Polska stawia pierwsze kroki na drodze do rozwoju sektora Offshore Wind (OW)

Strona główna Energetyka, OZE Polska stawia pierwsze kroki na drodze do rozwoju sektora Offshore Wind (OW)

Partnerzy portalu

Polska stawia pierwsze kroki na drodze do rozwoju sektora Offshore Wind (OW) - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Oczekuje się, że w pierwszej fazie, czyli w najbliższych latach, energia pozyskiwana z farm wiatrowych wyniesie około 6 GW, które zostaną podwojone w przyszłości.

Oferowane przez Damen projekty i sprawdzone rozwiązania są dobrze znane w branży OW. Firma zajmuje wysokie miejsce na polskim rynku i oferuje lokalnym dostawcom rozwiązania „pod klucz”.



Produkcja energii z morskich farm wiatrowych (MFW) rośnie we wszystkich częściach świata. Jest to konsekwencją przejścia z paliw kopalnych na zeroemisyjne odnawialne źródła energii.

Polska jest jednym z krajów europejskich, w którym wyzwania transformacji są tematem szczególnie wrażliwym. Ponad 80 proc. energii w kraju pochodzi z tradycyjnych elektrowni, które są opalane węglem brunatnym lub kamiennym.

Czas zacząć zmieniać bilans i wypełnić zobowiązania w zakresie udziału w rynku energii odnawialnej.

Strategicznym celem dla rządu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. OW staje się najbardziej obiecującym źródłem „zielonej” energii, ponieważ Morze Bałtyckie ma doskonałe warunki do rozwoju MFW.

Polska ma prawie 500 km linii brzegowej i jednocześnie dużą specjalną strefę ekonomiczną.

Dzień 3 lutego 2021 roku był datą  historyczną, ponieważ to właśnie wtedy uchwalono ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, a Polska oficjalnie stała się krajem gotowym do rozwoju w tym obszarze.


Morska energetyka wiatrowa jest impulsem dla lokalnej gospodarki, ponieważ wymagane będzie lokalne zaangażowanie, a firmy rozwijające ten obszar są zobowiązane do raportowania udziału w „local content” w kosztach inwestycji.

Damen jest ekspertem w tej dziedzinie dostarczania rozwiązań dla MEW. Posiadamy duże doświadczenie w projektowaniu rozwiązań „pod klucz” dla rynku OW poprzez dostarczanie specjalistycznych jednostek pływających jak i w budowie konstrukcji wsporczych i stalowych.

Nasza oferta jest bardzo szeroka, od pontonów, małych łodzi roboczych, multicatów po statki do transportu załogi, a także od jednostek do układania kabli po wyspecjalizowane pojazdy typu Walk-to-Work. Lokalne zasoby Damen są reprezentowane przez 4 spółki zatrudniające około 600  pracowników, w tym nasze biuro projektowe Damen Engineering Gdańsk. Warto wspomnieć, że Damen jest obecny w Polsce pośrednio od lat 80-tych i bezpośrednio od początku lat 90-tych.


Jesteśmy gotowi zaprojektować, zbudować i dostarczyć statki w Polsce. Możemy przygotować rozwiązania, począwszy od projektu koncepcyjnego, aż po końcowe uruchomienie, łącząc lokalną inżynierię i produkcję z holenderskim potencjałem i doświadczeniem z ostatnich dziesięcioleci.



Warto również wspomnieć, że od listopada 2020 roku Damen jest członkiem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW).  Dzięki członkostwu przyczyniamy się do aktywnego rozwoju rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Towarzystwo skupia deweloperów (PGE-Orsted, Polenergia-Equinor, RWE, Orlen), przedstawicieli rządu, dostawców turbin, wykonawców EPCI i inne firmy, które mają istotny wpływ na kształt nadchodzących projektów.

Warto zaznaczyć, że jednostki Damen dla MFW są projektowane w Polsce przez nasze lokalne wysoko wyspecjalizowane zespoły inżynierskie, m.in. Bibby Wavemaster.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.