Wynik wyszukiwania - " prawo" - Wiadomości

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind [wideo]

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
24.11.2023

Konferencja Offshore Wind Poland 2023 - pięć postulatów branży wiatrowej

Już dzisiaj rozpoczyna się czwarta odsłona jednej z najważniejszych w Polsce konferencji dotyczących sektora offshore wind – Offshore Wind Poland 2023. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
21.11.2023

12 edycja Międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies

Po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej organizuje w Gdyni – jednym z centrów bałtyckiej gospodarki morskiej, wielkie spotkanie przemysłu offshore wind z całej Europy.
08.09.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
23.05.2023

Decyzja środowiskowa a Morska Farma Wiatrowa

W poprzednim artykule przedstawiającym problematykę wpływu lokalizacji morskich farm wiatrowych na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim podkreślono doniosłe konsekwencje wyboru lokalizacji inwestycji energetycznej, nie tylko z punktu widzenia obronności czy ochrony granicy państwowej na morzu, lecz również bezpieczeństwa nawigacyjnego.
27.04.2023

Przełomowy traktat wzmocni wysiłki na rzecz ochrony różnorodności biologicznej

Nowy prawnie wiążący międzynarodowy instrument dotyczący ochrony i zrównoważonego użytkowania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach poza jurysdykcją krajową, znany jako "BBNJ" został uzgodniony 4 marca, po zakończeniu piątej rundy negocjacji traktatu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.
16.03.2023

Lex Szyszko 2.0. - szykuje się masowa wycinka [WIDEO]

– W tej chwili żyjemy w złudzeniu, że mamy w otoczeniu dużo drzew. Widzimy jeszcze zielone korony, ale nie wiemy, że już toczą się negatywne procesy i te drzewa zamierają, za ok. 10 lat po prostu znikną z krajobrazu. Jednocześnie nie zastępujemy ich, nie kompensujemy tych strat i w którymś momencie obudzimy się na pustyni – mówi Sabina Lubaczewska z Fundacji Ekorozwoju. Organizacja apeluje o zmianę procedowanych w Sejmie przepisów, które mają wprowadzić dalsze ułatwienia w wycince drzew rosnących na prywatnych posesjach. Obrońcy
08.02.2023

Rząd pracuje nad uproszczeniem przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych

Uproszczenie sprawozdawczości spółdzielni energetycznych, doprecyzowanie zasad rozliczeń pomiędzy tymi podmiotami a sprzedawcą, ułatwienia w przyłączaniu nowych źródeł energii odnawialnej - proponuje zespół ekspertów przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Jak podaje Prawo.pl, przygotowane zmiany mają zachęcić do tworzenia spółdzielni energetycznych.
02.02.2023

Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów?

W poprzednim artykule Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim – ZielonaGospodarka.pl został poruszony temat bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim w kontekście pokazania przez naszego ustawodawcę „zielonego światła” dla rozpoczęcia inwestycji, związanych z budową MFW na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Polsce. Temat ten zostanie rozwinięty w następnej publikacji, ponieważ jest to zagadnienie tak obszerne i z taką ilością białych plam, że należy się nad nim głęboko pochylić.
15.05.2022

SBF: fotowoltaika - ważny element niezależności energetycznej Polski

Można zająć jedną Elektrownię w Czarnobylu, ale nie można zająć setek tysięcy domów i firm wyposażonych w systemy OZE, magazyny energii.
12.05.2022

Nadchodzi rewolucja. Czego polski biznes nie wie o zielonej Taksonomii UE?

Obecnie trwają burzliwe obrady Parlamentu Europejskiego nad akceptacją zasad wynikających z pakietu zielonych regulacji tzw. Unijnej Taksonomii, czyli prawno-ekonomicznego rusztowania Europejskiego Zielonego Ładu.
07.12.2021

SBF POLSKA PV: regulacje zmieniające system prosumencki są sprzeczne z przepisami krajowymi i europejskimi

Dyskusja wokół zmiany zasad rozliczenia właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych jest obecnie skoncentrowana na czynnikach ekonomicznych. Niemniej jednak dogłębna analiza prawna uchwalonej ustawy wskazuje szereg problemów prawnych zarówno na gruncie prawa krajowego, jak i europejskiego.
02.12.2021

SBF POLSKA PV: zmiana systemu prosumenckiego może doprowadzić do likwidacji 13,5 tys. firm i 86 tys. miejsc pracy

Plan likwidacji systemu opustów wywołał poruszenie na rynku fotowoltaicznym oraz rozgrzał do czerwoności dyskusję publiczną o przyszłości prosumentów w Polsce.
25.11.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: ROP w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wpisało projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów środowiskowych. Gwarantują również, że w nowym modelu gospodarki odpadami odpowiedzialność finansowa za opakowania na rynku spoczywa na producentach i wprowadzających.
30.04.2021

„Polska/Świat - startujemy!” - to hasło 5. edycji Kongresu 590, która skupi się na pięciu kluczowych obszarach

Bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura są pięcioma głównymi obszarami omawianymi w ramach 5. edycji Kongresu 590, który będzie transmitowany na żywo w dniach 5-6 maja br.
19.04.2021

UE: samochody osobowe i dostawcze - obowiązkowa rejestracja emisji CO2

Na podstawie nowego rozporządzenia wykonawczego przyjętego 4 marca 2021 przez KE od 2021 roku będą gromadzone dane dotyczące rzeczywistego zużycia paliwa i energii przez nowe samochody osobowe i dostawcze. Dane te umożliwią monitorowanie rozbieżności między typem homologacji a rzeczywistą emisją CO2, co pozwoli na dokładniejsze określenie w rzeczywistych warunkach drogowych.
11.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.