POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

W stronę słońca. Mimo nadpodaży, ma być więcej fotowoltaiki

Strona główna Energetyka, OZE W stronę słońca. Mimo nadpodaży, ma być więcej fotowoltaiki

Partnerzy portalu

W stronę słońca. Mimo nadpodaży, ma być więcej fotowoltaiki - ZielonaGospodarka.pl

Dynamiczny wzrost oddawanych mocy energii słonecznej stanowi jeden z kluczowych elementów świadczących o potencjale odnawialnych źródeł energii.  Mimo optymizmu w stosunku do dalszego rozwoju infrastruktury OZE, nad fotowoltaiką pojawiają się czarne chmury, wynikające z nadpodaży paneli słonecznych.

Jak zauważa Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), zdolność magazynowania energii wzrośnie o ponad 600 proc., przy czym oczekuje się, że w tym samym okresie do sieci trafi prawie 1 TW nowych mocy. Konsekwencją wzrostu inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) stanowi wzrost inwestycji w nowe linie produkcyjne paneli słonecznych. 

Zgodnie z analizą „Solar and wind uptake to reach 5.4 TWac from 2024 to 2033” opublikowaną 8 lipca przez Wood Mackenzie, w latach 2024-2033 deweloperzy uruchomią ponad 5,4 TW nowych mocy w zakresie energii słonecznej i wiatrowej, zwiększając globalną moc do 8 TW, w miarę jak świat będzie dążył do elektryfikacji gospodarek i osiągnięcia celów w zakresie dekarbonizacji. 

ZielonaGospodarka
Źródło: Wood MacKenzie


Nad dynamicznym rozwojem sektora pojawiają się czarne chmury, wynikające z nadpodaży paneli słonecznych, na co szczegółowo wskazuje think tank Ember w raporcie „China’s ‘spare’ solar capacity offers climate and energy access opportunity”, jak i szereg analiz opublikowanych w ostatnich tygodniach.

Więcej mocy, więcej fotowoltaiki. Chiny tradycyjnie liderem rynku


„Rekordowa produkcja z instalacji fotowoltaicznych i akumulatorów napędza transformację czystej energii, zaś silny napływ inwestycji w nowe obiekty i rozbudowę fabryk ma nadać dalszy impet w nadchodzących latach” – stwierdził dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol, komentując raport „Advancing Clean Technology Manufacturing”. 

W przywoływanym raporcie stwierdzono, że inwestycje w produkcję fotowoltaiki wzrosły w ubiegłym roku ponad dwukrotnie, podczas gdy inwestycje w produkcję baterii wzrosły o około 60 proc. 

ZielonaGospodarka
Inwestycje w produkcję czystych technologii według rodzaju technologii i regionu w latach 2022-2023 , Źródło: Źródło: IEA (2024) na licencji CC BY 4.0


Według raportu „World Energy Investment 2024” opublikowanego również przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), tegoroczne inwestycje sektora energetycznego w technologię fotowoltaiczną przekroczą 500 mld dolarów, przewyższając wszystkie inne źródła wytwarzania energii.

W ciągu dekady, szacowana oddawana moc rocznie wzrośnie z ok. 500 GW nowych mocy słonecznej i wiatrowej zainstalowanych w 2023 roku, wynosząc ok. 560 GW rocznie. 

Globalny rynek magazynowania energii jest na dobrej drodze do osiągnięcia 159 GW/358 GWh do br. zgodnie z aktualizacją prognoz globalnego rynku magazynowania energii Wood Mackenzie na II kwartał. Patrząc w przyszłość, w latach 2024-2033 zostanie dodane 926 GW/2789 GWh, co oznacza wzrost o 636 proc.

Co godne odnotowania w kontekście dynamicznego rozwoju fotowoltaiki, aż 80-85 proc. mocy produkcyjnych znajduje się w Chinach, które są również zdecydowanym liderem rynku paneli słonecznych. Państwo Środka nadal będzie liderem w zakresie wykorzystania energii słonecznej, magazynowania energii i energii wiatrowej, z prognozą podłączenia do sieci 3,5 TW w latach 2024-2033 – donosi Wood MacKenzie.

Chiny pozostają światowym liderem rynku magazynowania energii ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek energii słonecznej, ze średnią roczną mocą dodaną 42 GW/120 GWh prognozowaną na najbliższe 10 lat.

Według opublikowanego 10 czerwca przez Wood MacKenzie raportu „Global solar module manufacturer ranking 2024”, 9 z 12 największych producentów w nowym globalnym rankingu producentów modułów fotowoltaicznych to firmy chińskie. 

Czarne chmury nad panelami. Nadpodaż zagrożeniem fotowoltaiki


Jak stwierdza EMBER w omawianym raporcie, przy założeniu, że stopień wykorzystania linii produkcyjnych prawdopodobnie nie przekroczy 85 proc., skumulowaną zdolność produkcyjna w latach 2024-30 wyniesie 7310 GW, zaś przewidywane wdrożenie w tożsamym okresie będzie stanowić 3473 GW.

Zgodnie z prognozą przedstawioną w raporcie, wdrożenie energii słonecznej zwiększyłoby globalną moc zainstalowaną z 1550 GW w 2023 roku do 5023 GW do 2030 roku. Wdrożenie „wolnej” mocy słonecznej w wysokości 3837 GW dodatkowo zwiększyłoby globalną moc zainstalowaną w 2030 r. o ponad 75 proc.  –  do 8855 GW.

Tylko w I kw. br. chińskie firmy anulowały lub opóźniły szacunkowo 8,3 mld dolarów planowanych inwestycji, zaś akcje chińskich producentów spadły o ponad połowę od stycznia 2022 roku.  Longi, jeden z największych na świecie producentów paneli słonecznych, zwalnia 5-30 proc. swoich pracowników, zaś jego prezes Li Zhenguo na łamach „Financial Times” stwierdza, że przy obecnych cenach „większość firm ledwo przeżywa”.

Podobne wnioski wysunął 8 lipca 8 lipca Bloomberg, donosząc, że producenci fotowoltaiki z Państwa Środka zmagają się ze stratami w obliczu nadpodaży i ostrej konkurencji.

W czym tkwi przyczyna takiego stanu rzeczy?


Zbyt wiele chińskich fabryk próbuje zaopatrywać te same strategiczne branże, zaś tylko silni mogą przetrwać – stwierdza 11 lipca „Fortune”. Jak donosi European Solar Manufacturing Council (ESMC), „Nadpodaż jest wynikiem agresywnej strategii chińskiego przemysłu”. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.