To dopiero początek. Czy czeka nas złoty wiek energii atomowej?

Strona główna Energetyka, OZE To dopiero początek. Czy czeka nas złoty wiek energii atomowej?

Partnerzy portalu

To dopiero początek. Czy czeka nas złoty wiek energii atomowej? - ZielonaGospodarka.pl

Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi, wygłosił wykład David J. Rose Lecture in Nuclear Technology 2023 na Massachusetts Institute of Technology (MIT). W trakcie wykładu Grossi zaprezentował argumenty świadczące na rzecz dalszego rozwoju energetyki jądrowej.

Wystąpienie Grossiego nosiło tytuł „MAEA na rozdrożu historii”, zaś głównym wątkiem przewijającym się w wystąpieniu była prezentacja argumentów przemawiających na korzyść rozwoju energetyki jądrowej.

Mając na uwadze postępujące zmiany klimatyczne – w szczególności kwestię globalnego ocieplenia – Grossi zauważył, że niskoemisyjna energia jądrowa jest postrzegana jako częściowe rozwiązanie rozwiązania problemu przez coraz większe grono osób. Co więcej, można zauważyć wzrost społeczne poparcie dla rozwoju sektora energii nuklearnej na całym świecie. Grossi poparł to przykładem ze Szwecji, gdzie do niedawna byliśmy świadkami licznych protestów przeciwko energetyce jądrowej, głownie przeciwko transportowi odpadów radioaktywnych. Obecnie ponad 85 proc. Szwedów popiera krajowe zakłady przetwarzania i składowania odpadów radioaktywnych. 

Gwałtowny rozwojów energetyki jądrowej na całym świecie został zilustrowany konkretnymi liczbami. 

W chwili obecnej budowanych jest 57 reaktorów jądrowych w 17 krajach, zaś jeden z najnowszych obiektów na świecie, jaki stanowi elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, został wybudowany w kraju zasobnym w paliwa kopalne – ropę naftową i gaz.  Grossi przytoczył również przykład z Państwa Środka. To właśnie w Chinach od 2 lat działa pierwszy na świecie reaktor wysokotemperaturowy ze złożem żwirowym, oferujący potencjalne korzyści w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i modułowości. 

Kraje nie posiadające elektrowni jądrowych mogą – zdaniem Grossiego – rozważyć budowę małych reaktorów modułowych, które oferują szansę na bardziej stopniowy i przystępny cenowo sposób zwiększania skali energii jądrowej. 

W podsumowaniu wykładu Grossi wspomniał o fuzji jądrowej, która może stać się ważnym źródłem energii w przyszłości, a która to technologia może liczyć na przychylność amerykańskiej administracji, o czym już pisaliśmy wcześniej.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.