanej elektrycznej 1197 MW. Baltic Power to wspólny projekt PKN Orlen i kanadyjskiego Northland Power.
16.06.2021

Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe. Nowy podmiot ma pomóc sprawnie przeprowadzić transformację energetyczną kraju

– Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG ma stworzyć wielki multienergetyczny koncern, którego możliwości inwestycyjne będą dużo większe. To zaś pozwoli rozwijać nie tylko w offshore, lecz także nowe perspektywiczne obszary, jak np. technologie wodorowe. – Fuzja stworzy ko
15.06.2021

Grupa Shanghai Electric Wind Power wprowadza pierwszą ofertę publiczną na rynek SSE STAR, zapewniając nowy impuls dla światowego przemysłu energetyki wiatrowej

Dnia 19 maja 2021 r. w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Szanghaju odbyła się ceremonia z okazji pierwszej oferty publicznej (IPO) Shanghai Electric Wind Power Group Co., Ltd. („Shanghai Electric Wind Power Group”) (688660), spółki zależnej Shanghai Electric Group Co. Ltd. („Shanghai Electric” lub „Spółka”) (601727.SS i 02727.HK), na giełdzie Shanghai Stock Exchange Science and Technology Innovation Board. Wejście na giełdę zapoczątkowało znaczącą erę w historii Spółki.
01.06.2021

PGE, Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Danmarks Teksniske Universitet podejmą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

18 maja PGE podpisała list intencyjny z trzema ośrodkami naukowymi: Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Technicznym Uniwersytetem (Danmarks Tekniske Universitet). Nawiązana współpraca obejmie m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki.
18.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.