Wiceszef MKiŚ: kontrakt różnicowy optymalnym rozwiązaniem dla elektrowni jądrowej

Wiceszef MKiŚ: kontrakt różnicowy optymalnym rozwiązaniem dla elektrowni jądrowej - ZielonaGospodarka.pl
04.03.2024 12:27
Strona główna Energetyka, OZE Wiceszef MKiŚ: kontrakt różnicowy optymalnym rozwiązaniem dla elektrowni jądrowej

Partnerzy portalu

Wiceszef MKiŚ: kontrakt różnicowy optymalnym rozwiązaniem dla elektrowni jądrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@PEJ_PL

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka poinformował PAP, że resort przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

"Na poziomie roboczym trwają już rozmowy z Komisją Europejską o systemie wsparcia finansowego. Na ten moment kontrakt różnicowy wygląda na optymalne rozwiązanie. Przedstawiliśmy już podstawowe założenia takiego kontraktu" - powiedział wiceminister. Kontrakt różnicowy jako forma pomocy publicznej wymaga zatwierdzenia przez KE. Jak zaznaczył Motyka, "na pewno mamy po stronie europejskiej jasne wsparcie dla energetyki jądrowej".

Kontrakt różnicowy (contract for difference) to rodzaj wsparcia, państwowej gwarancji kupna po stałej cenie (cenie referencyjnej) wyprodukowanej energii elektrycznej w okresie obowiązywania umowy z jej wytwórcą. Gdy rynkowe ceny energii są niższe niż cena referencyjna, dodatnia różnica jest wypłacana wytwórcy. Gdy ceny energii są wyższe od ceny referencyjnej, różnicę otrzymuje strona wspierająca.

Wiceminister podkreślił, że w programie budowy wielkoskalowej energetyki jądrowej, rząd trzyma się harmonogramów zawartych w PPEJ, czyli np. uruchomienia pierwszego bloku jądrowego w 2033 r.

Ministerstwo klimatu pracuje obecnie nad aktualizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), a w jej ramach analizuje, obok innych zmian, także wpisanie wyodrębnionej w ramach PPEJ strategii rozwoju małych reaktorów jądrowych SMR - poinformował Motyka.

Obecna wersja PPEJ z 2020 r. w odniesieniu do SMR wskazuje, że ich wdrożenia komercyjnego można oczekiwać ok. 2040 r., nie zawarto żadnych kontraktów na budowę, dlatego na obecnym etapie nie jest więc możliwe wiarygodne i rzetelne oszacowanie przyszłych kosztów tego typu obiektów. Charakterystyka techniczna reaktorów SMR wskazuje, że nie przewyższają one pod żadnym względem dużych reaktorów, a w niektórych obszarach znacząco im ustępują - stwierdza się w Programie, aktualizowanym w 2020 r.

MKiŚ analizuje także procesy wydawania decyzji dla projektu budowy reaktorów BWRX-300 przez spółkę OSGE (Orlen Synthos Green Energy - spółka Orlenu i Synthosu - PAP). Na początku grudnia 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego, przy negatywnej opinii ABW, wydał sześć decyzji zasadniczych na budowę 24 reaktorów w technologii BWRX-300 dla lokalizacji w Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Nowej Hucie oraz Stalowej Woli.

"Zwróciliśmy się też do ABW, aby - ze względu na zmianę kierownictwa Agencji i nadzoru, ustosunkowała się do swoich już wydanych opinii o projekcie i żeby ABW pod nowym kierownictwem sprawdziło ponownie, czy interes Skarbu Państwa został właściwie zabezpieczony" - powiedział Motyka. "Będzie stanowisko ABW, a następnie decyzje będzie podejmował premier i ministerstwo aktywów. Nie przesądzamy żadnych kolejnych kroków co do dalszych losów tego projektu" - zaznaczył wiceminister.

Podkreślił też, że nowy, wyłoniony w konkursie zarząd Orlenu po powołaniu będzie również analizował decyzje i strukturę właścicielską spółki OSGE. Przy czym dotyczyć to będzie wyłącznie struktury właścicielskiej, a nie samej technologii - zaznaczył.

wkr/ mmu/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.