RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

zk

30.08.2022 10:16
Strona główna Energetyka, OZE RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

Partnerzy portalu

RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

Konsorcjum, w skład którego wchodzą RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN, podpisało MoU z Windport AS, dostawcą urządzeń portowych.
 
RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN wspólnie dążą do budowy dużej morskiej farmy wiatrowej w obszarze Sørlige Nordsjø II na Morzu Północnym. Windport AS, spółka zależna należąca w całości do Global Ocean Technology, ma na celu zapewnienie urządzeń portowych na etapie rozwoju i budowy farmy wiatrowej.

W umowie podpisanej z Windport AS strony zgodziły się na wymianę i omówienie informacji w celu oceny wykonalności potencjalnego rozwoju przemysłowego związanego z takimi obiektami portowymi. Umowa nie obejmuje obiektów bazy eksploatacyjnej i konserwacyjnej.
 
– Cieszymy się, że możemy wejść w tę inicjatywę. Rząd norweski wyznaczył cel dla morskiej energetyki wiatrowej na poziomie 30 GW do 2040 roku. Morze Północne ma jedne z najlepszych na świecie zasobów wiatru. Duża morska farma wiatrowa w Sørlige Nordsjø II mogłaby odegrać kluczową rolę w rozbudowie Morza Północnego jako morskiego węzła energetycznego i stworzyć nowe możliwości przemysłowe – mówi Arne Eik, dyrektor projektu Sørlige Nordsjø II z firmy Equinor.
 
– Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej jest kluczowym czynnikiem dla udanej transformacji energetycznej Europy. RWE wniesie doświadczenie i wiedzę oraz przyczyni się do pomocy w realizacji norweskich ambicji związanych z morską energią wiatrową, wspólnie z naszymi partnerami – mówi Matilda Machacek, Development Nordics RWE Renewables.

– Sprawny montaż i logistyka będą kluczowe dla projektów w Sørlige Nordsjø. Jesteśmy pod wrażeniem proaktywności i wysiłków ze strony Windport i gmin na tym obszarze – mówi Pål Tore Svendsen, Kierownik ds. morskiej energetyki wiatrowej w Hydro REIN.
 
– Planowany rozwój morskiej energetyki wiatrowej w obszarze Sørlige Nordsjø II stanowi wielkie możliwości biznesowe dla południowej części Norwegii, wraz z Equinor, RWE i Hydro cieszymy się na wspólne podjęcie działań i ocenę możliwości, w jaki sposób obszar Mandal może zapewnić potrzebne urządzenia portowe – mówi Øystein Sunde Pedersen, dyrektor naczelny Windport AS.

Rząd norweski ogłosił, że pierwsza faza obszaru Sørlige Nordsjø II zostanie sprzedana na aukcji w 2023 roku, dając zwycięzcy możliwość rozwoju farmy wiatrowej o mocy 1,5 GW.


Źródło: RWE

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.