Niemcy: wielkie losowanie lokalizacji MFW

20.09.2021 12:17 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Niemcy: wielkie losowanie lokalizacji MFW

Partnerzy portalu

Niemcy: wielkie losowanie lokalizacji MFW - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Kilku uczestników biorących udział w konkursie, poprosiło o zerowe wsparcie rządowe w swoich ofertach na trzy lokalizacje morskich farm wiatrowych. Niemiecki organ regulacyjny był zmuszony do wyłonienia zwycięzców w drodze losowania. Najwięcej szczęścia miały RWE Renewables i EDF. Prezes WindEurope Giles Dickson sugeruje, że podejście to musi się zmienić.

Czy projekty morskiej energetyki wiatrowej są na dobrej drodze do osiągnięcia rentowności bez dotacji? W ostatniej rundzie aukcji Niemcy przyznały prawa do zainstalowania łącznie 958 MW w trzech lokalizacjach bez wsparcia rządowego – z wyjątkiem darmowego podłączenia do sieci, które będzie opłacane przez konsumentów.

Zgodnie z propozycjami dotyczącymi tzw. centralnego modelu aukcji, Federalna Agencja Sieciowa (Bundesnetzagentur) wybrała zwycięzcę w drodze losowania. RWE Renewables otrzymało dwie strefy, a EDF jedną.

Według Dyrektora Generalnego WindEurope Gilesa Dicksona nie jest to poprawnie funkcjonujący rynek, ponieważ nie ma żadnej równowagi pomiędzy podażą a popytem. Problemem była również trzyletnia przerwa w aukcjach.

– Zainteresowanie ze strony deweloperów farm wiatrowych było ogromne. Byli oni zdesperowani, aby zdobyć udział w rynku, tylko po to, aby uzyskać pozwolenia na budowę. Była to pierwsza aukcja morskiej energetyki wiatrowej od trzech lat i nie jest do końca jasne, kiedy odbędą się kolejne – powiedział dyrektor.

Model inny niż wszystkie

Niemcy po raz pierwszy zastosowały model centralny w aukcjach morskiej energii wiatrowej. W poprzednich dwóch rundach również zarejestrowano kilka ofert z zerowym wsparciem ze strony rządu.

Ostatnie aukcje skomplikował fakt, że pierwotni deweloperzy dwóch z projektów mają prawo do wejścia na wczesnych etapach planowania. Mianowicie, zasady zmieniły się wraz z wprowadzeniem systemu aukcyjnego w 2017 roku, więc teraz mogą zdecydować się na udział w projektach do 2 listopada, ale tylko na tych samych warunkach.

Bez wsparcia i dotacji

We wszystkich trzech rundach aukcji, które odbyły się do tej pory, nie zarejestrowano ani jednej oferty ze wsparciem rządowym.

– Nadal nie mamy ostatecznej pewności i jasności co do tego, kto będzie rozwijał te tereny, pomimo tego, że czekaliśmy trzy lata na aukcję – powiedział Dickson.

– Od wielu lat apelujemy do niemieckiego rządu: musicie wprowadzić kontrakty na różnicę. CfD są systemem aukcyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce i Danii, będą też w Grecji i na Litwie. Jedynie Niemcy i Holandia stosują inny system. Oznacza to wyższe koszty finansowania i wyższe koszty dla społeczeństwa – podsumował Dickson.

Wszystkie projekty muszą zostać uruchomione do 2026 roku.

Losowanie gigantów

RWE Renewables wygrało strefę N-3.7 na Morzu Północnym, zlokalizowaną w pobliżu wyspy Borkum. Przewidywana moc wynosi 225 MW. Ta sama firma miała najwięcej szczęścia w losowaniu 300 MW w strefie O-1.3 na Morzu Bałtyckim, 40 kilometrów od wyspy Rugii.

EDF z Francji wygrał obszar N-3.8 na Morzu Północnym, również w pobliżu Borkum. Planowana moc to 433 MW. Northland Power i RWE Renewables mają tam prawo pierwokupu i mogą z niego skorzystać za pośrednictwem swojej spółki joint venture Nordsee Two.

Zwycięzcy przetargu zobowiązani są do ukończenia obiektów do 2026 roku. Mają prawo do ich eksploatacji przez 25 lat.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.