Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podaje, że trwają przegotowania nad projektem nowelizacji prawa energetycznego. Niestety jeden z zapisów w noweli likwiduje upusty dla nowo powstałych instalacji fotowoltaicznych. W konsekwencji zapisu gospodarstwa domowe mogą stracić do 1000 złotych rocznie. Co jeszcze zmieni się dla posiadaczy fotowoltaiki?
Gospodarstwa domowe, korzystające z paneli i pozyskujące w ten sposób energię, wytworzony nadmiar oddają do sieci. W godzinach nocnych, kiedy panele pracują, i nie jest pozyskiwana energia, aby nie zabrakło prądu, gospodarstwo domowe może odebrać do 80 proc. przesłanej wcześniej do sieci energii elektrycznej – za darmo. W nowelizacji rząd chce zlikwidować tą możliwość, zwaną net-meteringiem.
Cena za nadwyżki
Zaplanowane zmiany przewidują, że gospodarstwa domowe, które wejdą na rynek po 2022 roku, będą mogły sprzedawać wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej firmom zajmującym się handlem energią. Natomiast, minimalna cena wynosiłaby tyle, ile średnia cena sprzedaży prądu na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale, według ostatnich danych to 256,22 zł/MWh.
Sytuacja się odwraca i gdy, gospodarstwu domowemu zabraknie prądu, nie będzie miało już możliwości odbioru z przesłanej nadwyżki, ale będzie musiało kupić go na rynku.
1000 zł straty i apel Budki
Według wyliczeń Bartłomieja Derskiego z portalu Wysokie Napięcie, to oznacza, że gospodarstwo domowe zużywające 4,5 MWh energii elektrycznej rocznie i posiadające instalację fotowoltaiczną o mocy 5,5 kW, straci na zmianach w sumie 1000 zł rocznie.
Na konferencji prasowej po spotkaniu Budka zwrócił uwagę, że popularność fotowoltaiki bardzo wzrosła w ostatnich latach, a do instalacji paneli słonecznych zachęcał m.in. rząd Mateusza Morawieckiego.
– I cóż? Okazuje się, że niedługo takie inwestycje w ogóle nie będą się opłacać. Wyobraźcie sobie, że ci ludzie, którzy planują tego typu inwestycje, zostaną zaskoczeni sytuacją, w której nie będzie im się opłacało tej energii sprzedawać – mówił lider PO.
Przypomniał, że zgodnie z obecnymi przepisami, właściciele paneli słonecznych mogą otrzymać zwrot do 80 proc. wyprodukowanej energii, natomiast po ewentualnej nowelizacji Prawa energetycznego zwrot ten będzie wynosił tylko 45 proc.
– Czy można uwierzyć, że w czasach, kiedy cały świat inwestuje w energetykę odnawialną, kiedy potrzebujemy czystego powietrza, kiedy tutaj w Małopolsce borykamy się ze smogiem, kiedy płacimy najwyższe ceny za prąd w całej Europie, rząd proponuje, żeby takie inwestycje się nie opłacały? – zastanawiał się szef Platformy.
Jak podkreślił, w Polsce potrzebne są inwestycje w sieci energetyczne – sieci średniego napięcia, magazyny energii po to, by polskie rodziny mogły same produkować prąd.
– To powinien być jeden z fundamentów miksu energetycznego. Dzisiaj można się zastanowić czyim interesom, mają służyć tego typu zmiany w regulacjach? Czy to jest interes polskich rodzin? Czy po to zachęcamy od wielu lat do tego, by inwestować w fotowoltaikę? – pytał Budka.
Z tego właśnie powodu część ekspertów jest zdania, że reforma zahamuje rozwój fotowoltaiki w Polsce.
Resort tłumaczy się natomiast, że zmiany są konieczne, by dostosować polskie prawo do unijnych regulacji. Podobnego zdania jest Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. W rozmowie z portalem money.pl stwierdził, że "rządzący muszą wdrożyć unijną dyrektywę, w myśl której trzeba umożliwić sprzedaż na rynku wyprodukowanej przez prosumentów energii", a po zmianach "fotowoltaika jako całość nadal będzie się dobrze rozwijać, ale mocniej ta biznesowa".
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 19:05 |
| Cyna | 49525 $ | tona | -4,57% | 25.06.2026 19:05 |
| Cynk | 3436.5 $ | tona | -1,89% | 25.06.2026 19:05 |
| Aluminium | 3149 $ | tona | -3,50% | 25.06.2026 19:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 19:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 19:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 19:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 19:05 |