Największe firmy wydobywcze zarobią najwięcej na inwestycjach w offshore wind

Strona główna Energetyka, OZE Największe firmy wydobywcze zarobią najwięcej na inwestycjach w offshore wind

Partnerzy portalu

Największe firmy wydobywcze zarobią najwięcej na inwestycjach w offshore wind - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Morska energetyka wiatrowa zapewni o 25 proc. wyższe jednostkowe marże operacyjne w porównaniu z nowymi projektami naftowymi i gazowymi – wynika z najnowszej analizy ośrodka analitycznego Wood Mackenzie. 

Akif Chaudhry, główny analityk Wood Mackenzie, podkreśla, że morska energetyka wiatrowa nie jest już w powijakach. To obecnie sprawdzona technologia, która odegra kluczową rolę w dekarbonizacji światowej gospodarki. W ciągu następnej dekady branża ta przyciągnie prawie 1 bilion dolarów nowych inwestycji. Ekspert wskazuje, że technologie offshore wind mogą przynieść szczególne korzyści dla firm zaliczanych do „big oil”, czyli największych firm wydobywczych na świecie. Morska energetyka wiatrowa przyniesie wyższe jednostkowe marże operacyjne niż portfele wydobywcze big oil.

Jak czytamy w komentarzu do najnowszego raportu, sektor wydobywczy od dawna analizuje marże gotówkowe w przeliczeniu na baryłkę ekwiwalentu ropy (boe). Ta dobrze rozumiana metryka pokazuje, ile operacyjnych przepływów pieniężnych generują aktywa naftowe i gazowe na jednostkę produkcji. Jest ona szczególnie przydatna przy określaniu zdolności do generowania gotówki i benchmarkingu portfeli.

Konwencjonalna analiza OZE w zestawieniu z inwestycjami w ropę naftową i gaz ziemny skupia się zazwyczaj na względnym ryzyku i zwrotach. W ocenie eksperta Wood Mackenzie rynek wymaga nowych wskaźników. Może to być operacyjny przepływ gotówki w przeliczeniu na gigadżule (GJe), który wykracza poza tradycyjne porównania. Pokazuje on, że morska energetyka wiatrowa jest najlepsza jako aktywo inwestycyjne. 

Analiza danych "asset-by-asset" pokazuje, że morska energetyka wiatrowa zapewni o 25% proc.wyższe jednostkowe marże operacyjne w porównaniu z nowymi projektami naftowymi i gazowymi.


Źródło: Wood Mackenzie

– Silne marże operacyjne pokazują, że nagrodą finansową jest coś więcej niż tylko długoterminowe i stabilne przepływy pieniężne. Taki klin gotówkowy w ramach działalności jest dobrym sposobem na wsparcie innych obszarów portfela lub, w istocie, na znaczące zaangażowanie w dywidendę, a także na zabezpieczenie ekspozycji na ceny węgla i węglowodorów – wyjaśnia Chaudhry. 

Warto pamiętać, że morska energetyka wiatrowa nie jest pozbawiona wyzwań - ciemne chmury inflacji kosztów związanych z podażą i rosnące koszty zadłużenia są coraz większe. Branża zmaga się obecnie z nadpodażą, a wymagania technologii nowej generacji oznaczają konieczność ogromnych inwestycji w produkcję nowych komponentów. 

Źródło: Wood Mackenzie

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24350,00 $ tona 2,20% 24 mar
 Cynk 2899,00 $ tona 0,21% 24 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 0,00% 24 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.