Drobiarze uruchomili własny instytut analiz ekonomicznych

Drobiarze uruchomili własny instytut analiz ekonomicznych - ZielonaGospodarka.pl
14.09.2024 11:17
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoRolnictwo, BioŻywność Drobiarze uruchomili własny instytut analiz ekonomicznych

Partnerzy portalu

Drobiarze uruchomili własny instytut analiz ekonomicznych - ZielonaGospodarka.pl

W ramach projektu finansowanego przez Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego uruchomiono AgroInstytut, który na zasadach non profit będzie przygotowywał i udostępniał dane i analizy przydatne hodowcom drobiu - poinformował Paweł Podstawka, przewodniczący KFHDiPJ.

Jak powiedział PAP Paweł Podstawka, przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, celem projektu prowadzonego przy KFHDiPJ pod nazwą AgroInstytut jest udostępnienie zebranych i opracowanych przez profesjonalistów danych dla całej branży drobiarskiej w Polsce. Projekt będzie realizowany przez najbliższe dwanaście miesięcy, a dane analityczne będą aktualizowane raz w tygodniu.

„Nasz kraj stał się europejskim potentatem w produkcji drobiu między innymi dlatego, że branża drobiarska nie tylko potrafi zapewnić odpowiednie warunki w swoich fermach, ale także dlatego, że potrafi liczyć. Przy obecnej globalizacji, biorąc pod uwagę skalę i zróżnicowanie zmiennych gospodarczych, chcemy, żeby wszyscy uczestnicy rynku mieli równe szanse i opierali swoje decyzje o twarde dane ekonomiczne a nie spekulacje. Potrzebne do tego są dobre, przygotowane przez specjalistów dane i analizy, tak by na ich podstawie można było podejmować właściwe decyzje. Nasz think tank, który nazwaliśmy AgroInstytutem jest właśnie takim miejscem” – wyjaśnia Podstawka.

Na stronie prowadzonej przez specjalistów AgroInstytutu będą zamieszczane informacje dotyczące m.in. sytuacji na rynku kukurydzy, pszenicy, rzepaku, śruty sojowej i rzepakowej oraz nośników energii, a nawet pogody. Podstawka podkreśla, że dostęp do danych jest całkowicie bezpłatny, a sam projekt ma charakter otwarty, do którego dołączają kolejni eksperci. Według zapewnień Podstawki, prowadzony przy KFHDiPJ projekt ma pełną autonomię, a działający w AgroInstytucie specjaliści przygotowują dane, z których korzystać mogą wszyscy przedstawiciele branży.

„Nam, płatnikom na Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego, zależy na utrzymaniu pozycji branży i to zarówno dużych graczy, jak i hodowców posiadających mniejsze stada. Chcemy, by polska żywność docierała do jak największej liczby odbiorców na całym świecie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w warunkach coraz ostrzejszej konkurencji, w której uczestniczą prawdziwe potęgi o zasięgu globalnym, musimy uzbroić się przede wszystkim w wiedzę, dającą nam możliwość właściwego reagowania na zmienne. Wielkie firmy mogą sobie pozwolić na tworzenie własnych ośrodków analitycznych, dlatego liczymy na zainteresowanie opracowaniami przygotowanymi przez AgroInstytut głównie ze strony średnich i małych ferm, których właściciele nie mają środków, czasu lub wiedzy na ich zakup lub poszukiwanie i opracowywanie analiz we własnym zakresie. Dane te jako obraz branży, a nie jednej czy drugiej firmy, są także potrzebne organizacjom czy też instytucjom przy stole negocjacyjnym gdzie zapadają kluczowe dla branży decyzje" – wyjaśnia Podstawka.

Według danych Krajowej Rady Drobiarskiej – Izby Gospodarczej, Polska jest od lat jest w ścisłej czołówce producentów mięsa drobiowego i producentów jaj w UE. Obecnie około 20 proc. unijnej produkcji mięsa i podrobów drobiowych pochodzi z Polski, a wartość eksportu wyniosła 3,2 mld euro. Ponad 60 proc. wolumenu eksportu mięsa drobiowego z Polski trafiło na rynek unijny.

Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego powstał na mocy ustawy z 2009 roku. Celem funduszu, który dysponuje pieniędzmi pochodzącymi od hodowców, jest wspieranie marketingu rolnego, wzrostu spożycia oraz promocji produktów rolno-spożywczych. Każdy fundusz jest zarządzany przez komisję, składającą się z 3 przetwórców, 5 producentów i przedstawiciela izb rolniczych. Obsługę prawną i techniczno-biurową funduszu zapewnia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dyrektor Generalny KOWR odmawia realizacji uchwał komisji zarządzających, które są sprzeczne z prawem. (PAP)

masz/ malk/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.