W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

rk

17.04.2024 13:01 Źródło: Kalypso Offshore Wind
Strona główna Energetyka, OZE W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Kalypso Offshore Wind

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.

Współpraca między Kalypso i Royal IHC ma oznaczać znaczący postęp w amerykańskim łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej poprzez wypełnienie kluczowej luki w możliwościach statków działających w branży offshore w USA. Wykorzystując rozległą wiedzę inżynieryjną Royal IHC i wiedzę branżową Kalypso w zakresie dostarczania bezpiecznych i wydajnych rozwiązań w zakresie instalacji kablowych, partnerstwo obu firm na celu zbudowanie w kraju najnowocześniejszego CLV o masie 5000 ton. Statek ma zapewnić bezpieczne, wszechstronne i wydajne usługi w zakresie układania kabli, w tym możliwości ich instalacji, naprawy i konserwacji.

– Kalypso jest podekscytowany możliwością współpracy z Royal IHC przy zaprojektowaniu i dostarczeniu pierwszego w Ameryce statku do układania kabli, zbudowanego na amerykańskim terenie i przeznaczonego dla morskiej energetyki wiatrowej. CLV Kalypso poprawi perspektywy kraju w zakresie energii morskiej na morzu i będzie wspierać lokalne rozwój ekonomiczny – powiedział Colin Smith, dyrektor zarządzający Kalypso.

– Jestem dumny, że mogę kierować firmą zdolną do wniesienia tak kluczowego wkładu w transformację energetyczną i bezpieczeństwo energetyczne na rodzimym, amerykańskim rynku. Budowa tego CLV jest znaczącym kamień milowy dla Royal IHC i sektora morskiej energetyki wiatrowej w USA. Czujemy się zaszczyceni, że możemy zapewnić wartość dodaną tak kompetentnemu pionierowi, jak Kalypso – zaznaczył Derk te Bokkel, dyrektor generalny Royal IHC

– Instalacja i naprawa kabli to kluczowe, ale często pomijane funkcje w branży morskiej energetyki wiatrowej, dlatego USA muszą zwiększyć swoje możliwości, aby osiągnąć cele stanowe i federalne w zakresie wdrażania. Ta inwestycja i partnerstwo pokazują atrakcyjność rynku amerykańskiego i stanowią znaczące dojrzewanie naszego krajowego łańcucha dostaw – powiedział John Begala, wiceprezes ds. polityki stanowej i federalnej w Oceantic Network, organizacji non-profit działająca na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i innych sektorów oceanicznych odnawialnych źródeł energii.

Obie firmy planują będą w dalszym ciągu ściśle współpracować w celu sfinalizowania szczegółów kontraktu, prac inżynieryjnych i konstrukcyjnych. Ma to stanowić dla nich znaczący krok w realizacji misji polegającej na oferowaniu lokalnego, doświadczonego rozwiązania dla sektora układania kabli w amerykańskim przemyśle morskiej energetyki wiatrowej, wspierając przy tym lokalny przemysł stoczniowy oraz łańcuch dostaw. Przypomnijmy, że przed paroma dniami w stoczni Seatrium AmFELS w Brownsville Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego, zbudowanego w kraju statku do instalacji morskich turbin wiatrowych. Wykorzystano przy tym materiały i podmioty pochodzące tylko z USA, więc prawdopodobnie podobnie zostanie zrealizowana budowa kablowca.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.