Ekspert: Zdążyć przed zimą

Strona główna Energetyka, OZE Ekspert: Zdążyć przed zimą

Partnerzy portalu

Ekspert: Zdążyć przed zimą  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Twitter

11 mln ton węgla, z czego 6 mln ton w energetyce, a 5 mln – w polskich domach zabraknie w Polsce do końca 2022 roku - tak podaje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Zamiast proponować gwarantowane ceny węgla i zwiększenie jego dostępności dla gospodarstw domowych, rząd polski powinien wcisnąć pedał gazu transformacji energetycznej. Nie pierwszy raz, polska polityka energetyczna staje na głowie.

Gdy na rynku brakuje węgla, minister klimatu i środowiska proponuje gwarantowane ceny węgla dla gospodarstw domowych na poziomie 996,60 zł, utworzenie sieci autoryzowanych dystrybutorów PGG; jak również wprowadzenie rekompensat dla sprzedawców, którzy włączą się w rządowy program. Z próżnego nawet i Salomon nie naleje. Zwiększenie wydobycia węgla w Polsce "na pstryk" jest bez szans.

Nawet jeżeli do polskich domów trafi jakaś część węgla z importu, to będzie on gorszej niż węgiel rosyjski jakości. Z USA – zasiarczony, z RPA – wysokopopiołowy, z Indonezji – za miękki, z Australii – tam są węgle o szeroki spektrum parametrów, jednakże koszty frachtu z Australii są bardzo wysokie. Pozostaje Kolumbia. Problem w tym, że są tam już kupcy z całej Europy, licytując coraz to wyższe ceny.

Mam poczucie graniczące z pewnością, że mimo oczywistych utrudnień, braki węgla na rynku przyspieszą uniezależnianie się od paliw kopalnych, a przez to Polacy będą mieć większą gwarancję bezpieczeństwa dostaw ciepła do domów. Co istotne, odejście od węgla w ogrzewnictwie będzie miało także pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Dziś trzeba postawić na inwestycje w zieloną energię. W czasach kryzysu energetycznego Polacy powinni zdecydować o szybszym odejściu od spalania węgla w domach i nie czekać do 2040 r. Jednak to nie w pompach ciepła lub fotowoltaice należy szukać ratunku.

W pierwszej kolejności należy postawić na renowacje polskich budynków. Koszty zwiększenia izolacyjności budynków mogą iść w dziesiątki tysięcy złotych, a Czyste Powietrze nie jest w tym przypadku wystarczającą pomocą. Najtańsze ogrzewanie to takie, które nie jest potrzebne. Ocieplając dom, zaoszczędzimy na obecnym i kolejnych sezonach grzewczych. Dlatego postulowane przez Polski Alarm Smogowy vouchery na audyt energetyczny budynków spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Gdyby zwiększyć efektywność energetyczną polskich domów, to nie spalalibyśmy 10 ton węgla, a połowę mniej.

Szybkie i proste do wprowadzenia rozwiązania, a niestety głównie po takie sięga polski rząd, zwyczajnie nie istnieją. Z całą pewnością, Polacy nie zdążą przed zimą wymienić milionów pieców węglowych na pompy ciepła i fotowoltaikę. Błyskawiczna akcja ocieplania budynków również spali na panewce, ponieważ Polakom brakuje nie tylko funduszy, ale i około 150 tys. wakatów w budownictwie.

Polski rząd nie zdąży przed zimą. Polakom pozostaje liczyć na łagodną zimę.


Patryk Białas

Z wykształcenia prawnik, z ukierunkowaniem na politykę rozwoju regionalnego, zawodowo zajmujący się rozwojem regionalnym i technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii. Wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezes stowarzyszenia BoMiasto, współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.