Wynik wyszukiwania - " elektroliza" - Wiadomości

Bo do tanga trzeba dwojga. Zielony wodór i handel razem dla transformacji energetycznej

Zielony wodór uznawany jest za możliwą alternatywę dla paliw kopalnych. Potencjał zielonego wodoru rośnie, o czym mówi najnowszy, wspólny raport od Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej oraz Światowej Organizacji Handlu, który jest poświęcony roli zielonego wodoru i handlu dla realizacji celów światowej transformacji energetycznej.
11.02.2024

Elektroliza napędzana światłem

Bardzo dobrą wydajność fotoelektrokatalitycznego rozkładu wody uzyskał zespół zainicjowany przez badaczkę z WAT. Opracowane przez nią materiały mogą znaleźć zastosowanie w produkcji wodoru z wody pod wpływem światła. To obiecująca alternatywa dla obecnie stosowanych metod pozyskiwania tego nośnika energii - poinformowała uczelnia.
24.07.2023

Elektroliza wody morskiej może być ekologiczna i opłacalna. Australijscy naukowcy pracują nad nową metodą wytwarzania wodoru [WIDEO]

Australijscy naukowcy z RMIT University pracują nad stworzeniem katalizatora, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii. Koszt wytworzenia w ten sposób wodoru ma być czterokrotnie niższy niż obecnie. Materiał, z którego będzie zbudowane urządzenie, jest niedrogi, a jego produkcja łatwo skalowalna. W procesie elektrol
11.05.2023

W Estonii powstanie pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii powstaje pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa - w ostatnich tygodniach czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe podpisały porozumienie o stworzeniu Hydrogen Valley Estonia. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Eesti Energia - państwowa grupa energetyczna, obecna również na polskim rynku poprzez spółkę Enefit.
09.05.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

Bosch Tech Compass 2023: dla większości osób technologia ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu

Czterech na pięciu respondentów uważa zrównoważony rozwój za ważny czynnik sukcesu gospodarczego. Rośnie zaufanie do technologii: 75 proc. uczestników badania wierzy, że postęp technologiczny uczyni świat lepszym. Życie w wirtualnych światach: 43 proc. respondentów wyobraża sobie zakup samochodu w metawersum. Dr Stefan Hartung, prezes Grupy Bosch: „Ludzie oczekują od firm pomocy w walce ze zmianami klimatu”.
24.01.2023

Transformacja energetyczna. Wprowadzenie w przemysłowe technologie wodorowe

Wodór ma podstawowe znaczenie w procesie transformacji energetycznej. Stosowanie wodoru może odbywać się bez bezpośredniej emisji zanieczyszczeń powietrza lub gazów cieplarnianych i może być wytwarzany za pomocą różnych niskoemisyjnych źródeł energii. W dniach 27-28 lutego w Białce Tatrzańskiej odbędzie się dwudniowa sesja szkoleniowa organizowana w ramach Akademii Bezpieczeństwa: Transformacja energetyczna. Wprowadzenie w przemysłowe technologie wodorowe.
19.01.2023

Ramboll opracowuje koncepcję produkcji zielonego wodoru na morzu

W ramach jednego z największych w Europie projektów związanych z zielonym wodorem, Ramboll zbada możliwość produkcji na morzu dla NortH2.
20.12.2022

Prezes BGK: koncepcja 3W przewiduje współpracę nauki, biznesu i administracji

Rozwój nowych technologii w oparciu o 3W - wodę, wodór i węgiel zakłada współpracę nauki, biznesu i administracji - mówiła w środę prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Wartość sektora 3W w Polsce do 2030 r. wzrośnie do 5,6 mld dol. z 4,86 mld obecnie - wynika z przedstawionego raportu.
08.12.2022

Metacon AB i Lasy Państwowe planują inwestycję wodorową

Coraz częściej słyszymy o wodorze jako źródle czystej energii. Tymczasem wodór mieni się wieloma kolorami. Tylko 4% jego światowej produkcji stanowi tzw. wodór zielony, czyli wytworzony przy użyciu energii z OZE. Budowę własnego źródła zielonego wodoru zainicjowały właśnie Lasy Państwowe w ramach projektu „Las Energii”.
05.12.2022

Europa w drodze do zero emisyjności - niebawem wodór stanie się jednym z głównych filarów miksu energetycznego - jakie technologie będą wdrażane?

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie wybrało i nagrodziło najlepsze projekty wodorowe w UE
09.11.2022

Wodór z pary wodnej

Wodór ma ogromny potencjał jako czyste, zeroemisyjne paliwo: nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji, a także może być wykorzystany do przechowywania energii ze źródeł słonecznych, wiatrowych i pływowych.
22.09.2022

Ørsted i TotalEnergies powalczą wspólnie o projekty offshore wind w Niderlandach

Duński koncern energetyczny Ørsted oraz francuski gigant TotalEnergies połączyli siły w celu złożenia wspólne oferty w dwóch holenderskich przetargach na morską energetykę wiatrową na obszarze Holland Coast West.
20.05.2022

'Najgłupsza rzecz': Elon Musk odrzuca wodór jako narzędzie do magazynowania energii

Prezes Tesli Elon Musk nazywa wodór "najgłupszą rzeczą, jaką mógłbym sobie wyobrazić, jeśli chodzi o magazynowanie energii". Swoje uwagi wygłosił podczas szczytu "Financial Times Future of the Car". Musk może lekceważyć rolę wodoru w transformacji energetycznej, ale inne wpływowe głosy są odmiennego zdania.
20.05.2022

Wielobranżowe studium wykonalności dla projektów instalacji do produkcji, sprężania, magazynowania i dystrybucji wodoru – część I

Jeżeli nie idziesz do przodu – cofasz się. Wypada przypomnieć to banalne stwierdzenie w obecnym czasie dynamicznych zmian w przemyśle związanych z transformacją energetyczną: odejściem od paliw kopalnych i obniżeniem emisji CO2. Agendę tych zmian potwierdziła ostatnio konferencja COP26, w której uczestniczyli światowi przywódcy, w tym z USA i Unii Europejskiej. Zmiana jest więc dla polskiego przemysłu czymś nieuchronnym.
10.02.2022

Produkcja zielonego wodoru w Polsce coraz bliżej. Rynek czeka na specustawę wodorową

Unia Europejska chce, aby w przyszłości coraz większą rolę w energetyce i transporcie odgrywał czysty wodór, powstający w procesie elektrolizy. Tymczasem w 2020 roku blisko 95 proc. wodoru wykorzystywanego w gospodarce pochodziło z paliw kopalnych. Polska ma już gotową strategię wodorową, coraz bliżej jest także budowa instalacji do elektrolizy wodoru pod Koninem. Rynek czeka na regulacje wodorowe.
29.12.2021

Niemcy chcą przyśpieszyć realizację projektów offshore wind – pomoże Wind Power Booster

Niemiecki operator Tennet w ramach koncepcji "Wind Power Booster" proponuje kilka działań, które umożliwią włączenie do sieci energetycznej 6 GW mocy zainstalowanej w morskich instalacjach wiatrowych w 2032 roku, a nie w 2035, czyli trzy lata wcześniej niż przewidywał to plan rozwoju sieci.
03.11.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Wodór z wiatru

Coraz częściej energia pozyskiwana z turbin wiatrowych jest wykorzystywana do produkcji i magazynowania wodoru, a to może zrekompensować przerywalny charakter odnawialnych źródeł energii (RES). Zmienność elektrycznej mocy wyjściowej z turbin wiatrowych mogłoby stanowić wyzwanie pod względem niezawodności zasobów, gdyby energia wiatrowa stanowiła jedyne źródło elektryczności.
08.09.2021

Paliwa syntetyczne napędzą samochody osobowe? Zdania są podzielone

W coraz donośniejszej dyskusji o dekarbonizacji sektora transportu pojawia się temat produkcji "sztucznych", ekologicznych paliw. Jeden z producentów samochodów opracował już kilka lat temu syntetyczny olej napędowy e-diesel, ale nie wszyscy są przekonani do jego skuteczności w segmencie pojazdów osobowych.
12.05.2021

Lotnisko w Holandii stawia na wodór

Port lotniczy Groningen-Eelde nawiązał współpracę z organizacją ekspertów sektora energetycznego New Energy Coalition. W planach władz lotniska jest stworzenie najbardziej zrównoważonego portu lotniczego w Europie. Istotną rolę odegra w tym procesie wodór.
12.05.2021

7 wodorowych cudów Europy

Jednym z głównych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej jest osiągniecie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Kluczową rolę w tym procesie ma odegrać zielony wodór.
05.05.2021

W Ørsted powstanie największy w Europie elektrolizer do pozyskiwania zielonego wodoru

„SeaH2Land” to ambitna wizja, wytwarzanie wodoru - łącząca elektrolizę na skalę GW z dużym popytem przemysłowym w klastrze holendersko-flamandzkiego portu na Morzu Północnym za pośrednictwem planowanego regionalnego rurociągu transgranicznego.
23.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.