Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo ws. nielegalnego zrzutu zanieczyszczeń do kanalizacji sanitarnej

zk

20.01.2023 10:04 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo ws. nielegalnego zrzutu zanieczyszczeń do kanalizacji sanitarnej

Partnerzy portalu

Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo ws. nielegalnego zrzutu zanieczyszczeń do kanalizacji sanitarnej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego zrzutu zanieczyszczeń do kanalizacji sanitarnej w Gdańsku. Do prokuratury wpłynęły dwa zawiadomienia: z Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska w Gdańsku oraz ze spółki Gdańskie Wodociągi.

"To dopiero początek postępowania. Konieczne jest ustalenie, jakiego rodzaju odpad trafił do kanalizacji oraz skąd mógł on pochodzić" – przekazała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.

Jak informuje w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Gdańsku przekazało w środę wyniki badań próby substancji pobranej z kolektora przepompowni ścieków. "Próba została poddana badaniom w kierunku identyfikacji pochodzenia i rodzaju odpadu. Zgodnie z otrzymanym sprawozdaniem wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co do ewentualnego pochodzenia i rodzaju badanej substancji, jednakże wykazują około 90 proc. zgodności z olejami smarownymi oraz 85 proc. zgodności z nierozpuszczalnymi solami wyższych kwasów tłuszczowych" – wskazano w komunikacie.

"Według sprawozdania badana substancja jest mieszaniną składającą się z długołańcuchowych węglowodorów alifatycznych i dodatkowych zanieczyszczeń pochodzących pierwotnie z odpadu jak również z systemu kanalizacji" – przekazał WIOŚ.

5 stycznia pracownicy spółki Gdańskie Wodociągi ujawnili w Przepompowni Ścieków Ołowianka w Gdańsku napływ substancji chemicznej nieznanego pochodzenia, w postaci mazi unoszącej się na powierzchni ścieków. "Dzięki sprawnej akcji pracowników Gdańskich Wodociągów substancję udało się wypompować i nie popłynęła dalej w kierunku Oczyszczalni Wschód" – informowała PAP rzeczniczka prasowa Gdańskich Wodociągów Magdalena Rusakiewicz.

O sprawie niezwłocznie został poinformowany Wojewódzki Inspektorat Środowiska, który pobrał próbki substancji do badań. Blisko 15 ton zanieczyszczeń wypompowano i wywieziono do podmiotu uprawnionego do przetwarzania tego rodzaju odpadów. Według wstępnych ustaleń do nielegalnego zrzutu mogło dojść na terenie dzielnic Zaspa lub Wrzeszcz Dolny.

Tagi:
wioś, ścieki

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.