Wynik wyszukiwania - "analiza" - Wiadomości

Ciepło, cieplej, gorąco. Raport o klimacie nie pozostawia wątpliwości

Raport „European State of the Climate 2023” stwierdza, że 2023 rok stanowił najcieplejszy rok w historii Europy. Co więcej, wraz ze wzrostem temperatury, znaczna część kontynentu doświadczyła mniejszej niż dotychczas liczby dni ze śniegiem.
13.05.2024

ElectroMobility Poland z pozwoleniem na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał spółce ElectroMobility Poland (EMP) pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera - podało w piątek miasto. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.
10.05.2024

Chińczyki trzymają się mocno. Energia odnawialna w Państwie Środka

Najnowszy raport „Energy Transition Outlook China” stwierdza, że Chiny stają się liderem zielonej energii dzięki rozwojowi energii odnawialnej. Mimo postępu we wdrażaniu OZE, szacuje się, że w 2050 roku paliwa kopalne będą stanowić 40 proc. koszyka energetycznego Państwa Środka.
09.05.2024

EKG. Bando: chcemy wprowadzić wstępne pozwolenie na budowę, by pomóc w budowie jądrówki

Chcemy wprowadzić do prawa wstępne pozwolenie na budowę, by przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu Maciej Bando podczas EKG. W 2028 r. miałyby się zakończyć prace leżące po stronie administracji w zw. z elektrownią - dodał.
08.05.2024

Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym wskazuje, że globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć zakładane cele klimatyczne.
05.05.2024

Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

Ukazała się analiza, jaki ślad węglowy generuje podróżowanie na konferencje astronomiczne - poinformował Uniwersytet w Kolonii w Niemczech.
04.05.2024

System kaucyjny w Polsce: Przygotowanie, wyzwania i perspektywy

Wraz z nadchodzącym rokiem 2025 Polska staje przed wyzwaniem wprowadzenia systemu kaucyjnego, który ma być kluczowym elementem realizacji zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Cel jest jasny: zmniejszyć produkcję odpadów i poprawić stan środowiska naturalnego. Jednakże droga do skutecznego wdrożenia tego systemu wydaje się być wyboista, pełna wyzwań logistycznych i finansowych oraz wymaga starannego przygotowania społecznego.
29.04.2024

Jednorazowe e-papierosy wśród najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska

Jednorazowe e-papierosy należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla środowiska produktów – powiedział PAP prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dlatego regulacje prawne zakazujące ich sprzedaży są konieczne - podkreślił.
28.04.2024

Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Analiza Światowego Forum Ekonomicznego wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny.
26.04.2024

Zielone zyski na horyzoncie - recykling w OZE

Polska może stać się kluczowym graczem na rynku recyklingu w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), co staje się nie tylko koniecznością ekologiczną, ale również opłacalną inwestycją. Zgodnie z analizami ekspertów z UN Global Compact Network Poland, do 2030 roku w Unii Europejskiej możliwe będzie odzyskanie 60 milionów paneli fotowoltaicznych, o łącznej wartości 450 miliardów euro.
26.04.2024

Wiatraki na terenach przemysłowych? Najnowszy raport mówi o potencjale nawet 20 GW!

Potencjał energetyki wiatrowej na terenach przemysłowych jest olbrzymi – sięga 20 GW – wynika z najnowszego raportu „Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej dla Re-Source Poland HUB. Potencjał techniczny elektrowni wiatrowych, który byłby możliwy do realizacji na terenach przemysłowych (przy braku ograniczeń regulacyjnych i dodatkowych kosztów systemowych), to niemal 17 GW. To zupełnie nowe spojrzenie na inwestycje w energetykę wiatrową.
25.04.2024

Plan na nowoczesną sieć elektroenergetyczną

Rosnąca liczba OZE, wzrastające potrzeby odbiorców i zapewnienie możliwości rozwoju sektora eMobility – to wybrane wyzwania, jakie stawia przed sieciami dystrybucyjnymi transformacja energetyczna. W trakcie 39. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 9. OZE POWER Leszek Bitner, dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operator mówił o wymaganiach nowoczesnych systemów dystrybucyjnych. Zwracał też uwagę na specyfikę terenów wielkomiejskich i kwestie, z którymi sieci będą się musiały zmierzyć w najbliższym czasie.
23.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Zmiana klimatu to największe wyzwanie, przed jakim stoi dziś ludzkość. W nowym raporcie eksperci i ekspertki Fundacji Climate Strategies Poland alarmują: samo raportowanie klimatyczne, które staje się standardem, nie przekłada się ani na redukcję emisji, ani na konkurencyjność klimatyczną firm. Tymczasem, jeśli biznes, który odpowiada za ponad 70 proc. emisji, chce budować konkurencyjność klimatyczną i ograniczać negatywny wpływ na klimat, musi jak najszybciej nauczyć się wyciągać wnioski z raportów ESG.
15.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Eksperci: uruchomienie systemu kaucyjnego trzeba przesunąć na 2026 rok

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejszego uchwalenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dopiero wtedy można uruchomić system kaucyjny – oceniają eksperci branży komunalnej i samorządowcy. Wskazują, że jest to realne od 2026 roku.
11.04.2024

„Altana przyszłości” – nowy projekt Politechniki i MPO w Krakowie rozwiąże śmieciowe uciążliwości

Politechnika Krakowska i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaczynają nowy projekt pn. „Altana przyszłości”. W jego ramach studenci Politechniki – wspólnie z ekspertami z uczelni oraz specjalistami z MPO – wezmą na warsztat altany i wiaty śmietnikowe. W Krakowie to aż 15 tysięcy punktów odbioru odpadów. Codziennie odbieranych z nich jest 24 tysiące pojemników z odpadami, każdy o wadze nawet 200-300 kg. Aż tyle, bo przeciętny krakowian już teraz produkuje średnio blisko pół tony śmieci rocznie, a prognozy wskazują,
09.04.2024

50 tysięcy ochotników zebrało 1000 ton śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Nic bardziej nie mobilizuje do sprzątania jak wszechobecne śmieci. Dlatego Operacja Czysta Rzeka zachęca społeczność do porządków na łonie natury już od pięciu lat. Z początkiem marca po raz szósty uruchomiła zapisy online, by chętne osoby mogły zakładać własne sztaby i akcje lokalne lub dołączać do już istniejących. Tylko w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia tegorocznej edycji zarejestrowało się ponad 16 tysięcy uczestników z ponad 600 akcjami. Część z nich się już odbyła i wg raportów uprzątnięto już 100 ton odpadów. Wielkie spr
09.04.2024

BGK uruchomił nabór wniosków o pożyczki na zieloną transformację miast

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) piątego kwietnia podpisali umowę na wdrażanie Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Samorządy będą mogły przeznaczyć te środki m.in. na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE). Budżet projektu to 40 mld zł.
08.04.2024

Minister funduszy podpisała z BGK umowę ws. Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast

40 mld zł wynosi budżet dotyczący Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Umowę w sprawie wdrażania tego instrumentu finansowego podpisała w piątek w Poznaniu z przedstawicielem BGK minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
07.04.2024

Zielińska: Znacznie więcej niż 50 proc. OZE w 2040 r. i niższy koszt transformacji energetycznej

Polska może osiągnąć znacznie większy udział OZE w swoim miksie energetycznym niż zakładane przez poprzedni rząd w aktualizacji PEP2040 50 proc., z kolei koszty transformacji powinny być mniejsze niż zakładano - poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, odnosząc się do szykowanej przez nowy rząd aktualizacji PEP2040.
04.04.2024

MI zapowiada zmiany przepisów dot. zatwierdzania taryf za wodę i specustawy odrzańskiej

Resort infrastruktury analizuje przepisy dot. procesu zatwierdzania taryf za wodę i ścieki oraz specustawy odrzańskiej. Z informacji MI przekazanych PAP wynika, że wnioski posłużą do zmiany tych regulacji; w przypadku taryf konsumenci mają być nadal chronieni przed nieuzasadnionymi podwyżkami.
30.03.2024

W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód w Anglii

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
28.03.2024

„Szczecin powinien być przykładem dla innych miast” – podsumowanie konferencji energetycznej

Pełna sala gości, duża dawka merytoryki, okazje do rozmów i prezentacja wszystkiego w praktyce – tak można opisać zorganizowaną po raz pierwszy ogólnopolską konferencję Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024, realizowaną w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.
27.03.2024

Światowy Dzień Wody. Konferencja „Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia”

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jego koncepcja zrodziła się w 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, jako święto międzynarodowe państw ONZ-u. Z tej okazji w wielu miastach krajów członkowskich organizowano konferencje naukowe poświęcone temu zasobowi naszej planety. W Gdańsku odbyła się konferencja "Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia".
26.03.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
25.03.2024

Światowy Dzień Wody i edukacyjne spotkania z mieszkańcami Katowic

Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, to czas refleksji nad wartością najważniejszego zasobu naturalnego – wodą. W tym dniu szczególnie istotne staje się podkreślenie roli dbałości o wodę i promocji świadomego korzystania z niej. W ramach tego wydarzenia w Katowicach odbyły się spotkania pod hasłem: „Od najmłodszych do najstarszych mieszkańców miasta, rozmowy o wodzie i nie tylko”. Podczas tych spotkań, pracownicy Katowickich Wodociągów mówili o wodzie i jej ważnej roli dla społeczeństwa.
22.03.2024

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.
21.03.2024

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Europie rośnie, w Polsce o 8,7% od 2018 roku

Cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią obecnie 13,5% wszystkich tworzyw wykorzystywanych do produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie - wskazuje najnowsza edycja wydawanego co dwa lata raportu stowarzyszenia Plastics Europe „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym - analiza sytuacji w Europie”.. Tym samym europejski system tworzyw sztucznych jest w połowie drogi do osiągnięcia pośredniego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition, zakładającego wykorzystanie cyrkularnych surowców w nowych produktach na pozio
19.03.2024

Deloitte: firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów

W 2024 r. firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów wysokoemisyjnych, takich jak: aluminium, stal i cement - wskazali eksperci Deloitte. Dodali, że dyrektywa CSRD zobowiązuje firmy do raportowania także o działaniach kontrahentów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
19.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER 

18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
13.03.2024

Naukowcy: osierocone rysie mogą pomóc w odtwarzaniu dzikich populacji

Uwalnianie do środowiska naturalnego ocalonych przed śmiercią rysi to dobre rozwiązanie, wspierające lokalne populacje tych drapieżników - wskazują eksperci po analizach losów 66 rysi uwolnionych po rehabilitacji. Warunkiem jest profesjonalna rehabilitacja tych dzikich zwierząt.
12.03.2024

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa ważne postępowania przetargowe, związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”). Będzie to element infrastruktury towarzyszącej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - inwestycji realizowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” na Pomorzu.
11.03.2024

Innowatorzy z branży OZE poszukiwani. Rusza 3. edycja programu grantowego SOFIA

Już trzeci raz ONDE SA., lider branży OZE w Polsce, ogłasza nabór do programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) i zaprasza do udziału młodych naukowców. Program nagradza pomysły, które mają szansę w realny sposób przyczynić się do transformacji energetycznej i wesprzeć jej rozwój. Do zdobycia są granty finansowe aż do 20 tys. zł. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zgłoszonych w zeszłym roku projektów przerosła najśmielsze oczekiwania.
11.03.2024

Ludzie wybili ziemski obieg wody słodkiej ze stabilnego stanu

Na skutek działalności człowieka globalny cykl słodkiej wody na naszej planecie przesunął się daleko poza stabilne warunki panujące przed industrializacją - wykazała obszerna analiza światowych zasobów wodnych.
06.03.2024

Anna Wiosna nowym partnerem w Crido Energy

CRIDO konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję w zakresie doradztwa na rynku energii. Do zespołu CRIDO Energy dołączyła jako partner Anna Wiosna, ekspert ds. energetyki odnawialnej, w tym offshorowej, z doświadczeniem m.in. w Baltic Power, Orlenie, Banku Pekao SA oraz HOCHTIEF Polska. To efekt realizacji strategii CRIDO zakładającej kompleksowe doradztwo dla biznesu.
04.03.2024

Ocieplenie klimatu i inne zmiany środowiska promują antybiotykooporność

Zmiany klimatu, zanieczyszczenie i degradacja środowiska sprzyjają szerzeniu się oporności na antybiotyki – informują na łamach "Environmental Pollution" badacze z Polski.
01.03.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Sprzątaj śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Wiosna za pasem, więc tradycyjnie Operacja Czysta Rzeka mobilizuje społeczność do porządków na łonie natury. Śmieci to problem, który dotyczy każdego z nas. Powinniśmy umieć zarządzać nimi w domu – segregować, a najlepiej generować ich jak najmniej w codziennym życiu. Nie możemy też pozostać obojętni wobec odpadów, które zalegają w naszym otoczeniu – cierpi przyroda, traci urok nasza okolica, a czasem zanieczyszczenie może okazać się niebezpieczne.
27.02.2024

Energia Miasta Szczecin to nie tylko wiedza merytoryczna, ale także praktyka

Już za miesiąc w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, który będzie doskonałą okazją do zwiedzania szczecińskich spółek komunalnych.
26.02.2024

Paliwa kopalne odchodzą w niebyt? Rekordowy udział energii odnawialnej w Europie

Jak donosi najnowszy raport think-tanku Ember, produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych w UE spadła o rekordowe 19 proc. w 2023 roku, zaś łączny udział energii odnawialnej wzrósł do rekordowego poziomu 44 proc. Taki stan jest konsekwencją zwiększonego udziału OZE w unijnym koszyku energetycznym.
26.02.2024

Korzystniejsza fotowotaika. Tauron wspiera efektywność energetyczną

Efektywne łączenie fotowoltaiki z magazynem energii, pompą ciepła lub klimatyzacją wspiera w swojej nowej ofercie TAURON. Korzystając z oferty można otrzymać wsparcie wynoszące od 4000 zł do nawet 8600 zł. Eksperci TAURONA przypominają, że połączenie fotowoltaiki ze źródłami ciepła, chłodu czy magazynem energii przekłada się na zwiększoną autokonsumcję, co w efekcie wpływa na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.
26.02.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Wodociągi w Koszalinie ogłosiły przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej

Farma fotowoltaiczna o mocy 0,334 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną powstanie na terenie ujęcia wody w Koszalinie w ciągu roku od podpisania umowy z wykonawcą. W środę miejskie wodociągi poinformowały o ogłoszeniu przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
22.02.2024

Wiceminister klimatu: nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie

W styczniu nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Dodał, że powstał zespół przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
22.02.2024

Grupa Orlen przygotowała raport o transformacji energetycznej Europy Środkowej

Grupa Orlen opracowała pierwszy kompleksowy raport na temat tempa i kierunków transformacji energetycznej Europy Środkowej - ogłosił w środę koncern. Jak wyjaśnił Orlen, dokument analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych i wskazuje potencjał rozwoju technologii umożliwiających ten proces.
14.02.2024

ESG Institute wprowadza kompleksowe rozwiązanie raportujące dla polskich firm

ESG Institute, podmiot powołany przez Agnieszkę Orłowską, jeszcze w tym roku zamierza wprowadzić innowacyjną platformę do raportowania ESG, wykorzystującą technologie sztucznej inteligencji.
12.02.2024

Polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Drukujemy na papierze makulaturowym, kupujemy energooszczędne sprzęty, segregujemy odpady biurowe. Wiele na to wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju trafiło do biznesowego krwioobiegu. Opinie zebrane w badaniu Canon Polska i agencji badawczej K+Research by Insight Lab pokazują, że średnie i duże firmy podchodzą z pełną powagą do kwestii środowiskowych i społecznych. Szacunek do idei zrównoważonego rozwoju przejawia się zarówno w codziennych biurowych czynnościach, jak i w decyzjach biznesowych.
12.02.2024

Paryż staje się bardziej zielony od dekady, choć zmiany budzą kontrowersje

Niedawne referendum w Paryżu w sprawie potrojenia opłat za parkowanie SUV-ów to tylko część ekologicznych rozwiązań, wprowadzanych w stolicy Francji od dekady. Paryż, który gościć będzie igrzyska olimpijskie latem br., ma być bardziej "zielony", przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
07.02.2024

Naukowcy zbadali oceaniczny nanoplastik

Francuscy badacze odkryli, że pływający w oceanie nanoplastik – najmniejsze cząstki tworzyw sztucznych – jest bardzo różnorodny. Choć w oceanie występuje on rzadko, to może przenikać do tkanek żywych organizmów łatwiej niż większe cząstki - zauważają.
07.02.2024

Będzie kolejny konkurs na stanowisko prezesa NFOŚiGW

Na stanowisko prezesa narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zostanie rozpisany i ogłoszony kolejny nabór - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska. Dodano, że minister Paulina Hennig-Kloska powołała trzech nowych wiceszefów Funduszu.
06.02.2024

Zmiany klimatu zagrażają ważnym zasobom słodkiej wody

Analiza zmian temperatur w jaskiniach w różnych części świata wskazała ryzyko, dotyczące jednych z najważniejszych zasobów wody pitnej. Zagrożone są m.in. żyjące w tej wodzie unikalne organizmy, które pomagają zachować jej dobrą jakość.
01.02.2024

Konferencja „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”

O tym, jak ważne jest budowanie niezależności energetycznej dla samorządów i jak można osiągnąć ten cel w najbliższym czasie będą dyskutować uczestnicy konferencji Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin, która już 21-22 marca odbędzie się w Netto Arenie.
29.01.2024

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.
29.01.2024

Według naukowców to globalne ocieplenie było głównym powodem historycznej suszy w Amazonii

Wywołane działalnością człowieka globalne ocieplenie, a nie fenomen El Nino, było główną przyczyną ubiegłorocznej suszy w Amazonii – ocenili w środę naukowcy. Susza pozbawiała mieszkańców żywności i zabijała zagrożone gatunki delfinów.
25.01.2024

Ubytki wód gruntowych na świecie przyspieszają

Analiza prawie 1,7 tys. podziemnych warstw wodonośnych w różnych częściach świata wskazała, że powszechne jest obniżanie się w nich poziomu wody. Dobre wieści są takie, że w dużej mierze można temu przeciwdziałać.
25.01.2024

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gruntowej pompy ciepła?

Rozważając opcje dla centralnego systemu grzewczego, warto zainteresować się gruntowymi pompami ciepła. Są one nie tylko wydajnym, ale i energooszczędnym rozwiązaniem, które może dostarczyć ciepło do Twojego domu zimą i efektywnie chłodzić go latem, zapewniając optymalny komfort niezależnie od pory roku.
19.01.2024

Dane o zmianach klimatu zapisane w stalagmitach

Analiza stalagmitów pozwala odtworzyć historyczne zmiany klimatyczne dokładniej niż badanie słojów drzew – wynika z najnowszych badań. Nacieki jaskiniowe „zapisują" m.in. informacje o deszczowych latach i łagodnych zimach z tysięcy lat.
19.01.2024

Sprzedaż oprogramowania do monitorowania ESG przekroczy w tym roku 1 mld dolarów

Sprzedaż specjalistycznego oprogramowania do monitorowania ESG prawdopodobnie przekroczy w tym roku 1 mld dolarów - wynika z opublikowanego w czwartek przez Deloitte raportu "Technology Media & Telecommunications Predictions 2024”.
18.01.2024

Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Cały świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi, wdrażając coraz to nowe polityki klimatyczne oraz rozwiązania energetyczne mające w założeniu służyć środowisku. Biomasa stanowi element agendy klimatycznej, w tym Światowego Forum Ekonomicznego.
18.01.2024

Elektryczne auto z laboratorium do kontroli powietrza wyjedzie na ulice Ciechanowa

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 0,5 mln zł ciechanowski urząd kupi dla Straży Miejskiej elektryczny samochód z mobilnym laboratorium do pomiaru jakości powietrza. To kolejne narzędzie po antysmogowym dronie wykorzystywanym już od ponad roku - podał ratusz.
16.01.2024

FM Logistic stawia na zeroemisyjność

Elektromobilność było z pewnością jednym z najczęściej powtarzanych słów w 2023 roku w kontekście branży TSL. Było również jednym z najczęściej powtarzanych słów w FM Logistic. Operator logistyczny przechodzi od słów do czynów poszukując rozwiązań dla realizacji strategii zrównoważonego rozwoju w transporcie. Ponad 1,81 tony CO2 zaoszczędzone po przejechaniu blisko 1900 kilometrów. To jeden z rezultatów zakończonych niedawno testów elektrycznej floty. Tym razem przeprowadzono je wspólnie z firmami Makro i Lotte Wedel.
14.01.2024

Ruszyła elektrownia zasilana wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków zakładu Orlenu

Orlen uruchomił w Płocku elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków głównego zakładu produkcyjnego koncernu. Nowa elektrownia będzie w stanie wyprodukować rocznie energię dla ok. 400 gospodarstw domowych - podał w piątek koncern.
12.01.2024

W podróżach mikroplastiku liczy się kształt

Zasięg rozprzestrzeniania się mikropliastiku w największym stopniu zależy od kształtu jego cząstek. Może to mieć znaczenie nawet dla formowania się chmur i dla warstwy ozonowej – twierdzą naukowcy.
12.01.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

Śmieciowa dieta polskich bocianów

W diecie "polskich" bocianów łatwiej znaleźć śmieci, niż przysłowiowe żaby (które i tak wcale nie są ich przysmakiem) – potwierdzają badania międzynarodowego zespołu naukowców. Eksperci przeanalizowali tzw. wypluwki, czyli naturalnie wypluwane przez bociany niestrawione resztki pokarmu.
10.01.2024

Deloitte: do 2050 r. straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów, co odpowiada rocznym PKB Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - wskazała w raporcie firma doradcza Deloitte.
10.01.2024

Oszczędne rozwiązania wspierające łagodzenie zmian klimatycznych i nawiązujące do ESG, które pojawiły się w 2023 r.

Przepisy obligujące coraz więcej firm do publikowania raportów niefinansowych za 2024 r. coraz bardziej motywują do podejmowania inwestycji w rozwiązania oszczędzające energię. Może to być oprogramowanie rozwijające BMS, czyli systemy sterowania budynkami czy tzw. strażnicy mocy. Możliwości niewymagających dużych nakładów jest jednak dużo więcej.
08.01.2024

21 mln zł na termomodernizacje w budynków komunalnych w Katowicach

Ponad 21 mln zł wydał na termomodernizacje budynków w 2023 r. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach; w tym roku Zakład przeznaczy na takie prace podobną kwotę - przekazał we wtorek katowicki samorząd.
03.01.2024

Nowoczesne podejście do infrastruktury wodno-ściekowej w Katowicach

Mało kto odkręcając wodę w kranie zastanawia się, jaką drogę musiała ona przebyć, aby znaleźć się w naszym domu, a prawda jest taka, że za dobrą jakość wody w kranie odpowiada szereg działań i inwestycji, których nie widać na pierwszy rzut oka. To dzięki nim, katowicka kranówka jest nie tylko zdatna do bezpośredniego spożycia, ale też niejednokrotnie ma lepsze parametry od wody butelkowanej. Odkryjmy, jak działania realizowane w ramach Planu Bezpieczeństwa Wody transformują katowicki krajobraz i podnoszą jakość życia mieszkańców.
28.12.2023

Jak wygląda zrównoważona fabryka przyszłości?

Świat stanął przed koniecznością podjęcia zdecydowanych działań w kierunku zielonej transformacji. Jednak aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku, kluczowe jest przekształcenie całego sektora produkcyjnego, co spowoduje znaczące przemiany w funkcjonowaniu i organizacji fabryk. Odpowiadając na te zmiany, Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią, opracowała koncepcję przyjaznego dla otoczenia zakładu, dostosowanego do zmian klimatycznych. Jak wygląda zielona fabryka przyszło
27.12.2023

Kanada rozpocznie produkcję przetworzonej wody z Oceanu Atlantyckiego

Barrington w Nowej Szkocji zacznie w przyszłym roku pozyskiwać wodę z odsalania wód Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość szuka sposobów radzenia sobie z suszą.
27.12.2023

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
26.12.2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapewniła dotacje na 2024 r. dla gmin dot. zamówienia doradztwa ws. budowy spalarni

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wesprze w 2024 r. 20 gmin członkowskich przy zamówieniu usługi doradztwa ws. planowanej inwestycji w spalarnie odpadów. Łączna kwota dotacji dla gmin, które mają utworzyć grupę zakupową w tej sprawie, to ponad 2,1 mln zł.
21.12.2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozliczy w terminie projekt dot. elektrycznych autobusów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakończyła odbiór wszystkich ładowarek kupionych obok 32 elektrycznych autobusów w projekcie dotowanym m.in. środkami unijnymi - poinformował w środę przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak. Dzięki temu projekt uda się rozliczyć w terminie.
20.12.2023

Karmienie bydła wyłącznie trawą generuje większy ślad węglowy

Hodowle krów, w których zwierzęta przez całe swoje życie pozostają na diecie opartej wyłącznie na trawie, mogą wiązać się z ogólnie większym śladem węglowym niż te, w których w połowie życia zwierzęta przestawiane są na karmę zbożową - czytamy w najnowszym „PLOS ONE”.
15.12.2023

Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu

18 grudnia br. przedstawiciele państw członkowskich zajmą się projektem Packaging and Packaging Waste Regulation – przepisów, które mają m.in. pomóc ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych i jeszcze bardziej przybliżyć kraje członkowskie do wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu o wsparcie komplementarności recyklingu i ponownego użycia jako podstawy gospodarki o obiegu zamkniętym podczas głosowania nad projektem rozporządzenia.
14.12.2023

Paulina Hennig-Kloska: przygotujemy strategię dojścia Polski do neutralności klimatycznej

Przygotowanie strategii dojścia Polski do neutralności klimatycznej, przeglądy ostatnich decyzji oraz konkursów rozpisywanych przez NFOŚiGW - to według nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski najważniejsze działania, jakie podejmie resort.
13.12.2023

Firma Ocean Winds w Polsce po raz drugi z rzędu otrzymała certyfikat Great Place to Work

Ocean Winds (OW), międzynarodowa spółka prowadząca działalność w sektorze morskiej energii wiatrowej, powołana z inicjatywy spółek EDP Renewables (EDPR) i ENGIE (w stosunku 50:50), drugi rok z rzędu otrzymała w Polsce certyfikat Great Place To Work. OW obecnie pracuje w Polsce nad projektem BC-Wind, który będzie operacyjny od 2027 roku.
13.12.2023

PSEW: zobowiązania Polski z COP28 wymagają przyspieszenia rozwoju OZE

Potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. zakłada deklaracja, którą 118 krajów, w tym Polska, podpisało podczas trwającego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28. Spełnienie takich zobowiązań wymaga przyspieszenia rozwoju OZE - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
12.12.2023

Goczałkowice-Zdrój docenione za działania na rzecz czystego powietrza

7 grudnia Gmina Goczałkowice-Zdrój otrzymała nagrodę za zwycięstwo w konkursie ekologicznym dla gmin uzdrowiskowych EKO HESTIA SPA.
11.12.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: w „zielonej przyszłości” przedkładamy użytkowanie nad jednorazową sprzedaż

Koncept ekoprojektu oraz zobowiązania firm w obszarze zrównoważonego rozwoju były tematem wideokonferencji „Wyzwania przedsiębiorstw związane z wymogami gospodarki o obiegu zamkniętym”, zorganizowanej w ramach cyklu #IdeaRozwojuBiznesu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
11.12.2023

Cała naprzód! Chiny podwajają udział energii odnawialnej w krajowej energetyce

Chiny nie zwalniają tempa pod względem oddawania do użytku mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Przewiduje się, że tylko w tym roku Państwo Środka podwoi moc energii odnawialnych w stosunku do zeszłego roku, jednocześnie rozbudowując swój potencjał elektrowni węglowych.
08.12.2023

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 zasad dobrej ustawy dla wiatraków

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i zwiększenia naszej suwerenności. Szybkie uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej jest kluczowe dla ograniczenia cen energii i to zrozumiałe, że zapisy odblokowujące energię z wiatru znalazły się w ustawie o odmrażaniu cen energii. Są w niej środki zaradcze zarówno na skutki, jak i przyczyny drastycznie wysokich cen.
05.12.2023

Według firmy z branży recyklingu kaucja za butelki w Polsce powinna być wyższa

Zaproponowana przez resort klimatu stawka 50 gr. kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki wydaje się za niska, bardziej odpowiednią kwotą jest 1 zł - przekonuje Anna Sapota z firmy Tomra komentując dla PAP ostatnią propozycję MKiŚ.
01.12.2023

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii

W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru, który ma służyć m.in. optymalizacji kosztów energii. Przy europejskiej dotacji opracowana zostanie też koncepcja wykorzystanie infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowania.
29.11.2023

Zaprezentowano raport "Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r."

Podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
29.11.2023

Katowice kończą modernizację wodociągów i kanalizacji za 370 mln zł

Samorząd Katowic kończy unijny projekt modernizacji wodociągów i kanalizacji o wartości blisko 370 mln zł - wynika z informacji miasta. Ośmioletnie przedsięwzięcie, obejmujące ponad 90 różnych inwestycji, było największym tego typu w historii Katowic.
27.11.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind [wideo]

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
24.11.2023

"Toaleta to nie śmietnik" – Katowickie Wodociągi apelują o odpowiedzialność w gospodarowaniu odpadami

19 listopada obchodzony był Światowy Dzień Toalet. Z tej okazji Katowickie Wodociągi przypominają o kampanii edukacyjnej pod hasłem "Toaleta to nie śmietnik", której inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania katowickiej sieci kanalizacyjnej oraz edukację społeczeństwa na temat właściwego gospodarowania odpadami.
22.11.2023

W Warszawie nowy projekt strefy czystego transportu trafi pod obrady Rady Miasta

Po konsultacjach i dodatkowych analizach warszawska strefa czystego transportu, obejmie większy obszar niż pierwotnie zakładano i jednocześnie wprowadzi dodatkowe rozwiązania dla warszawiaków. Nowa propozycja SCT trafi w najbliższych dniach pod obrady Rady Warszawy - poinformował stołeczny ratusz.
13.11.2023

Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland

Samorząd Jaworzna (Śląskie) w poniedziałek ostatecznie potwierdził zakup nieruchomości w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) – poinformował prezydent miasta Paweł Silbert. Zapowiedział przystąpienie do uzbrajania terenu.
13.11.2023

Telewizor laserowy Hisense otrzymuje certyfikat śladu węglowego od TÜV Rheinland

Firma Hisense, międzynarodowy producent sprzętu RTV i AGD, otrzymała od TÜV Rheinland - jednej z największych na świecie firm świadczących usługi techniczne - certyfikat weryfikacji śladu węglowego dla jej telewizora laserowego Laser TV PL1. Certyfikat przyznano zgodnie z normą ISO 14067:2018.
08.11.2023

Eko-Konsult wziął udział w konsultacjach społecznych w sprawie FSRU

Firma Gaz-System była zaangażowana w konsultacje społeczne w sprawie FSRU, które ma się pojawić na Zatoce Gdańskiej.
06.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Wylesienie Amazonii ociepla klimat w odległych miejscach

Wycinka lasu w wybranym miejscu Amazonii ociepla klimat nawet 100 km dalej. Na szczęście zmniejszanie powierzchni cennej dżungli udaje się już ograniczać.
02.11.2023

Niewidzialna ręka rynku. Chiński sektor pojazdów elektrycznych czeka konsolidacja

Spadek sprzedaży oraz monopolizacja rynku przez największych producentów pojazdów elektrycznych w Chinach zwiększa obawy dotyczące konsolidacji oraz zakończenia działalności przez mniejsze marki.
29.10.2023

EKES wzywa UE do wdrożenia Niebieskiego Ładu

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął oficjalną rekomendację dla wdrożenia w UE kompleksowej strategii wodnej zwanej Niebieskim Ładem/EU Blue Deal. Wezwał też wszystkie instytucje europejskie do uznania kwestii wodnych za priorytet w nowej kadencji 2024 - 2029.
28.10.2023

Satelita z Gliwic pomoże w gromadzeniu i analizie danych na potrzeby rolnictwa i ochrony środowiska

W listopadzie na orbitę wyniesiony zostanie stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1, którego zdaniem będzie m.in. gromadzenie i analiza danych na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej i ochrony środowiska. Zaawansowany komputer pokładowy umożliwi analizy bezpośrednio na orbicie.
28.10.2023

Bydgoszcz na czele innowacyjności w branży OZE: naukowcy z regionu zwycięzcami konkursu grantowego SOFIA!

Innowatorzy z Bydgoszczy zostawili w tyle konkurencję. Lider branży OZE, firma ONDE SA, z dumą ogłosiła zakończenie naboru do programu grantowego SOFIA skierowanego do młodych naukowców z całej Polski.
25.10.2023

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci, aby pokazać im skalę problemu zużywania wody

Ile litrów wody trzeba zużyć, by wyprodukować koszulkę, a ile do wyprodukowania kilograma wołowiny czy warzyw? Sosnowieckie Wodociągi ogłosiły konkurs plastyczny dla dzieci, aby uświadomić im, ile wody zużywa się na co dzień.
19.10.2023

Bać się czy nie bać? Chińskie inwestycje we wschodnioeuropejskie OZE

Nowe inwestycje to nowe miejsca pracy. W pozornie oczywistym stwierdzeniu pewny niepokój budzą inwestycje zagranicznych inwestorów, które długofalowo mogą wpływać na krajową gospodarkę. W najnowszym raporcie Energy Monitor, uwaga skupia się na chińskich inwestycjach we wschodnioeuropejskim sektorze OZE.
19.10.2023

Zeroemisyjność nadal celem. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń

Osiągnięcie zeroemisyjności dwutlenku węgla światowego sektora energetycznego oraz ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C to główne punkty najnowszego raportu-mapy drogowej opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną.
18.10.2023

Żywność można produkować bez gleby uprawnej, a zbiory są możliwe przez cały rok

Szacuje się, że około połowę lądowego obszaru Ziemi stanowią tereny przeznaczone pod uprawy. W zasadzie planeta mogłaby wyżywić 10 mld osób, w praktyce jednak nie jest to wcale takie proste. Populacja Ziemi przekroczyła 8 mld osób, a aż ponad 3 mld ludzi boryka się z problemem niedożywienia. Tymczasem za 30 lat populacja Ziemi ma wynieść 10 mld osób. Już teraz trzeba działać, aby problem ten rozwiązać. Wzywają do tego cele zrównoważonego rozwoju, a największa odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach branży rolno-spożywczej.
17.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

Globalne ocieplenie daje się we znaki owadom. Kawy i kakao nie będzie miał kto zapylać

Globalne ocieplenie spowoduje, że uprawy roślin - takich jak kawa, kakao, arbuz czy mango - mogą być zagrożone z powodu spadku liczby zapylających je owadów – informuje pismo „Science Advances”.
15.10.2023

Zrównoważony rozwój, a technologie: jak używane może zastąpić nowe

Ewolucja sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy, była historycznie kształtowana przez rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby i pragnienia kolejnych pokoleń. W 2023 roku te czynniki związały się ze sobą silniej niż kiedykolwiek. Technologia służy pokoleniu Z i millenialsom do przeprojektowania gospodarki tak, by działała w zgodzie z ich wartościami, a jedną z najważniejszych jest zrównoważony rozwój.
13.10.2023

Nowe możliwości finansowania instalacji OZE dla hodowców trzody chlewnej

W przyszłym roku ma ruszyć pilotaż programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej z budżetem 250 mln zł - poinformował w środę w miejscowości Dziwle (woj. łódzkie) minister rolnictwa Robert Telus. W ramach programu hodowcy będą mogli liczyć na dotacje oraz preferencyjne kredyty.
11.10.2023

Zmiany klimatu zabijają płazy na całym świecie

Przez zmiany klimatu na świecie żyje coraz mniej płazów. Wyginięcie grozi salamandrom - zginie dwie na pięć, a katastrofalne statystyki pogorszyć może nowa choroba pojawiająca się w Stanach Zjednoczonych i Europie - wykazało badanie przeprowadzone przez ponad 100 naukowców, w tym z Uniwersytetu Łódzkiego.
10.10.2023

Niska rentowność zielonych projektów zniechęca spółki energetyczne do zwiększania inwestycji

Warszawa, 9 października 2023 r. – Mimo znacznych środków dostępnych na inwestycje największe spółki z sektora energetycznego i wydobywczego na świecie przeznaczają coraz mniejszą część kapitału na projekty związane z gospodarką niskoemisyjną, wynika z raportu firmy doradczej Bain & Company. Powodem jest niska rentowność zielonych inwestycji, niepewne otoczenie regulacyjne oraz brak odpowiednich technologii.
09.10.2023

Energy Solution pomoże w oszacowaniu śladu węglowego i raportowaniu ESG

Sukcesywne zmniejszanie emisji CO2 w gospodarce ma olbrzymie znaczenie środowiskowe. Dokładne wyliczanie śladu węglowego i jego redukcja to również wymiar biznesowy, istotny zwłaszcza dla firm zobowiązanych do raportowania pozafinansowego. W najbliższych latach ich liczba znacząco się powiększy w związku z kolejnymi, unijnymi regulacjami.
04.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
02.10.2023

Zanieczyszczenie powietrza w krótkim czasie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu – dowodzi analiza, której wyniki publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
30.09.2023

W Kielcach przedstawiono postępy i wyzwania programu "Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość"

W poniedziałek zakończyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach w ramach projektu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Tematem rozmów był aktualny stan realizacji projektu i działania na terenach zurbanizowanych. W spotkaniu udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz samorządowcy.
27.09.2023

Oczyszczono cztery jeziora należące do województwa pomorskiego

Zakończono projekt związany z rekultywacją czterech jezior w Kartuzach: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Łączny koszt inwestycji przekroczył 60 mln zł.
26.09.2023

Katowice stały się centrum międzynarodowych rozmów o rozwoju sektora wodociągowego i kanalizacyjnego

Jak rozwijać infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, by zapewnić jeszcze lepsze funkcjonowanie miasta, a przy tym działać w zgodzie z naturą i z troską o planetę oraz los przyszłych pokoleń? Katowice stały się centrum rozmów o największych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie branża wodociągowo-kanalizacyjna. Siedzibę miejskiej spółki Katowickie Inwestycje S.A. odwiedzili eksperci z Polski i Danii.
25.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.09.2023

Woda z warszawskich basenów służy do mycia ulic i torowisk

Kolejny raz Warszawa wykorzystuje wodę z miejskich basenów do porządków na ulicach i torowiskach. W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta odzyskał 2,5 mln litrów wody. Od momentu zainicjowania akcji było to już łącznie 9 mln litrów - poinformował stołeczny ratusz.
21.09.2023

Ambasada Japonii nękana telefonami po zanieczyszczeniu oceanu

Od przeszło trzech tygodni telefon w ambasadzie Japonii w Pekinie odzywa się średnio 10 tys. razy dziennie – poinformowały japońskie źródła rządowe. Dzieje się tak od momentu, kiedy pod koniec sierpnia w Fukushimie rozpoczęto proces zrzucania do oceanu uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej, czemu stanowczo sprzeciwiał się chiński rząd.
21.09.2023

Czy polskie firmy są innowacyjne i czy podejmują działania prośrodowiskowe? PARP publikuje wyniki badań!

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) właśnie opublikowała najnowszy raport na temat stanu innowacyjności polskich przedsiębiorstw i czynników ją kształtujących. Piąta edycja badania prezentuje analizę firm w kontekście ich umiędzynarodowienia, współpracy z innymi podmiotami oraz uwarunkowań rozwoju działalności innowacyjnej.
19.09.2023

Lockdown uświadomił nam jak ważna jest zieleń za oknami

Lockdowny pokazały milionom ludzi na świecie, jak ważny jest kontakt z naturą - nawet, jeśli to jedynie podziwianie przyrody za oknem. Badacze prześledzili internetowe trendy w wyszukiwaniu haseł związanych z obserwacją przyrody. I podsumowali badania na temat tego, jak zieleń w otoczeniu domu wpływa na samopoczucie.
19.09.2023

Pająki wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska

Żyjące w pobliżu skażonych rtęcią rzek i zbiorników wodnych pająki mogą przenosić to skażenie na zwierzęta lądowe i są dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia – informuje pismo „Environmental Sciences & Technology Letters”.
16.09.2023

Jarosińska-Jedynak: priorytetem na agendzie UE jest nadal zielona energia

Priorytetem na agendzie Unii Europejskiej jest nadal zielona energia i o tym muszą pamiętać przedsiębiorcy, którzy w tej perspektywie finansowej będą jednym z większych odbiorców środków europejskich - powiedziała w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
15.09.2023

Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) wprowadzają analizę podwójnej istotności

2024 rok będzie ważnym okresem dla pierwszej grupy firm, objętej obowiązkiem raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Sprawozdania za ten okres będą musiały wpisywać się w ramy zarysowane w dyrektywie CSRD oraz towarzyszących jej Europejskich Standardach Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Nowością, a zarazem podstawową ramą analiz bogatego zestawu wskaźników zrównoważonego rozwoju, zaprezentowanych w standardach ESRS, jest podwójna istotność, obejmująca konieczność analizy zarówno wpływu przedsiębiorstwa na ludzi, ja
13.09.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. Orlen stawia na modułowe reaktory jądrowe

Reaktory modułowe (SMR) mają zapewnić Polakom stabilną i zeroemisyjną energię elektryczną oraz ciepło. „Budując małe reaktory jądrowe dajemy poważny impuls dla całej gospodarki. Jesteśmy w stanie utrzymać w Polsce przemysł, a nawet zwiększyć jego produkcję” – stwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
11.09.2023

Badanie globalnej bioróżnorodności: większość gatunków jest rzadka

Ponad 100 lat obserwacji pokazało stan globalnej bioróżnorodności. Jak się okazuje, większość gatunków jest rzadka, choć nie bardzo rzadka, a tylko niektóre występują bardzo powszechnie.
07.09.2023

Nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza nawet w dni bez deszczu

Przez ponad 3500 godzin w zeszłym roku w dni, w których nawet nie było deszczu, trzy czołowe firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii zrzucały prosto do rzek i morza nieoczyszczone ścieki, co jest zakazane - ujawniła we wtorek stacja BBC.
05.09.2023

Premier: termomodernizacja bloków mieszkalnych i rewitalizacja w nowym programie "Przyjazne Osiedle"

Termomodernizację bloków mieszkalnych i rewitalizację osiedli, m.in. instalacji wodnokanalizacyjnych, zakłada nowy program PiS "Przyjazne Osiedle" - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie).
04.09.2023

Broń jądrowa napromieniowała europejskie dziki

W europejskich lasach żyją dziki na tyle radioaktywne, że czasami ich mięso nie nadaje się do spożycia. Dokładna analiza promieniotwórczych izotopów pokazała, że doszło do tego w wyniku prób jądrowych prowadzonych od 60 do 80 lat temu.
03.09.2023

Zwycięzcy SOFII wyłonieni! Zielona rewolucja może stać się faktem

Sztuczna inteligencja, tracker solarny czy recykling chemiczny – po raz kolejni młodzi innowatorzy nie zawiedli. Do Programu grantowego SOFIA zostało zgłoszonych kilkadziesiąt projektów, które mają szanse realnie wpłynąć na poprawę życia nas wszystkich. Do czego w OZE można wykorzystać np. bezzałogowe statki powietrzne? Zapraszamy do lektury.
29.08.2023

Rury GRP z Gdańska podbijają świat

W obliczu kryzysu wodnego i dynamicznych zmian klimatu w Europie przedsiębiorcy zabiegają o przyjęcie przez Komisję Europejską Niebieskiego Ładu, który ma uruchomić olbrzymie środki na inwestycje wodne. Polska ma wszelkie możliwość produkcyjne, aby stać się liderem w tej kwestii w Europie, czego przykładem jest między innymi gdańska fabryka Amiblu, która eksportuje swoje produkty do niemalże 30 państw na kilku kontynentach.
29.08.2023

Offshore wind: powiew możliwości dla lokalnego łańcucha dostaw

Tym, co wyróżnia polskie predyspozycje do rozwoju energetyki wiatrowej na tle światowym to między innymi preferencyjne warunki wietrzne i lokalizacyjne względnie płytkich wód Bałtyku oraz wieloletnia tradycja morskiego przemysłu. Co to oznacza dla polskiej gospodarki i jak na rozwijaniu się sektora energii z wiatru zyskuje polski biznes i przemysł?
29.08.2023

Rzeszów. Ratusz: sieć wodociągów zdezynfekowana 20 razy większą dawką chloru niż zwykle

Przeprowadzona w weekend prewencyjna dezynfekcja sieci wodociągów w Rzeszowie, polegająca na wprowadzeniu do wody 20 razy większej dawki chloru niż normalnie obowiązuje, przebiegła zgodnie z planem. Z raportu MPWiK wynika, że w punktach pomiaru zanotowano odpowiednio zwiększone dawki chloru – poinformował ratusz.
29.08.2023

Jak wykorzystać potencjał kryjący się w danych dot. ESG?

Zarówno zarządzanie środowiskowe, społeczne i korporacyjne (ESG), jak i społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to strategie dzięki którym firmy mogą wykazać swoje zaangażowanie w zrównoważone praktyki biznesowe. Chociaż bywają używane zamiennie, CSR można postrzegać jako prekursora ESG. W ujęciu ogólnym to właśnie on określa idealistyczną perspektywę zrównoważonego rozwoju, wykorzystywaną często do działań wizerunkowych. ESG jest natomiast rozumiane jako praktyczna, zorientowana na szczegóły perspektywa.
25.08.2023

Głęboka dekarbonizacja miast niezbędna do osiągnięcia kluczowych celów klimatycznych

Najnowszy raport Danfoss przedstawia nową mapę drogową dla procesu dekarbonizacji miast.
24.08.2023

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.
24.08.2023

Topniejący lodowiec odsłonił szczątki zaginionego 22 lata temu narciarza

W rejonie alpejskiego szczytu Grossvenediger przewodnik górski dokonał kilka dni temu makabrycznego odkrycia: znalazł szczątki i dokumenty należące do zaginionego 22 lata temu Austriaka. Zwłoki odnalezione zostały na topniejącym lodowcu. Dla ostatecznego potwierdzenia tożsamości zostaną przeprowadzone badania DNA.
24.08.2023

Paryż - ustalono przyczyny skażenia Sekwany

Zła jakość wody w Sekwanie, która zmusiła organizatorów do odwołania testu olimpijskiego triathlonistów w pływaniu, była spowodowała awarią zaworu kanalizacyjnego, przez który nieoczyszczone wody deszczowe dostawały się do rzeki - poinformowały władze stolicy Francji.
23.08.2023

PGG wyraża sprzeciw wobec akcji Greenpeace w Kopalni Ruda

Aktywiści Greenpeace w środę rano wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej i wywiesili na nim transparenty. Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.
23.08.2023

Badacz z Uniwersytetu Łódzkiego opisał nowy gatunek węża i zadedykował go koledze z uczelni

Biolog i herpetolog prof. Philippe Kok z Uniwersytetu Łódzkiego sklasyfikował nowy rodzaj i gatunek węża, żyjącego w Ameryce Południowej, a jego nazwę - Paikwaophis kruki - zadedykował dziekanowi Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ prof. Andrzejowi Krukowi.
18.08.2023

Sejm sprzeciwił się odrzuceniu przez Senat ustawy o rewitalizacji Odry

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Nowe przepisy zakładają m.in. usprawnienie w prowadzeniu inwestycji na Odrze. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
18.08.2023

Ekologiczny hotel, czyli jaki?

Intensyfikacja szeroko rozumianych proekologicznych działań w branży budowlanej daje się zauważyć już od dawna. Troska o środowisko naturalne sukcesywnie wkracza na kolejne sektory rynku, stopniowo przeradzając się w nowy trend, którego praktyczne realizacje możemy już od jakiegoś czasu zaobserwować także w branży hotelarskiej. Czy inwestowanie w ekologię może zatem stać się sposobem na uzyskanie konkurencyjnej przewagi na rynku?
16.08.2023

Turcja. Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym trzech prowincji kraju

Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym w trzech prowincjach Turcji: Stambułowi, Izmirowi i Ankarze - podaje we wtorek dziennik "Daily Sabah".
15.08.2023

Polska zaskarżyła do TSUE dwa kolejne akty prawne będące częścią pakietu Fit for 55

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejne dwa unijne akty prawne dotyczące kwestii emisji CO2 – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oba stanowią część pakietu Fit for 55, który ma zaostrzyć politykę klimatyczną UE.
09.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.