POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Konferencja Offshore Wind Poland 2023 - pięć postulatów branży wiatrowej

zg

21.11.2023 10:56
Strona główna Energetyka, OZE Konferencja Offshore Wind Poland 2023 - pięć postulatów branży wiatrowej

Partnerzy portalu

Konferencja Offshore Wind Poland 2023 - pięć postulatów branży wiatrowej  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

Już dzisiaj rozpoczyna się czwarta odsłona jednej z najważniejszych w Polsce konferencji dotyczących sektora offshore wind – Offshore Wind Poland 2023. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają kluczowe informacje dotyczące morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które mają uwolnić jej potencjał. 

Wydarzenie jest organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), które reprezentuje szeroko pojętą branżę wiatrową. Podczas konferencji zostanie przedstawiony pakiet pięciu zmian w prawie, które mogą przyspieszyć rozwój OZE w Polsce, m.in. morskiej energetyki wiatrowej. 

Branża proponuje owe zmiany, gdyż projekty morskich farm z tzw. I fazy będą mieć około 5,9 GW mocy wytwórczych, a znowelizowana ustawa o promowaniu wytwarzania energii z morskich farm wiatrowych przewiduje, że do 2040 roku powstanie 18 GW mocy. 

Te zmiany miałyby znaczący wpływ na rozwój branży wiatrowej na Morzu Bałtyckim, zwiększając elastyczność, usprawniając procedury i wspierając nowoczesne technologie.

Postulaty zgłoszone przez branżę morskiej energetyki wiatrowej to:

1. Krzyżowanie się podmorskich kabli

2. Większa elastyczność

3. Szybsza sprzedaż prądu z farmy wiatrowej 

4. Morskie farmy razem z magazynami energii bez utraty kosztów

5. Zmiany w planach morskich

Pierwszy postulat dotyczy konieczności stworzenia nowych rozwiązań legislacyjnych, umożliwiających krzyżowanie i nakładanie się podmorskich kabli na Morzu Bałtyckim. Obecnie brak odpowiednich procedur administracyjnych utrudnia rozwój farm wiatrowych, a odmowy lokalizacyjne sprawiają, że inwestorzy blokują się nawzajem.

Drugi postulat zakłada większą elastyczność w procesie realizacji projektów, zwłaszcza jeśli chodzi o mikroprzesunięcia turbin wiatrowych. Propozycja opiera się na praktyce innych krajów, gdzie przesunięcia do 50 m podlegają jedynie zgłoszeniu, co ułatwiłoby sprawne realizowanie inwestycji.

Trzeci postulat dotyczy usankcjonowania sprzedaży energii z morskich farm wiatrowych jeszcze przed zakończeniem rozruchu technologicznego. Brak jasnych regulacji w tym zakresie generuje ryzyko dla inwestorów, dlatego proponuje się wprowadzenie możliwości sprzedaży energii w trakcie tego procesu, pod warunkiem złożenia wniosku koncesyjnego.

Czwarty postulat skupia się na możliwości przyłączania magazynów energii do farm wiatrowych bez utraty prawa do wsparcia. Zmiany w definicji morskiej farmy wiatrowej pozwoliłyby uwzględnić magazyny energii elektrycznej i elektrolizery, co wspierałoby rozwój technologii wodorowej.

Piąty postulat sugeruje rewizję planów zagospodarowania obszarów morskich, umożliwiając instalację nawet 33 GW mocy na Bałtyku. Aktualne projekty osiągają jedynie 8,4 GW, a potencjał wynosi 33 GW, co wymaga przeglądu planów zagospodarowania.

Konferencja Offshore Wind Poland odbywa się w dniach 21-22 listopada w Warszawie. Otworzyły ją przemowy Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Ambasadora USA Marka Brzezińskiego. Podczas dwóch dni na konferencji spotkają się inwestorzy, wykonawcy, usługodawcy, stowarzyszenia branżowe i politycy podejmujący decyzje dotyczące rozwoju morskich farm wiatrowych. Na wydarzeniu będą miały miejsce analizy raportów i opracowań, tematyczne stoły dyskusyjne, a także nawiązywanie współpracy biznesowej. 

Strona internetowa konferencji: konferencja-offshore.pl

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.