Wynik wyszukiwania - " mkis" - Wiadomości

Wiceszef MKiŚ: "konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma to być zestaw działań

"Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma być to zestaw działań, także prawnych, które mają lepiej chronić to dziedzictwo, a także dać lokalnym społecznościom możliwość rozwoju w oparciu o unikatowość Puszczy – wskazał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.
06.05.2024

Wiceszef MKiŚ: pod koniec kwietnia tzw. okrągły stół leśny

W dniach 22-23 kwietnia ma odbyć się tzw. okrągły stół leśny – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Jak wcześniej zapowiadano, spotkanie ma dotyczyć przyszłości lasów i gospodarki leśnej w kraju.
04.04.2024

Wiceszef MKiŚ: w pierwszej kolejności resort przedstawi projekt zmian dotyczących prosumentów

Ministerstwo klimatu w ramach prac legislacyjnych w pierwszej kolejności przedstawi projekt zmian przepisów dotyczących sposobu rozliczania prosumentów - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
25.03.2024

Wiceszefowa MKiŚ: baza danych odpadowych ma 627 tys. użytkowników

W tzw. bazie danych odpadowych (BDO) jest obecnie 627 tys. użytkowników, z czego aktywnych jest 597 tys. - poinformowała w czwartek wiceminister klimatu Anita Sowińska. Dodała, że wkrótce baza zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności.
22.03.2024

Branża drzewna oczekuje od MKiŚ realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna

Branża drzewna oczekuje od resortu klimatu realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna; kluczowe będą rozwiązania legislacyjne wdrażane przez Lasy Państwowe przy współpracy z resortem - uważa prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Piotr Poziomski.
19.03.2024

Wiceszef MKiŚ: akcyzę zastąpi nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski

Akcyzę zastąpi nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski; ma być ona neutralna finansowo - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Opłata nie będzie ponoszona w przypadku zakupu auta już zarejestrowanego w kraju - dodał.
18.03.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

Wiceszef MKiŚ: kontrakt różnicowy optymalnym rozwiązaniem dla elektrowni jądrowej

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka poinformował PAP, że resort przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się optymalnym rozwiązaniem.
04.03.2024

Wiceszef MKiŚ: nie ma możliwości zatrzymania projektu jądrowego

Nie ma możliwości dzisiaj, abyśmy zatrzymali projekt jądrowy - zapowiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister klimatu Maciej Bando. Dodał, że jedną z najważniejszych rzeczy jest zamknięcie finansowania elektrowni.
02.03.2024

Wiceszef MKiŚ: oceniamy, że jest zgoda na 500 m jako odległość minimalną wiatraka od zabudowań

Ministerstwo klimatu planuje do połowy roku przedstawić projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej; resort ocenia, że jest zgoda wokół 500 m jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań - powiedział PAP wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
28.02.2024

Wiceszef MKiŚ: Polska nie rozpoczęła jeszcze konsultacji propozycji KE celu redukcyjnego na 2040 r.

Polska nie rozpoczęła jeszcze oficjalnych konsultacji ws. propozycji Komisji Europejskiej co do celu redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r.; rozpoczęły się wstępne analizy - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
22.02.2024

Wiceszefowa MKiŚ: będzie nowela ustawy kaucyjnej, choć system ma ruszyć od 2025 r.

Przepisy wdrażające do Polski system kaucyjny będą znowelizowane – zapowiedziała w środę wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła jednocześnie, że kaucje - tak jak założono – miałyby ruszyć od 1 stycznia 2025 r.
14.02.2024

Szefowa MKiŚ: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
31.01.2024

Wiceszefowa MKiŚ zleciła inwentaryzację nielegalnych wysypisk odpadów niebezpiecznych

Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała PAP, że zleciła inwentaryzację nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. Dodała, że chodzi m.in. o sprawdzenie, ile takich odpadów może być unieszkodliwionych w naszym kraju.
17.01.2024

Szefowa MKiŚ w liście do polskich europosłów: rynek mocy to filar bezpieczeństwa energetycznego Polski

Przedłużenie rynku mocy to filar bezpieczeństwa energetycznego Polski na najbliższe lata - podkreśliła w liście adresowanym do polskich europosłów szefowa MKiŚ Anna Moskwa. Zaapelowała, aby w czwartkowym głosowaniu odrzucili unijne przepisy, które nie zawierają tych korzystnych dla Polski rozwiązań.
14.09.2023

Wytyczne MKiŚ do umów o poprawę efektywności energetycznej

Minister Klimatu i Środowiska opublikował Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej tzw. Energy Performance Contracting (EPC). To kolejny element działań ku zwiększeniu efektywności energetycznej.
04.07.2023

Prezes ZMPSiŚ S.A. Krzysztof Urbaś wyróżniony odznaką honorową MKiŚ

Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Energetyki. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska 23 maja br. Odznakę wręczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.05.2023

Wiceminister klimatu i środowiska: premier nie mógł zablokować Fit for 55

Nieprawdą jest, że premier Polski na forum Rady Europejskiej w 2020 r. mógł zablokować pakiet Fit for 55 — stwierdza w artykule dla wPolityce.pl wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.05.2023

Wiceszef MKiŚ: 70 proc. drewna przeładowywanych w naszych portach przyjeżdża do Polski

70 proc. drewna, które jest przeładowywane w naszych portach, to jest drewno, które do Polski przyjeżdża, a nie wyjeżdża - podkreślił w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że ponad 96 proc. drewna z Lasów Państwowych jest sprzedawane polskim firmom.
14.04.2023

Wiceszef MKiŚ: można spodziewać się zmiany prawa ws. zaskarżania planów urządzenia lasu do sądu

Można spodziewać się zmian w przepisach dotyczących możliwości zaskarżenia planów urządzania lasu (PUL) przez organizacje pozarządowe do sądu - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał jednak, że nowe przepisy nie będą mogły sparaliżować gospodarki leśnej w Polsce.
12.04.2023

Czy edukacja ekologiczna nie jest propagandą? Wiceszef MKiŚ zapewnia, że nie

Edukacja ekologiczna nie jest propagandą, jest kluczem do uświadomienia nam, że wszyscy obywatele są odpowiedzialni za środowisko, w którym żyją - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
11.03.2023

Wiceszefowa MKiŚ: energia w Polsce jest jedną z najtańszych w Europie

Cena energii w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie - przekonywała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zwróciła uwagę, że sytuacja na wspólnotowym rynku energetycznym jest dramatyczna, bo trwa wojna.
30.09.2022

Projekt: rozpoczęły się konsultacje projektu rozporządzenia MKiŚ ws. wprowadzania danych do krajowej bazy emisji

W poniedziałek rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia MKiŚ w sprawie zmian w krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Zmiany mają na celu m.in. elektronizację procesu składania formularzy.
06.09.2022

Projekt MKiŚ ws. usuwania zagrożenia, jakie stwarzają wielkoobszarowe tereny poprzemysłowe

Usunięcie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, jakie stwarzają wielkoobszarowe tereny poprzemysłowe, a także odzyskanie tych terenów do ponownego wykorzystania - jest celem projektu ustawy resortu klimatu i środowiska, który zamieszczono na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
26.07.2022

Wiceszefowa MKiŚ: kryzys na granicy już dziś nie jest obojętny dla polskiej przyrody

Kryzys na granicy z Białorusią już dziś nie jest obojętny dla polskiej przyrody; budowa zapory i wyprowadzenie z tego obszaru kilku tysięcy osób da przyrodzie pewien oddech - oceniła w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
06.02.2022

Projekt: MKiŚ chce ujednolicić ocenianie zagrożenia w przypadku zanieczyszczenia ziemi

Ministrstwo Klimatu i Środowiska chce ujednolicić wykonywanie oceny zaczącego zagrożenia w przypadku zanieczyszczenia ziemi - wynika z opublikowanego w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia.
04.02.2022

Rzecznik MKiŚ: we wtorek polsko-czeskie rozmowy w Warszawie ws. Turowa

We wtorek, 18 stycznia w Warszawie dojdzie do spotkania czeskiej minister środowiska Anny Hubaczkovej oraz minister klimatu Anny Moskwy ws. funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów - potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
14.01.2022

Wiceszef MKiŚ: ostateczny projekt ws. Funduszu Transformacji Energetyki - do końca roku

Do końca 2021 r. ma zostać opublikowany ostateczny projekt ustawy ws. stworzenia Funduszu Transformacji Energetyki (FTE) - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
03.12.2021

MKiŚ: w grudniu planowane podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu

Pogłębienie współpracy z Uzbekistanem dot. geologii i surowców było głównym tematem spotkania z delegacją Uzbekistanu - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Poinformowało, że w grudniu planowane jest podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu.
06.11.2021

Szef MKiŚ: trzeba jeszcze raz przeanalizować Fit for 55 w kontekście ewentualnych cen energii

Trzeba jeszcze raz przeanalizować elementy opublikowanego w lipcu pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii; należy rozważyć ich rewizję lub przesunięcie - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.10.2021

Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw wobec decyzji Ministra Klimatu i Środowiska ws. Siarzewa, która uchyla decyzję środowiskową dla budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle - poinformowały PAP Wody Polskie.
07.09.2021

42. sesja Konferencji FAO pod przewodnictwem ministra Kurtyki

– Prawo człowieka do pożywienia powinno być zagwarantowane w systemach prawnych wszystkich państw członkowskich. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest jednym z najważniejszych wyzwań XXI wieku – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, podczas otwarcia 42. sesji Konferencji FAO.
16.06.2021

Nowa ustawa MKiŚ a fotowoltaika. Ile straci przeciętne gospodarstwo domowe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podaje, że trwają przegotowania nad projektem nowelizacji prawa energetycznego. Niestety jeden z zapisów w noweli likwiduje upusty dla nowo powstałych instalacji fotowoltaicznych. W konsekwencji zapisu gospodarstwa domowe mogą stracić do 1000 złotych rocznie. Co jeszcze zmieni się dla posiadaczy fotowoltaiki?
14.06.2021

Minister Kurtyka o neutralności klimatycznej na „Clean Energy Ministerial”

– Dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej, naszym nadrzędnym celem jest odpowiedzialna i zorientowana społecznie transformacja energetyczna. Jest to naczelna zasada przyjętej w tym roku „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas 12. spotkania Clean Energy Ministerial (CEM), które odbyło się 3 czerwca 2021 roku.
08.06.2021

Kurtyka: przed nami nowe rozwiązania dla przemysłów energetyki przyszłości

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że przekazane przed kilkoma dniami do konsultacji publicznych zmiany w prawie przemodelują dotychczasowy system energetyczny w Polsce. Dodał, że resort chce otworzyć dyskusję nt. nowych rozwiązań dotyczących linii bezpośredniej.
07.06.2021

Pilotaż projektu instalacji pomp ciepła w Krynicy Zdroju i Rabce Zdroju

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka 2 czerwca 2021 roku ogłosił rozpoczęcie prac nad pilotażowym projektem instalacji pomp ciepła z wykorzystaniem otworowych wymienników ciepła dla obszarów Krynicy Zdroju i Rabki Zdroju. Prace będą realizowane przez 12 miesięcy, a projekt będzie finansowany w ramach programu „ Polska Geotermia Plus” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
04.06.2021

Według MKiŚ nadchodzi nowe otwarcie rynku na konsumenta energii

Inteligentne liczniki, przejrzysty rachunek, porównywarka ofert sprzedawców energii czy szybsza zmiany sprzedawcy – takie rozwiązania, jak informuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, będą wkrótce przysługiwać odbiorcom energii w Polsce.
01.06.2021

„XYLOPOLIS” – MKiŚ oraz Podlaskie wspólnie na Expo 2020 w Dubaju

– Koncentracja na tematyce związanej z klimatem i środowiskiem, w kontekście bezpieczeństwa i jakości życia ludzi, zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji oraz inwestowania w nowoczesne technologie to wspólne cele, które sprawiły, że zdecydowaliśmy się połączyć siły z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podczas Expo 2020 – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 27 maja 2021 roku, podczas konferencji, inaugurującej kampanię promującą „Xylopolis”.
28.05.2021

Zieloni: Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny wcześniej; MKiŚ: to nieprawda

Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny w Polsce już od początku tego roku, ale resort klimatu i środowiska spóźnił się z przygotowaniem ustawy - uważają Zieloni. To nieprawda, fundusz nie działa jeszcze w żadnym państwie – odpowiada MKiŚ.
27.05.2021

Kurtyka: od nowego roku koniec dotacji do pieców węglowych w "Czystym powietrzu"

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie "Czyste powietrze" – podał PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że zwiększone zostaną progi dochodowe w programie, by więcej osób mogło skorzystać z wyższego dofinansowania termomodernizacji.
21.05.2021

„Łączą nas Drzewa” ogólnopolska kampania MKiŚ

Do 2050 r. chcemy, by lesistość w Polsce wynosiła 33 proc." – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Jak podał resort, w środę ruszyła kampania "Łączą nas drzewa", która ma zachęcić do ich sadzenia.
05.05.2021

Według nowego projektu MKiŚ, w Polsce może powstać odpowiednik amerykańskich park rangers

Powstanie centralnej jednostki służby parków narodowych na wzór amerykańskich park rangers – funkcjonariuszy National Park Service – przewiduje projekt, który przygotował resort klimatu i środowiska. Nowe przepisy mają poprawić funkcjonowanie, jak i wzmocnić finansowo polskie parki narodowe.
03.05.2021

W Pszczynie realizowany jest pilotaż Czystego Powietrza dot. budynków wielolokalowych

Pilotażowa odnoga programu Czyste Powietrze dot. wsparcia budynków wielolokalowych na terenie gminy rozpoczyna się w Pszczynie (Śląskie) – poinformował w czwartek w tym mieście minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
15.04.2021

Nowa ustawa MKiŚ nie przewiduje budowy stacji ładowania (OSD)

Nowa ustawa o elektromobilności nie przewiduje budowy stacji ładowania przez dystrybutorów energii elektrycznej (OSD) w gminach, które mają ich za mało - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
11.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.