NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

zk

21.03.2022 14:59 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Energetyka, OZE NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Partnerzy portalu

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu - ZielonaGospodarka.pl
Giovanni Ranieri, fot. NextGeo

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.

Zacznijmy od samego początku. Next Geosolutions powstało stosunkowo niedawno, ale jako część Grupy Marnavi macie duże doświadczenie i zaplecze. Czym zajmuje się firma i jak w ciągu kilku lat udało się ją rozwinąć tak, że obecnie jest ważnym graczem w swojej branży w Europie?

Firma Next Geosolutions (NextGeo) powstała w oparciu o ideę zgranego, doświadczonego zespołu zarządzającego oraz perspektywiczną wizję Grupy Marnavi, która jest największym i najszybciej rozwijającym się włoskim armatorem działającym globalnie w branży offshore.

Pod koniec 2014 r. firma NextGeo w pełni przejęła OCEANIX Srl, szybko rozwijającego się włoskiego wykonawcę badań morskich, a w 2017 r. brytyjską firmę RMS Submarine Ltd, odnoszącego sukcesy dostawcę rozwiązań w zakresie zasobów morskich dla sektora energetycznego, zwiększając w ten sposób wzrost grupy, jej zasięg i możliwości. Obie firmy zostały następnie przemianowane odpowiednio na Next Geosolutions Europe Spa, z siedzibą w Neapolu we Włoszech, oraz Next Geosolutions UKCS Ltd, z siedzibą w Norwich w Wielkiej Brytanii.

Od tego czasu NextGeo stała się jedną z najszybciej rozwijających się międzynarodowych firm świadczących usługi w zakresie geologii morza i wsparcia budowlanego na morzu, działającą głównie na rynku energetycznym, infrastrukturalnym i usług komunalnych. Firma jest uznawana za wiodącego gracza w swojej branży, oferującego wysokiej jakości, efektywne kosztowo rozwiązania obejmujące cały cykl życia aktywów i projektów, od momentu ich powstania na etapie projektowania, poprzez inżynierię, instalację, kontrolę i konserwację, aż po wycofanie z eksploatacji.

NextGeo łączy wiedzę, doświadczenie i zasoby zespołów i osób z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży morskiej i offshore z możliwościami doradczymi, inżynieryjnymi i operacyjnymi, co pozwala na tworzenie rozwiązań "pod klucz".

Dzięki flocie 15 najnowocześniejszych statków DP klasy 1 i 2 oraz międzynarodowemu zespołowi około 230 wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów (nasz największy atut), NextGeo oferuje różnorodne usługi, od specjalistycznego doradztwa po morskie badania geofizyczne, geotechniczne, środowiskowe i archeologiczne, a także badania, usuwanie i relokację UXO oraz usługi wsparcia przy budowie obiektów offshore.

Skąd wzięło się zainteresowanie NextGeo rynkiem bałtyckim?

Bałtyk posiada niesamowity potencjał rynkowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Nasza przygoda z Bałtykiem rozpoczęła się około cztery lata temu; od tego czasu pracowaliśmy nad kilkoma różnymi projektami. Jednymi z naszych pierwszych operacji była współpraca z takimi firmami jak Prysmian i 50Hertz przy projektach farm wiatrowych oraz dla szwedzkiego operatora sieci przesyłowej Svenska Kraftnät przy projekcie podmorskiego połączenia kablowego Hansa Powerbridge. Uznaliśmy, że Polska jest perspektywicznym obszarem, więc zaczęliśmy się nim interesować.

Byliście także jednym z wykonawców gazociągu Baltic Pipe. Jak wyglądały prace w ramach projektu? Jakie były zadania firmy NextGeo?

Firma NextGeo otrzymała od firmy Saipem zlecenie na prace geodezyjne przy budowie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim.

Projekt Baltic Pipe o długości 274 km to strategiczna infrastruktura pomiędzy polskim Gaz-Systemem a duńskim Energinetem, której budowa została powierzona, obok innych wykonawców, firmie Saipem – liderowi w dziedzinie inżynierii, budowy i instalacji podmorskich gazociągów.

Naszą rolą było wsparcie jako podwykonawcy w zakresie pomiarów w Kampanii 2 i Kampanii 3. Zakres prac obejmował udostępnienie naszego wielozadaniowego statku podwodnego NG Worker oraz usług ROV i badań geofizycznych w celu przeprowadzenia inspekcji i identyfikacji celów UXO w Kampanii 2 projektu. Obejmowały one wszystkie badania przed ułożeniem rur oraz badania w trakcie, czyli upewnianie się, że dno morskie jest czyste.

W Kampanii 3 udostępniliśmy trzy należące do grupy statki DP2 do prac na morzu i dwa statki przybrzeżne do wykonania szeregu zadań w zakresie wsparcia budowy, w tym weryfikacji wyników badań przed ułożeniem rur, przygotowania trasy, badań po ułożeniu rur i monitorowania przyziemienia.

Morska część projektu została zakończona i obecnie finalizujemy raportowanie, które powinno zostać wkrótce zakończone.

Wiemy, że NextGeo otworzy oficjalne biuro w Polsce. Jak zamierzacie wzmocnić swoją pozycję tutaj?

Różne plany rozwojowe są już wdrożone i NextGeo jest dumne z tego, że nawiązuje tak silne kontakty z naszymi przyjaciółmi w Polsce.

Na przykład niedawno spotkaliśmy się z prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego ds. innowacji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prof. Krzysztofem Bielawskim, i jego zespołem, aby omówić działalność naukowo-badawczą uczelni i podzielić się naszym doświadczeniem w sektorze morskim, w szczególności w odniesieniu do przemysłu wiatrowego. Obie strony podpisały ramową umowę o współpracy i oczekują kooperacji w zakresie różnych działań akademickich, edukacyjnych i zawodowych, w tym staży dla studentów, wspólnych programów badawczych, praktyk licencjackich, konferencji i warsztatów.

Oprócz współpracy z Uniwersytetem, będziemy również kierować ogólne zapytania do lokalnych urzędników państwowych, aby rozważyć różne możliwości wejścia NextGeo do Polski, utworzenia podmiotu prawnego i otwarcia biura. Mamy już w Polsce swojego przedstawiciela, z którym ściśle współpracujemy, aby odkrywać nowe możliwości.

W tym roku mamy nadzieję na powrót do Polski w celu odbycia kolejnych spotkań z różnymi instytucjami, w tym z władzami miasta Gdańska.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.