Ekspert: Pieniądze na podpałkę

Strona główna Energetyka, OZE Ekspert: Pieniądze na podpałkę

Partnerzy portalu

 Ekspert: Pieniądze na podpałkę  - ZielonaGospodarka.pl
2022.07.18 Katowice | Spotkanie ws. aktualnej sytuacji na rynku wegla. Fot: Krystian Maj/KPRM

Obserwując debatę wokół rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym można odnieść wrażenie, że polski rząd zapomniał o ochronie przyrody i klimatu. W czasie szantażu energetycznego Rosji, polski rząd chce wydać 11,5 mld złotych budżetu państwa bez planu, projektując bez opamiętania i refleksji coraz gorsze ustawy.

3000 złotych na gospodarstwo domowe absolutnie problemu braku paliwa na zimę nie rozwiązuje, ale wypłacone w listopadzie może uspokoić nastroje. Ślązacy pamiętają, czym jest korupcja polityczna. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w zimie czeka Polaków poważny kryzys energetyczny. Szybujące pod niebiosa ceny węgla sprawiają, że Polacy już są źli. W zimie będą w jeszcze gorszym nastroju.

Polski rząd musi stanąć na głowie, by zabezpieczyć ciepło dla polskich domów. To skandal, jeśli polski rząd wiedząc z wyprzedzeniem o planowanym ataku Rosji na Ukrainę, to ani wcześniej, ani później nic nie zrobił, aby Polacy czuli się bezpiecznie. Więcej, skoro już w marcu rząd wiedział, że węgla w tym roku zabraknie, pozostaje zapytać, dlaczego nie przyspieszał zmian w ciepłownictwie.

Zielona transformacja jest warunkiem europejskiego i polskiego bezpieczeństwa oraz europejskiej i polskiej suwerenności energetycznej. Wizja polityki europejskiej określona w RePowerEU zakłada, że dzięki podjętym w najbliższych latach wysiłkom, w szczególności wielkim inwestycjom w odnawialne źródła energii, w okolicach 2025 r. będziemy w stanie uniezależnić się od importu paliw kopalnych równemu tej ilości surowców, jaką jeszcze do niedawna importowaliśmy z Rosji.

Zawieszając normy jakości węgla, rząd polski skapitulował wobec smogu i przestał chronić zdrowie i życie Polaków. Normy jakości węgla, zakaz sprzedaży kopciuchów i uchwały antysmogowe są filarami polityki antysmogowej w Polsce. Zgadzam się ze stanowiskiem Polskiego Alarmu Smogowego, że dzięki tym regulacjom udawało się powoli poprawiać jakość powietrza w Polsce.

Zawieszenie norm, oznacza zgodę na palenie każdym paliwem stałym wydobytym przez kopalnię, również odpadem powstającym podczas wydobycia węgla. Muły i flotokoncentraty cechują się bardzo wysoką zawartością wilgoci oraz metali ciężkich. Dawniej były sprzedawane za niewielką cenę. W nadchodzącym sezonie grzewczym dramatycznie pogorszy się jakość powietrza w Polsce.

Dziś polski rząd przechodzi test, na oblanie którego nie może sobie już pozwolić. Zamiast rehabilitować węgiel, drenować kieszenie obywateli i rujnować zdrowie oraz życie Polaków, polski rząd powinien przyspieszyć zielonej transformacji. Fala renowacji budynków i rozwój odnawialnych źródeł energii są skuteczną bronią w wojnie energetycznej, którą Rosja prowadzi z Unią Europejską i Polska. Szkoda, że zamiast odpowiedzialnej polityki energetycznej państwa, rząd polski woli przepalić miliardy złotych bez dłuższego efektu, poza chwilowym płomieniem.


Patryk Białas

Z wykształcenia prawnik, z ukierunkowaniem na politykę rozwoju regionalnego, zawodowo zajmujący się rozwojem regionalnym i technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii. Wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezes stowarzyszenia BoMiasto, współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.