Wynik wyszukiwania - " USA" - Wiadomości

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Administracja prezydenta USA ogłasza tymczasowe wstrzymanie oczekujących zezwoleń na eksport LNG

Biały Dom poinformował 26 stycznia w komunikacie prasowym, że ogłasza tymczasowe wstrzymanie wydawania decyzji w sprawie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów niebędących stroną umowy o wolnym handlu do czasu, gdy Departament Energii będzie mógł zaktualizować analizy stanowiące podstawę do uzyskania zezwoleń. Obecnie USA są już największym eksporterem gazu na świecie, a oczekuje się, że do końca tej dekady eksport podwoi się.
26.01.2024

To dopiero początek. Czy czeka nas złoty wiek energii atomowej?

Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi, wygłosił wykład David J. Rose Lecture in Nuclear Technology 2023 na Massachusetts Institute of Technology (MIT). W trakcie wykładu Grossi zaprezentował argumenty świadczące na rzecz dalszego rozwoju energetyki jądrowej.
11.11.2023

Nowy Prometeusz? Ameryka pragnie stworzyć ośrodek fuzji jądrowej w ciągu 10 lat

Stany Zjednoczone coraz mocniej zwiększają rolę sektora nuklearnego w krajowej energetyce. Tym razem spore nadzieje wiązane są z wykorzystaniem fuzji jądrowej, nad którą prace dotowane są przez rząd.
27.10.2023

MAEA: brak postępów w rozmowach z Iranem, który ma coraz więcej uranu wzbogaconego do 60 proc.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie odnotowała postępów w rozmowach z Iranem o jego programie nuklearnym; kraj ten ma coraz więcej uranu wzbogaconego do 60 proc., czyli w stopniu bliskim uranowi bojowemu - podały w poniedziałek agencje AP i Reuters, cytując poufne raporty MAEA.
04.09.2023

4 mld dolarów na dekarbonizację amerykańskich portów

Administracja prezydenta Joe Bidena planuje przeznaczyć blisko 4 miliardów dolarów w celu polepszenia elektryfikacji amerykańskich portów i redukcji emisji CO2 z samochodów ciężarowych.
09.05.2023

4 mld dol. wsparcia dla projektu SMR Orlenu i Syntosu

Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja DFC - 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy - poinformował w poniedziałek ambasador USA Mark Brzezinski. W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie.
17.04.2023

Bank Światowy i partnerzy przeznaczą na naprawę infrastruktury energetycznej Ukrainy 500 mln USD

Bank Światowy przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln USD, a kolejne 300 mln USD przekażą partnerzy tej instytucji. Pierwsza część tej sumy (200 mln) zostanie przeznaczona na najpilniejsze naprawy "krytycznego" sprzętu i wyposażenia - głosi wydany w środę komunikat Banku.
13.04.2023

CNN: rosyjscy hakerzy mieli dostęp do sieci sił zbrojnych w Europie, firm transportowych i energetycznych

Hakerzy powiązani z wywiadem wojskowym Rosji próbowali i w niektórych przypadkach udanie zinfiltrowali sieci używane przez siły zbrojne w Europie, firmy transportowe i energetyczne - podała w środę amerykańska stacja CNN, powołując się na dokument Microsoftu. Dotknięte atakiem miało być "mniej niż 15" podmiotów.
16.03.2023

W czwartek unijny szczyt w Brukseli; w porządku obrad kryzys energetyczny

W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Najważniejsze tematy rozmów to: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.
14.12.2022

Szef MAEA: zabiegamy o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
12.10.2022

USA. Pożar w parku narodowym Yosemite zagraża unikalnym sekwojom

Strażacy walczą z groźnym i szybko rozszerzającym się pożarem w parku narodowym Yosemite (środkowa Kalifornia), ktory zagraża unikalnemu lasowi sekwoi. Setki turystów musiało w pośpiechu opuszczać obozowiska.
10.07.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore – czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

Kongres uzgodnił projekt w sprawie embarga na ropę z Rosji; głosowanie możliwe we wtorek

Politycy obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej, ogłosili w poniedziałek uzgodnienie założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Według mediów głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek.
08.03.2022

KGHM podpisał z umowę na wdrożenie sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce

KGHM podpisał z NuScale umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Pierwszy z nich ma powstać do roku 2029. "To daje nam nadzieję, że ambitne cele unijnej polityki klimatycznej zostaną zrealizowane bez obciążania polskiego społeczeństwa" - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
15.02.2022

Biden: jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2

Jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Białym Domu. Scholz nie potwierdził tego bezpośrednio, jednak zapewnił, że podejmie takie same kroki, co USA.
08.02.2022

Borrell: Rosja używa energii jako broni geopolitycznej

Rosja nie waha się przed używaniem energii jako broni geopolitycznej - powiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas wizyty w Waszyngtonie. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział z kolei, że jego kraj zrobi wszystko, co możliwe, by złagodzić zakłócenia w dostawach gazu do Europy.
08.02.2022

Von der Leyen: rozmawiamy z USA i innymi krajami o zwiększeniu dostaw gazu do Europy

Kreml może nadal wykorzystywać dostawy gazu do nacisku politycznego, Europa musi być bardziej niezależna energetycznie, dlatego prowadzimy rozmowy z USA i innymi partnerami na temat zwiększenia dostaw gazu do Europy - powiedziała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen.
07.02.2022

Japoński rząd zapowiada wsparcie rynku LNG w Europie na wypadek zakłóceń związanych z Ukrainą

Japonia, jeden z największych na świecie importerów LNG, rozważy sposoby wsparcia rynku tego paliwa, jeśli kryzys wokół Ukrainy zakłóci dostawy – oświadczył w piątek minister przemysłu Koichi Haguida. Według mediów Japonia może wysłać do Europy swoje rezerwy.
04.02.2022

PGNiG kupiło amerykański LNG, który trafi na Ukrainę

PGNiG kupiło ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji trafi gazociągami na Ukrainę - poinformowała we wtorek spółka. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.
01.02.2022

Kongresmen Demokratów: powinniśmy nałożyć sankcje na NS2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje obecny kryzys. Uważam jednak, że powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział PAP kongresmen Demokratów Mike Quigley.
26.01.2022

"Niezawisimaja Gazieta": Putin i Biden mogli "wymienić" Ukrainę na Nord Stream 2

Rozmowy prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena wydają się porozumieniem w sprawie "wymiany Ukrainy na Nord Stream 2" - ocenia w czwartek rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta", wskazując na wycofanie w USA poprawek o sankcjach wobec Rosji.
10.12.2021

COP26. USA i Chiny wydały wspólną deklarację o współpracy w sprawach klimatu

Stany Zjednoczone i Chiny nieoczekiwanie wydały w środę wieczorem podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow wspólną deklarację w sprawie zmian klimatu, zapewniając, że między nimi "jest więcej porozumienia niż rozbieżności".
11.11.2021

W dekadę stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii

Jak informuje czasopismo naukowe "Nature Communications", w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21% w ciągu ostatnich 40 lat.
05.11.2021

Szczyt G20: Biden spotkał się z Merkel i Scholzem; rozmawiali o gazie z Rosji, w tym o Nord Stream 2

Prezydent Joe Biden i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali w sobotę w kuluarach szczytu G20 w Rzymie o działaniach, mających powstrzymać Rosję przed manipulowaniem przepływami gazu ziemnego w celach politycznych - podał Biały Dom.
31.10.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

OPEC+ podjął decyzję o stopniowym zniesniu ograniczeń wydobycia ropy

Grupa OPEC+ uzgodniła w środę podczas spotkania w Wiedniu, że w październiku zacznie stopniowo znosić ograniczenia wydobycia ropy, nałożone w ubiegłym roku, by zapobiec spadkowi cen. AFP zwraca uwagę, że kartel naftowy nie zareagował na pośrednie wezwania USA do zwiększenia produkcji.
02.09.2021

Ukraina chce reaktorów Westinghouse dla nowych elektrowni atomowych

Ukraiński państwowy operator elektrowni jądrowych Energoatom i koncern Westinghouse (WEC) podpisały porozumienie przewidujące, że przyszłe bloki jądrowe na Ukrainie będą wykorzystywać reaktory AP1000 - podały w komunikatach obie firmy.
02.09.2021

Prezes PGNiG: nie ma sygnałów o zakłóceniu dostaw LNG z Zatoki Meksykańskiej

Nie mamy sygnałów od partnerów amerykańskich, aby obecna sytuacja w jakikolwiek miała zakłócić dostawy LNG na polski rynek - powiedział w poniedziałek PAP prezes PGNiG Paweł Majewski.
30.08.2021

Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów 9 krajów potępili Nord Stream 2

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili w poniedziałek rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.
03.08.2021

Republikanie zapowiadają blokowanie kandydatów Bidena w związku z polityką wobec NS2

12 republikańskich senatorów zapowiedziało w środę, że nie dopuści do zatwierdzenia dwóch kandydatów prezydenta Joe Bidena na kluczowe stanowiska w resorcie finansów, dopóki jego administracja nie nałoży sankcji na spółkę Nord Stream 2.
30.07.2021

PGNiG zmienia dostawców i źródła dostaw LNG z Ameryki

PGNiG zerwało kontrakt na przyszłe dostawy LNG z planowanego terminala Port Arthur, w zamian zamierza sprowadzić w przyszłości więcej gazu od innych amerykańskich kontrahentów.
28.07.2021

Gazprom gotów jest kontynuować tranzyt gazu przez Ukrainę po 2024 roku

Gazprom jest gotów utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę po 2024 roku w oparciu o zasadność ekonomiczną i stan techniczny ukraińskiego systemu gazociągów - poinformował w czwartek szef rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller.
23.07.2021

"Daily Telegraph": Putin wywołuje kryzys energetyczny, by zachwiać porządkiem prawnym UE

Zmniejszając dostawy gazu do Europy, Rosja aranżuje kryzys energetyczny, by zmusić UE do zatwierdzenia gazociągu Nord Stream 2 na jej własnych, monopolistycznych warunkach, a przy okazji chce zachwiać jej porządkiem prawnym - pisze w czwartek brytyjski "Daily Telegraph".
22.07.2021

Minister Kurtyka w USA: Polska zmierza bardzo szybko w kierunku źródeł odnawialnych

Polska przechodzi bardzo szybką transformację energetyczną w kierunku źródeł odnawialnych i do 2030 r. z tych źródeł będzie pochodzić jedna trzecia wytwarzanej w kraju energii - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowej i Wschodniej.
10.06.2021

Główny nurt naftowy i gazowy stawia na odnawialne źródła energii – BP inwestuje w zieloną energię

Chociaż niektórzy obserwatorzy mogą twierdzić, że znajdujemy się u progu przejścia na czystą energię, w rzeczywistości powszechne przejście na odnawialne źródła energii rozpoczęło się wiele lat temu.
07.06.2021

Czy Biden zawiesi umowy na odwierty naftowe w rezerwacie przyrody na Alasce?

Prezydent USA Joe Biden zamierza zawiesić dzierżawę obszarów federalnych pod działalność wydobywczą ropy i gazu w Arktycznym Narodowym Rezerwacie Przyrody na Alasce (ANWR). Potwierdził to we wtorek wysoki urzędnik administracji Stanów Zjednoczonych.
02.06.2021

Rewolucyjny recykling nuklearnych śmieci? Amerykański startup zaprojektował baterię, która może wytrzymać nawet 28 000 lat

Energia baterii nano-diamentowej pochodzi z radioaktywnych izotopów używanych w reaktorach jądrowych.
14.05.2021

Prezydent Biden na szczycie klimatycznym wzywa kraje do współpracy w przejściu na czystą energię

Prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek kraje do współpracy w przejściu na czystą energię. Piątek to drugi i ostatni dzień organizowanego przez niego szczytu klimatycznego, który ma na celu pobudzenie światowych ambicji ograniczenia globalnego ocieplenia.
23.04.2021

Chiny i Rosja wykorzystują surowce, by wywierać presję na naszych sojuszników - komentuje Sekretarz stanu USA:

Chiny i Rosja wykorzystują dostęp do krytycznych surowców, rynków i technologii, by wywierać presję na naszych sojuszników i wbijać między nas klin - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli.
24.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.