Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych

Strona główna Energetyka, OZE Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych

Partnerzy portalu

Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Umweltministerium/Ludmilla Parsyak

Federalny projekt ustawy przewiduje, że pływające farmy fotowoltaiczne mogą pokrywać tylko 15 procent powierzchni zbiornika wodnego. Bundesrat zatwierdził poprawkę zaproponowaną przez władze Nadrenii Północnej-Westfalii, usuwającą z projektu ustawy limit powierzchni w przypadku sztucznych zbiornikach wodnych. 

Na poprawkę zgodziło się większość niemieckich landów. Limit zostanie zniesiony dla farm PV instalowanych na powierzchniach zbiorników wodnych powstałych na terenie np. kamieniołomów lub żwirowni. 

Badenia-Wirtembergia, która złożyła analogiczny wniosek, ostatecznie poparła wniosek Nadrenii. Wkrótce po ogłoszeniu przez rząd federalny "Pakietu Wielkanocnego" promującego OZE, minister środowiska i energii Thekla Walker dostrzegła potrzebę usprawnień w segmencie pływających farm. Dzieje się tak dlatego, że pływające instalacje PV oferują korzyści w postaci zagospodarowania niewykorzystanych terenów jako dodatkowej przestrzeni na potrzeby transformacji energetycznej - bez konkurowania na przykład z turbinami wiatrowymi lub naziemnymi instalacjami fotowoltaicznymi.

Aby osiągnąć nowe cele rozwoju wyznaczone przez rząd federalny, konieczna jest masowa ekspansja energetyki słonecznej - nie tylko w sektorze budowlanym, ale także na dużą skalę - wynika z wniosku przesłanym ze Stuttgartu. Kluczowy jest rozwój podwójnego wykorzystania gruntów (dual-use), na przykład w formie pływających systemów fotowoltaicznych. 

Oczywiście, ograniczenie będzie obowiązywało dla naturalnych zbiorników wodnych np. jezior. Takie rozwiązanie popiera m.in. Badenia-Wirtembergia. Projekt ustawy rządu federalnego przewiduje pozostawienie limitu w art. 12 ust. 3 "w celu zapobiegania negatywnemu wpływowi na ekologię zbiorników wodnych".

Branża apeluje o przyspieszenie rozwoju fotowoltaiki

Siedem stowarzyszeń z branży nieruchomości i energetyki słonecznej, handlu i ochrony konsumentów zaapelowało do członków niemieckiego Bundestagu o wprowadzenie poprawek do pakietu regulacyjnego na rzecz energetyki słonecznej. W kwietniu rząd niemiecki postawił sobie za cel zwiększenie mocy zainstalowanej w fotowoltaice z obecnych 60 GW do co najmniej 215 GW do 2030 roku.

Połowa planowanego wzrostu mocy fotowoltaicznej ma objąć dachy budynków. Jak wynika ze wspólnej analizy siedmiu organizacji, projekt ustawy, który wpłynął do Bundestagu w ubiegły czwartek, nie usuwa istotnych przeszkód w rozwoju transformacji energetycznej w gospodarstwach domowych, budynkach mieszkalnych, spółdzielniach mieszkaniowych i sektorze komercyjnym.


Źródło: baden-wuerttemberg.de

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.