Nowa ustawa MKiŚ a fotowoltaika. Ile straci przeciętne gospodarstwo domowe?

14.06.2021 11:43 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Nowa ustawa MKiŚ a fotowoltaika. Ile straci przeciętne gospodarstwo domowe?

Partnerzy portalu

Nowa ustawa MKiŚ a fotowoltaika. Ile straci przeciętne gospodarstwo domowe? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podaje, że trwają przegotowania nad projektem nowelizacji prawa energetycznego. Niestety jeden z zapisów w noweli likwiduje upusty dla nowo powstałych instalacji fotowoltaicznych. W konsekwencji zapisu gospodarstwa domowe mogą stracić do 1000 złotych rocznie. Co jeszcze zmieni się dla posiadaczy fotowoltaiki? 

Gospodarstwa domowe, korzystające z paneli i pozyskujące w ten sposób energię, wytworzony nadmiar oddają do sieci. W godzinach nocnych, kiedy panele pracują, i nie jest pozyskiwana energia, aby nie zabrakło prądu, gospodarstwo domowe może odebrać do 80 proc. przesłanej wcześniej do sieci energii elektrycznej – za darmo. W nowelizacji rząd chce zlikwidować tą możliwość, zwaną net-meteringiem. 

Cena za nadwyżki

Zaplanowane zmiany przewidują, że  gospodarstwa domowe, które wejdą na rynek po 2022 roku, będą mogły sprzedawać wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej firmom zajmującym się handlem energią. Natomiast, minimalna cena wynosiłaby tyle, ile średnia cena sprzedaży prądu na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale, według ostatnich danych to 256,22 zł/MWh.

Sytuacja się odwraca i gdy, gospodarstwu domowemu zabraknie prądu, nie będzie miało już możliwości odbioru z przesłanej nadwyżki, ale będzie musiało kupić go na rynku. 

1000 zł straty i apel Budki

Według wyliczeń Bartłomieja Derskiego z portalu Wysokie Napięcie, to oznacza, że gospodarstwo domowe zużywające 4,5 MWh energii elektrycznej rocznie i posiadające instalację fotowoltaiczną o mocy 5,5 kW, straci na zmianach w sumie 1000 zł rocznie.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Budka zwrócił uwagę, że popularność fotowoltaiki bardzo wzrosła w ostatnich latach, a do instalacji paneli słonecznych zachęcał m.in. rząd Mateusza Morawieckiego.

–  I cóż? Okazuje się, że niedługo takie inwestycje w ogóle nie będą się opłacać. Wyobraźcie sobie, że ci ludzie, którzy planują tego typu inwestycje, zostaną zaskoczeni sytuacją, w której nie będzie im się opłacało tej energii sprzedawać – mówił lider PO.

Przypomniał, że zgodnie z obecnymi przepisami, właściciele paneli słonecznych mogą otrzymać zwrot do 80 proc. wyprodukowanej energii, natomiast po ewentualnej nowelizacji Prawa energetycznego zwrot ten będzie wynosił tylko 45 proc. 

– Czy można uwierzyć, że w czasach, kiedy cały świat inwestuje w energetykę odnawialną, kiedy potrzebujemy czystego powietrza, kiedy tutaj w Małopolsce borykamy się ze smogiem, kiedy płacimy najwyższe ceny za prąd w całej Europie, rząd proponuje, żeby takie inwestycje się nie opłacały? – zastanawiał się szef Platformy.

Jak podkreślił, w Polsce potrzebne są inwestycje w sieci energetyczne – sieci średniego napięcia, magazyny energii po to, by polskie rodziny mogły same produkować prąd. 

– To powinien być jeden z fundamentów miksu energetycznego. Dzisiaj można się zastanowić czyim interesom, mają służyć tego typu zmiany w regulacjach? Czy to jest interes polskich rodzin? Czy po to zachęcamy od wielu lat do tego, by inwestować w fotowoltaikę? – pytał Budka.

Z tego właśnie powodu część ekspertów jest zdania, że reforma zahamuje rozwój fotowoltaiki w Polsce. 

Resort tłumaczy się natomiast, że zmiany są konieczne, by dostosować polskie prawo do unijnych regulacji. Podobnego zdania jest Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. W rozmowie z portalem money.pl stwierdził, że "rządzący muszą wdrożyć unijną dyrektywę, w myśl której trzeba umożliwić sprzedaż na rynku wyprodukowanej przez prosumentów energii", a po zmianach "fotowoltaika jako całość nadal będzie się dobrze rozwijać, ale mocniej ta biznesowa".


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.