Wynik wyszukiwania - "ścieki" - Wiadomości

W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód w Anglii

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
28.03.2024

Stan wód powierzchniowych w Polsce zły, podobnie jak na Zachodzie

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
14.03.2024

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

Lepsza ochrona środowiska wodnego Odry, wsparcie dla inwestycji, powołanie Inspekcji Wodnej, która ma reagować m.in. na nielegalne zrzuty ścieków - takie rozwiązania zakłada przyjęty w środę przez rząd projekt specustawy odrzańskiej, o którym poinformowała KPRM.
18.05.2023

Usunięto awarię oczyszczalni ścieków w Gliwicach

Awaria centralnej oczyszczalni ścieków w Gliwicach została w czwartek przed południem usunięta. Do Kłodnicy odprowadzana jest już wyłącznie w pełni oczyszczona woda, poinformował gliwicki samorząd. Wcześniej do rzeki trafiała część ścieków po jedynie mechanicznym oczyszczeniu.
18.05.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut, informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

Ilość materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach największa od września 2021 r.

Ilość materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach jest największa od września 2021 r. - podał w czwartek Urząd Miasta Poznania. Miejskie nieczystości pod kątem występowania SARS-CoV-2 badają m.in. naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
10.03.2023

Quebec kończy z importem amerykańskich ścieków miejskich

Prowincja Quebec wstrzymała import z USA tzw. biosolidów, czyli organicznych odpadów stałych z miejskich ścieków, używanych przez farmerów jako nawóz. Powodem są szkodliwe zanieczyszczenia chemiczne.
04.03.2023

Miejska spółka w Rzeszowie produkuje nawóz ze ścieków

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie produkuje polepszacz gleby. Nawóz powstaje z osadów ściekowych. Chętnych nie brakuje, miejska spółka sprzedaje wszystko co wyprodukuje.
18.02.2023

Ponad 90 mln zł na budowę kanalizacji, wodociągów i oczyszczalni ścieków

Ponad 90 mln zł na inwestycje w infrastrukturę wodno-ściekową trafi do dolnośląskich samorządów; ma powstać m.in. ponad 50 km sieci wodociągowych i ok. 45 km sieci kanalizacyjnych. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - podał Dolnośląski Urząd Marszałkowski.
14.02.2023

Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo ws. nielegalnego zrzutu zanieczyszczeń do kanalizacji sanitarnej

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego zrzutu zanieczyszczeń do kanalizacji sanitarnej w Gdańsku. Do prokuratury wpłynęły dwa zawiadomienia: z Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska w Gdańsku oraz ze spółki Gdańskie Wodociągi.
20.01.2023

W Warszawie będą odzyskiwać ciepło ze ścieków

Wodociągowcy podpisali umowę z ciepłownikami w zakresie odzyskiwania ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców. To pionierskie rozwiązanie w stolicy.
19.01.2023

We Wrocławiu powstanie instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków

Systemowa pompa ciepła, dzięki której energia będzie pozyskiwana ze ścieków, powstanie do 2024 r. we Wrocławiu. Inwestycja warta jest 82 mln zł.
09.11.2022

Do 2025 r. instalacja umożliwiająca wykorzystanie oczyszczonych ścieków przez PKN Orlen

PKN Orlen wspólnie ze spółką Wodociągi Płockie podpisał z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie list intencyjny, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez koncern. Inwestycja ma być oddana do użytku w 2025 r.
25.10.2022

Gróbarczyk o opłatach za wodę i ścieki: nie powinny wzrosnąć

Stawki opłat za wodę i odprowadzenie ścieków nie powinny wzrosnąć - zapewnił w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
12.09.2022

Posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich: 282 nielegalne wyloty ścieków do Odry

W bazie Wód Polskich znajduje się 429 pozwoleń na wpuszczanie ścieków do Odry i jej dopływów, zidentyfikowaliśmy też 282 nielegalne wyloty do tej rzeki. Trzeba z tym zrobić porządek - mówili w czwartek posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich.
25.08.2022

Potrzeba lepszego monitoringu odpadów przemysłowych, w tym ścieków!

Odpady przemysłowe, w tym ścieki z przemysłu, powinny być dokładniej monitorowane, a dla osób zanieczyszczających środowisko powinny być przewidziane wysokie kary - mówi dr Wojciech Hryb z Politechniki Śląskiej. Jak dodaje, najwięcej odpadów przemysłowych wytwarza branża górnictwa i wydobycia.
25.08.2022

Setki tysięcy przypadków zrzucania nieoczyszczonych ścieków do morza

Zrzucanie przez brytyjskie firmy wodociągowe nieoczyszczonych ścieków do morza, co może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, w rzeczywistości jest nagminną praktyką - wynika z kolejnych analiz publikowanych danych.
24.08.2022

Na Odrze 282 upusty bez pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków

Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - mówił we wtorek p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.
23.08.2022

W fiordzie Oslo zakwitają algi, winne oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" azot

W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi niszcząc rośliny będące siedliskami ryb. Winne temu są oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" zbyt duże ilości azotu. Wymaga to dużych inwestycji w systemy kanalizacyjne - zauważa norweski nadawca publiczny NRK.
23.08.2022

Moskwa: nie ma państwa UE, które nie miałoby naruszenia dyrektywy ściekowej

Wymogi dyrektywy ściekowej są tak restrykcyjne i trudne do spełnienia. Na dzisiaj nie ma państwa Unii Europejskiej, które nie miałoby naruszenia tej dyrektywy - mówiła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.08.2022

W. Brytania. Ostrzeżenie na prawie 50 plażach po zrzucie ścieków do morza

Na prawie 50 plażach w Anglii i Walii obowiązują ostrzeżenia o zanieczyszczeniu po tym, jak w czasie trwających od poniedziałku ulewnych deszczy jedna z firm wodociągowych zrzuciła do morza nieoczyszczone ścieki - podała w środę organizacja Surfers Against Sewage.
17.08.2022

Gróbarczyk: jeśli nie czynniki naturalne, to do Odry substancja dostała się z oczyszczalni

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

Hotel Arłamów zapewnia, że realizuje wszystkie zalecenia WIOŚ

Nasza oczyszczalnia od początku była poddawana stałym, rutynowym kontrolom organów nadzorczych – poinformował w komunikacie Hotel Arłamów. Podmiot zapewnił też, że zobowiązał się do realizacji wszystkich zaleceń wydanych m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
17.08.2022

Prof. Szuster - Ciesielska: Monitoring ścieków powinien być standardem w miastach

Monitoring ścieków jest istotnym badaniem mikrobiologicznym, które pozwala na wykrycie zagrożeń wirusowych i bakteryjnych. Naszą bolączką jest to, że nie prowadzimy takiego monitoringu w miastach - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z UMCS.
11.08.2022

Opatentowano sposób na szybsze oczyszczanie ścieków

Naukowcy Politechniki Białostockiej opatentowali sposób wytwarzania tlenowego granulowanego osadu czynnego. Technologia może przyśpieszać biologiczne oczyszczanie wody, a po wdrożeniu - ograniczyć koszty funkcjonowania oczyszczalni ścieków poprzez zmniejszenie ilości kłopotliwego osadu – poinformowała uczelnia.
03.08.2022

Wody Polskie jeszcze w tym roku są gotowe do ponownej taryfikacji cen wody

W związku z nasilającymi się apelami samorządów o +urealnienie cen do panujących warunków+, Wody Polskie zadeklarowały, że są gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji - poinformowały Wody Polskie, które zatwierdzają ceny wody i ścieków w Polsce.
20.07.2022

Zatokę Pucką zanieczyściło 200 m3 ścieków

Sanepid w poniedziałek pobrał próbki wody z Zatoki Puckiej. Działanie inspektorów jest spowodowane niedzielnym zrzutem ok. 200 m3 ścieków z oczyszczalni w Swarzewie po rozszczelnieniu się jednej z rur. Sprawę wyjaśniają policjanci z Pucka.
19.07.2022

Port Gdynia. Powstał system do oczyszczania i odprowadzania ścieków ze statków pasażerskich [WIDEO]

Port Gdynia wzbogacił się o ważną infrastrukturę z perspektywy środowiska naturalnego – dzięki specjalnemu systemowi ścieki z promów i statków wycieczkowych będą oczyszczane i odprowadzane bezpośrednio do sieci miejskiej.
25.03.2022

Najwyższy budynek świata nie jest podłączony do kanalizacji? Media donoszą o kolumnach szambowozów w Dubaju

Od 2009 r. w światowych mediach co pewien czas pojawiają się fałszywe, ale popularne doniesienia o tym, że stojący w Dubaju Burdż Chalifa - najwyższy budynek świata, nie jest podłączony do kanalizacji i codziennie odjeżdżają stamtąd ciężarówki wypełnione szambem.
06.02.2022

W Wadowicach zakończono inwestycję wodociągową za 23,5 mln zł

Mieszkańcy mogą już podłączać nieruchomości do nowej sieci kanalizacyjnej w Kleczy Dolnej i Górnej oraz w Barwałdzie Dolnym – poinformował wadowicki magistrat. Inwestycja kosztowała 23,5 mln zł, z czego 13 mln zł pochodziło z dotacji z funduszy UE.
05.02.2022

Rusza projekt Blue Bridge; ścieki miejskie trafią do PKN Orlen

W Płocku (Mazowieckie) miejskie ścieki, zamiast do Wisły, mają trafiać do zakładu produkcyjnego PKN Orlen i być wykorzystywane do procesów technologicznych - zakłada projekt Blue Bridge, w sprawie którego porozumiały się samorząd i koncern.
04.02.2022

Prezes Wód Polskich: błąd przy projektowaniu kolektorów do "Czajki" powinien zostać wychwycony

Jeżeli nastąpił błąd przy projektowaniu układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie, to powinien zostać wychwycony i skorygowany w fazie wykonawczej. Służby MPWiK nadzorowały i odbierały tę inwestycję – powiedział PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
18.01.2022

MPWiK: przyczyną awarii kolektorów pod Wisłą były błędy w projekcie

Przyczyną awarii kolektorów przesyłających ścieki pod Wisłą do oczyszczalni "Czajka" z sierpnia 2020 r. błędy w projekcie zleconym w 2006 r. – poinformowało w poniedziałek MPWiK na swojej stronie internetowej.
17.01.2022

Wody Polskie: po weryfikacji podwyżki za wodę i ścieki zmalały o połowę

Zatwierdzone przez Wody Polskie podwyżki cen za wodę i ścieki sięgają obecnie średnio w skali kraju 9-10 proc. i są o połowę niższe, niż zaproponowały wcześniej samorządy; to pokazuje, jak ważna jest rola regulatora - mówi w rozmowie z PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.
17.09.2021

Senat przeciw ustalaniu maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie "od wody"

Senat w piątek zaproponował poprawkę, której konsekwencją będzie wykreślenie przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody. Senatorowie nie zgadzają się też, by samorządy mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.
06.08.2021

Na komisji środowiska m.in. o inwestycjach wodno-kanalizacyjnych

O problemach samorządów, których nie stać na inwestycje wodno-kanalizacyjne oraz o broni chemicznej na dnie Bałtyku - m.in. te tematy pojawiły się w czasie dyskusji na czwartkowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.
23.07.2021

Rusza polsko-chiński projekt w celu stworzenia biopaliwa z osadów ściekowych

Spotkanie inaugurujące polsko-chiński projekt badawczy, mający na celu opracowanie technologii wytwarzania biopaliwa z osadów ściekowych odbyło się w czwartek online – poinformował uczestniczący w badaniu Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
16.07.2021

Sejm za uproszczeniem procedur ws. udzielania pozwoleń dot. ścieków

Sejm w czwartek znowelizował Prawo wodne. Nowe przepisy mają doprecyzować i uprościć procedurę udzielenia pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających szkodliwe substancje.
09.07.2021

Wiceminister infrastruktury: nowela Prawa wodnego uprości procedury pozwoleń dot. ścieków

Nowelizacja Prawa wodnego pozwoli doprecyzować i uprościć procedurę udzielenia pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających szkodliwe substancje - powiedział w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
08.07.2021

Wyciek z oczyszczalni do Warty prawdopodobnie niegroźny

Awaria jednej z rur odpływowych z kolektora wody oczyszczonej była przyczyną środowego wycieku z instalacji oczyszczalni ścieków w Obornikach (Wielkopolskie) do Warty – podała straż pożarna. Wyciek był prawdopodobnie niegroźny, ale potwierdzić to muszą badania pobranych próbek.
20.05.2021

USA: Ścieki z Florydy zagrożeniem dla zatoki Tampa

Gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził w niedzielę zbiornik odpadów, z którego wyciekają toksyczne ścieki zagrażające pobliskim mieszkańcom. W sobotę ogłoszono tam stan wyjątkowy i nakazano ewakuację ponad 300 domów. Ścieki mogą również dotrzeć do zatoki Tampa.
04.04.2021

Warszawa: Od początku lutego nie działa jedna linia spalarni w "Czajce"

Od początku lutego nie działa jedna z linii spalarni w oczyszczalni ścieków "Czajka". Część osadów jest wywożona do jednej z miejscowości w woj. warmińsko-mazurskim – poinformowało MPWiK. Wyłączenie tej linii pokazuje, że oczyszczalnia ma po raz kolejny problemy nie tylko z przesyłaniem nieczystości, ale również utylizacją osadów – ocenia wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
24.03.2021

Łódź: Trwa budowa zbiorników retencyjnych w Grupowej Oczyszczalni Ścieków

Trwa budowa zbiorników retencyjnych w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Pojemność każdego z nich ma wynosić 7,5 tys. metrów sześciennych. Ich budowa jest pierwszym etapem ekologicznego projektu realizowanego w oczyszczalni.
17.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.