Moskwa: nie ma państwa UE, które nie miałoby naruszenia dyrektywy ściekowej

zk

23.08.2022 17:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Moskwa: nie ma państwa UE, które nie miałoby naruszenia dyrektywy ściekowej

Partnerzy portalu

Moskwa: nie ma państwa UE, które nie miałoby naruszenia dyrektywy ściekowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Anna Moskwa/Twitter

Wymogi dyrektywy ściekowej są tak restrykcyjne i trudne do spełnienia. Na dzisiaj nie ma państwa Unii Europejskiej, które nie miałoby naruszenia tej dyrektywy - mówiła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podczas konferencji w KPRM szefowa resortu klimatu i środowiska została zapytana o informacje, które w mediach społecznościowych przekazała szefowa koła Polska 2050 Hanna Gill-Piątek, że Komisja Europejska, już cztery lata temu, ostrzegała Polskę o możliwych zakwitach alg wywołanych złą gospodarką ściekową, a ponadto Polska ma sprawę w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej i grozi nam 6 mld euro kar.

"Dyrektywa ściekowa, bo o niej mówimy, jest dużym wyzwaniem dla samorządów" - odpowiedziała Moskwa i podkreśliła, że pismo KE jest nieaktualne, bo część samorządów dokonała inwestycji w tej sprawie. "Według tego pisma 1200 aglomeracji na 1600 nie spełnia wymogów dyrektywy ściekowej" - dodała. "Co to oznacza? Oznacza to, że polskie oczyszczalnie ścieków w części mają niewłaściwy poziom oczyszczania ścieków i tego dotyczy to naruszenie" - podkreśliła.

Jak wskazała minister klimatu i środowiska, "na dzisiaj nie ma państwa Unii Europejskiej, które by tego naruszenia nie miało". "Wymogi dyrektywy ściekowej są tak restrykcyjne i trudne do spełnienia, oczywiście na różnym poziomie - w zależności od wielkości państwa" - mówiła. "Nasze inwestycje to jest 60 miliardów euro, jeżeli chodzi o środki europejskie i środki krajowe, niemniej jednak ciągle niewystarczający poziom" - wskazała.

Moskwa przypomniała, że nowelizacja prawa wodnego wprowadziła dodatkowy system sankcyjny karania samorządów za nieprzekazywanie właściwych informacji, ale też niewłaściwy sposób oczyszczania ścieków. "Samorządy mają przed sobą bardzo dużo do zrobienia, żeby się dostosować prawidłowo do właściwego poziomu oczyszczania ścieków" - dodała.

W lutym br. Komisja Europejska podjęła decyzję o wniesieniu do TSUE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. W dyrektywie tej zobowiązano państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód.

Jak podkreślono wówczas w komunikacie, Polska powinna w pełni spełniać wymogi dyrektywy od 2015 r. "Ponad 1000 aglomeracji w Polsce nie posiada systemu zbierania ścieków komunalnych, co oznacza, że ścieki są odprowadzane bezpośrednio do rzek, mórz lub jezior bez oczyszczania. Ścieki powinny być kierowane do oczyszczalni ścieków przed ich odprowadzeniem. Ponadto w 415 aglomeracjach, w których ścieki są odprowadzane na obszarach wrażliwych, Polska nie zapewniła bardziej rygorystycznego oczyszczania zgodnie z wymogami dyrektywy" - podkreślono.

Przypomniano, że w styczniu 2018 r. KE skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, a następnie 14 maja 2020 r. przekazała jej swoją uzasadnioną opinię.

"Komisja uważa, że pomimo pewnych postępów i wsparcia finansowego w ramach polityki spójności UE wysiłki władz polskich były dotychczas niezadowalające i niewystarczające, w związku z czym wnosi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce" - podano..

Wskazano także, że nieoczyszczone ścieki mogą być zanieczyszczone bakteriami i wirusami, a tym samym stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi i zawierają one również takie składniki pokarmowe jak azot i fosfor, które mogą zanieczyszczać wody słodkie i środowisko morskie, ponieważ sprzyjają nadmiernemu wzrostowi alg, które hamują rozwój innych organizmów.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.