Rewolucyjny recykling nuklearnych śmieci? Amerykański startup zaprojektował baterię, która może wytrzymać nawet 28 000 lat

Żaneta Kłostowska

14.05.2021 16:18 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Rewolucyjny recykling nuklearnych śmieci? Amerykański startup zaprojektował baterię, która może wytrzymać nawet 28 000 lat
Rewolucyjny recykling nuklearnych śmieci? Amerykański startup zaprojektował baterię, która może wytrzymać nawet 28 000 lat - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ndb

Energia baterii nano-diamentowej pochodzi z radioaktywnych izotopów używanych w reaktorach jądrowych.

Startup NDB z Kalifornii zaprezentował swój najnowszy projekt - baterię, do której produkcji wykorzystano odpady nuklearne i szacuje się, że średni okres jej działania to do 28 000 lat.

Moc baterii nano-diamentowej pochodzi z radioaktywnych izotopów używanych w reaktorach jądrowych. Radioaktywny rdzeń jest chroniony wieloma warstwami syntetycznych diamentów, jednego z najtrudniejszych do uszkodzenia.  Energia jest pochłaniana przez diament poprzez jego nieelastyczne rozpraszanie, które jest wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej. Akumulator może służyć do zasilania urządzeń i maszyn dowolnej wielkości, od samolotów, po pojazdy elektryczne czy smartfony.

– Jako członkowie społeczeństwa jesteśmy bardzo zaniepokojeni stanem środowiska i koncentrujemy się na obniżaniu zmian klimatycznych, aby chronić naszą planetę dla przyszłych pokoleń – oznajmił Nima Golsharifi, dyrektor generalny i współzałożyciel NDB. 

– Dzięki baterii NDB osiągnęliśmy ogromny, przełom technologiczny w produkcji baterii, która jest bezemisyjna, działa przez tysiące lat i wymaga jedynie dostępu do powietrza w celu zasilania urządzeń – dodał.

Firma twierdzi, że obecnie trwają prace nad pierwszym komercyjnym prototypem baterii, który będzie dostępny jeszcze w tym roku.

Czy prototyp baterii będzie bezpieczny?

Jedną z kluczowych innowacji NDB jest wysoce wyrafinowana funkcja bezpieczeństwa obejmująca trzy najważniejsze aspekty: termiczny, mechaniczny oraz radiacyjny. System baterii wykorzystuje kilka koncepcji, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo urządzenia:

Enkapsulator diamentowy: DNV wraz ze źródłem, pokrywa warstwa polikrystalicznego diamentu. Materiał ten charakteryzuje największe przewodnictwo cieplne, ale również zdolność do zatrzymywania promieniowania wewnątrz urządzenia, a także jest najtwardszym materiałem, dwanaście razy twardszy niż stal nierdzewna. To sprawia, że ​​bateria jest wyjątkowo wytrzymała i odporna na manipulacje.

SCD domieszkowany borem: oprócz alfa i beta obejmuje również wykorzystanie promieniowania neutronowego poprzez zastosowanie domieszkowania borem-10. Doping pomaga przekształcić dodatkowy neutron w promień alfa.

Lock-in System: wykorzystanie jądrowego źródła energii w systemie baterii rodzi problem rozprzestrzeniania się broni jądrowej w wyniku produkcji rozszczepialnych izotopów, takich jak Pu-238 i U-232. Aby zapobiec temu potencjalnemu zagrożeniu, zastosowano mechanizm implantacji jonów zwany „systemem blokującym”, który uniemożliwia wykorzystanie do innych celów, niż wytwarzanie energii. 


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.