MKiŚ: w grudniu planowane podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu

zk

06.11.2021 09:00 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja MKiŚ: w grudniu planowane podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu

Partnerzy portalu

    MKiŚ: w grudniu planowane podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Pogłębienie współpracy z Uzbekistanem dot. geologii i surowców było głównym tematem spotkania z delegacją Uzbekistanu - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Poinformowało, że w grudniu planowane jest podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu.

Spotkanie wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio z delegacją Uzbekistanu, której przewodniczył Bobir Islamov, przewodniczący Państwowego Komitetu Geologii i Zasobów Mineralnych, odbyło się w czwartek w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym Warszawie - przekazał w piątek resort.

Jak podkreślił wiceminister Dziadzio, trwająca transformacja energetyczna niesie ze sobą nowe wyzwania, dlatego ważna jest międzynarodowa wymiana doświadczeń. "Konieczne jest także otwarcie relacji inwestycyjnych i handlowych. Uzbekistan postrzegamy jako ważnego partnera do współpracy w tym zakresie" - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceminister.

Poinformował także o planowanym na grudzień br. podpisaniu porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu.

"Współpraca pomiędzy naszymi krajami pozwoli na wymianę doświadczeń, prowadzenie wspólnych projektów – począwszy od prowadzenia wspólnych badań nad poszukiwaniem, rozpoznawaniem i dokumentowaniem oraz racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych, poprzez identyfikację warunków inwestycji i wspólne projekty gospodarcze w przemyśle górniczo-wydobywczym, aż do realizacji wspólnych programów i projektów naukowo-badawczych w obszarach, takich jak: geologia surowcowa i gospodarcza, geoekologia, geochemia środowiskowa, geochronologia, dziedzictwo geologiczne" – powiedział Dziadzio.

Dodał, że zakres współpracy może przynieść wiele korzyści obu stronom poprzez rozwój potencjału naukowców i specjalistów z Uzbekistanu, ale również realizację nowych wyzwań i ciekawych projektów, które mogą nieść za sobą konkretne inwestycje. Przypomniał także o projekcie GreenEvo, który jest realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"Mam nadzieję, że wiosną 2022 roku uda się zorganizować misję gospodarczą polskich firm do Uzbekistanu, w której będą mogli osobiście zaprezentować polskie, innowacyjne technologie" – podkreślił Dziadzio.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.