EkoRolnictwo, BioŻywność

Partnerzy portalu

Najnowsze wiadomości

282 artykułów
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Komisja ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim osiągnęła porozumienie w sprawie zrównoważonego rybołówstwa

Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje ważne decyzje podjęte podczas 28. dorocznego posiedzenia Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (Indian Ocean Tuna Commission, IOTC), które mają sprawić, że rybołówstwo na tym akwenie będzie bardziej zrównoważone. Przyjęto 11 nowych środków ochrony i zarządzania.

25.05.2024, 15:47
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Plantatorzy zwiększają uprawy kakao z powodu wzrostu cen

Plantatorzy kakao w krajach Ameryki Łacińskiej rozszerzają uprawy, zachęcani rekordowym wzrostem cen tego surowca na światowych rynkach w wyniku nieurodzaju w Afryce Zachodniej – podał we wtorek dziennik „Financial Times”, powołując się na przedstawicieli w branży.

24.04.2024, 11:57
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Rolnictwo regeneracyjne narzędziem do walki z CO2 w sektorze upraw

Sektor rolnictwa, który zaopatruje sklepy, a co za tym idzie - nasze lodówki w produkty spożywcze, ma dwa oblicza. Obecnie, ze względu na niewłaściwe praktyki, np. nadmierne chemiczne nawożenie czy pestycydy, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń środowiska, lecz może się wydajnie przyczyniać do… redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak to możliwe? Dzięki szerszemu stosowaniu założeń (płodozmiany, wykorzystanie resztek roślinnych) rolnictwa regeneracyjnego - klucza do zrównoważonej przyszłości gospodarstw rolnych.

06.03.2024, 16:07
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

51,8 mld euro - kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski w 2023 roku

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.

18.02.2024, 18:55
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Siekierski: transformacja w kierunku zrównoważonego rolnictwa jest niezbędna i nieunikniona

Transformacja w kierunku zrównoważonego rolnictwa jest niezbędna i nieunikniona. Obecna sytuacja geopolityczna pokazuje, że konieczne jest zwiększanie odporności sektora rolnego nie tylko na zmiany klimatyczne, lecz także na zaburzenia na rynkach rolnych - powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas sympozjum nt. zrównoważonego rolnictwa.

01.02.2024, 10:53
Odpady, Recykling

PE: nowe przepisy wprowadzą zakaz "ekościemy" i zwodniczych danych o produktach

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Jak poinformował, nowe przepisy unijne wprowadzą "zakaz ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach.

18.01.2024, 09:39
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Podłoża kokosowe. Co warto o nich wiedzieć i jak je stosować?

Odpowiednie podłoże jest podstawą udanych upraw. Nowoczesne ogrodnictwo poszukuje innowacyjnych i bardziej wydajnych rozwiązań, które wspierają zdrowy rozwój roślin. Odpowiedzią na te potrzeby jest podłoże kokosowe — ekologiczny i uniwersalny substrat, który świetnie sprawdzi się w uprawie większości roślin doniczkowych, warzyw, ziół, roślin ozdobnych, a także w hydroponice. Czym dokładnie jest i dlaczego zyskało tak dużą popularność wśród ogrodników?

28.12.2023, 12:02
Klimat, Edukacja

Powrót do korzeni. Jak stosować nawozy ekologiczne?

Uprawa roślin stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Wraz z rozwojem przemysłu rolniczego, stosowanie nawozów chemicznych stało się powszechne, ze względu na szybkie efekty, jakie zapewniają i niskie koszty. Jednakże coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ich szkodliwego wpływu na środowisko, a nawozy naturalne wracają do łask i stanowią ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego ogrodnictwa.

02.12.2023, 13:45
EkoRolnictwo, BioŻywność

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.

29.11.2023, 11:15
Energetyka, OZE

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.

27.11.2023, 12:49

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.