Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

zk

07.09.2021 10:06 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

Partnerzy portalu

Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw wobec decyzji Ministra Klimatu i Środowiska ws. Siarzewa, która uchyla decyzję środowiskową dla budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle - poinformowały PAP Wody Polskie.

Wody Polskie poinformowały PAP, że w poniedziałek 6 września zaskarżyły decyzję Ministra Klimatu i Środowiska ws. uchylenia decyzji środowiskowej dla stopnia wodnego w Siarzewie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

18 sierpnia br. Minister Klimatu i Środowiska uchylił w całości decyzję środowiskową dla tej inwestycji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Decyzja MKiŚ powoduje wstrzymanie procesu realizacji inwestycji.

Decyzja RDOŚ w Bydgoszczy została ogłoszona w grudniu 2017 r. i odwołania od niej złożyły organizacje ekologiczne, które sprzeciwiają się inwestycji w Siarzewie.

Resort klimatu tłumaczył, że po wnikliwej analizie akt sprawy oraz złożonych odwołań właściwe i prawidłowe jest uchylenie w całości kwestionowanej przez ekologów decyzji oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez RDOŚ.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił w rozmowie z PAP, że decyzja Ministra Klimatu jest niezrozumiała i wydłuży proces inwestycyjny związany z budową stopnia wodnego w Siarzewie. Gróbarczyk podkreślił, że budowa stopni wodnych na polskich rzekach to konieczność.

"Takie obiekty dają możliwość stabilizacji sytuacji na rzekach w czasie suszy i powodzi. Co roku mierzymy się z tymi zjawiskami, które się nasilają, powodując miliardowe straty w gospodarce. Odbijają się także na poczuciu bezpieczeństwa Polaków. Już dziś trzeba myśleć o przyszłości. Tym bardziej, że duże, nowoczesne obiekty wodne nie powstają z roku na rok" - zauważył.

Gróbarczyk zapewnił, że Wody Polskie w trakcie trwającego trzy i pół roku postępowania przedstawiły konkretne analizy i oceny kilkuset ekspertów z Polski i innych krajów - z wielu różnych środowisk.

"Koncepcja stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie powstała przy udziale naukowców i ekspertów z dziedziny hydrologii i hydrotechniki, na podstawie wieloletnich badań i analiz instytutów badawczych w tym Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Tylko w latach 2010-2016 w pracach i konsultacjach brało udział kilkudziesięciu profesorów z kilku krajów świata" - zaznaczył wiceminister.

Gróbarczyk dodał, że budowę stopnia wodnego Siarzewo poparło szereg organizacji pozarządowych i - co jest kluczowe - pisemnie ponad 100 tys. mieszkańców regionu pozostającego w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji.

W marcu br. Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie.

Maksymalny koszt inwestycji ma wynieść 4,5 mld zł, a projekt ma być realizowany do 2029 r. Zgodnie z planem prace budowlane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 r.

Wody Polskie przekonywały, że nowy stopień wodny ma przede wszystkim ograniczyć skutki suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych. Ma on też pozytywnie wpływać na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów. Na stopniu ma również powstać elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.