Wynik wyszukiwania - "10 h " - Wiadomości

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Polityka Energetyczna Polski do 2040 zagrożona. Winne nowe przepisy

Przepisy przyjęte przez Sejm opóźnią albo zablokują realizacje ogłoszonej przez rząd Polityki Energetycznej Polski do roku 2040. Regulacje uderzają zarówno w OZE jak i w przemysł energochłonny.
30.06.2023

To co stało się w Sejmie, to powtórka z ustawy 10H tylko dla fotowoltaiki

Sejm uchwalił ustawę, która może zablokować energetykę słoneczną w Polsce, branża liczy na poprawki w Senacie „Wprowadzono odpowiednik ustawy 10 h” – komentują eksperci.
31.05.2023

Hybrydy OZE prześcigają węgiel

Za planami rządu ogłoszonymi w PEP 2040 musi nadążyć legislacja, uproszczenie procedur i wdrożenia innowacyjnych technologii.
27.04.2023

Biznes walczy o wiatraki: nie zmieniajmy ustawy z 500 na 700 metrów

Przedstawiciele globalnych firm i korporacji działających w Polsce, zwrócili się z apelem do rządzących – z premierem Mateuszem Morawieckim na czele – o wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy w Polsce. Google, Mercedes, IKEA, AMAZON mówią wprost: „Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej. Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów niszczy potencjał energetyki wiatrowej. Nasze firmy traktują priorytetowo i
20.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Moskwa: lasy to sprawa naszej suwerenności

Lasy to nasze suwerenne terytorium i zasób. Gospodarka leśna i zarządzanie zasobami to nasza kompetencja i nie sądzę, by ktoś lepiej potrafił tym zarządzać niż nasi leśnicy - mówi "Gazecie Polskiej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
08.02.2023

Szynkowski vel Sęk: tzw ustawa wiatrakowa z poprawką o 700 metrach wypełnia kamienie milowe

Minister ds UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że nie widzi problemu z poprawką mówiącą, że elektrownie wiatrowe mogą być budowane w odległości nie mniejszej niż 700 m od budynków mieszkalnych. Według niego nie zmienia to liberalizacji tzw. ustawy wiatrakowej i wypełnia kamienie milowe.
07.02.2023

Sejm o nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej i poprawkach do noweli ustawy o SN (aktualizacja)

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej to jeden z punktów rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W środę posłowie zdecydują o losie poprawek wniesionych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
07.02.2023

Müller: mam nadzieję, że nowela "wiatrakowa" zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Mam nadzieję, że zakończenie prac nad nowelizacją ustawy wiatrakowej nastąpi na najbliższym posiedzeniu Sejmu; intencją rządu jest jak najszybsze przyjęcie projektu - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
02.02.2023

Ekspert: Wiatr musi być po naszej stronie

Kiedy w ubiegłym tygodniu uwaga opinii publicznej koncentrowała się wokół zmian w sądownictwie i przywróceniu praworządności w Polsce, ustawa wiatrakowa dostała wiatru w żagle. Jak powiedział dziennikarce RMF FM w Brukseli wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej, bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie możliwa pierwsza płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czas biec po popcorn, bo sitcom o „brukselskich srebrnikach”, „niemieckich kolaborantach” i „zamachu na suwerenność energetyczną” nabiera tempa.
19.01.2023

W przyszłym tygodniu pierwsze czytania projektów ustaw wiatrakowych

Połączone komisje sejmowe mają we wtorek, 24 stycznia br. przeprowadzić pierwsze czytania projektów ustaw wiatrakowych, w tym rządowego, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H - wynika z informacji Sejmu.
19.01.2023

Minister klimatu o projekcie ustawy wiatrakowej: wydaje się to bardzo racjonalny projekt

Według minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, rządowy projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej jest bardzo racjonalny. Podkreśliła, że wprowadza on jasną, przejrzystą ścieżkę określania odległości dot. lokalizacji na danym terenie elektrowni wiatrowej.
18.01.2023

Premier: wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa

Wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa; znalazła się ona w porządku obrad Sejmu; będzie procedowana mam nadzieję na najbliższym posiedzeniu Sejmu i wkrótce potem, być może na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni, chcemy złożyć wniosek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
16.01.2023

Morawiecki o ustawie 10H: obecna regulacja jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, chcemy ją zliberalizować

Dzisiejsza regulacja jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie; chcemy ją uwolnić, zliberalizować dla dobra polskiej gospodarki - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ustawy wiatrakowej. "Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii" - dodał.
15.01.2023

Wiatr zmian – ruszyły sejmowe prace nad ustawą 10H

Projekty ustaw wiatrakowych, w tym rządowy, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H, zostały w piątek skierowane do pierwszego czytania w sejmowych komisjach aktywów państwowych oraz samorządu. Rząd zapowiada ekspresowe działanie i finalizację prac nad ustawą na następnym posiedzeniu Sejmu – odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych.
13.01.2023

Ustawa antywiatrakowa 10H - skierowana do pierwszego czytania

Projekty ustaw wiatrakowych, w tym rządowy, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H, zostały w piątek skierowane do pierwszego czytania w sejmowych komisjach aktywów państwowych oraz samorządu - wynika z informacji na stronie Sejmu.
13.01.2023

PSEW: rząd powinien odblokować nowe źródła energii

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyznaczają godziny szczytu, podczas których jest najwyższe zużycie energii wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. MKiŚ zachęca obywateli do oszczędzania energii elektrycznej w tych godzinach.
10.12.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Bawaria łagodzi zasadę 10H dla energetyki wiatrowej

Pod koniec października parlament Bawarii (Landtag) uchwalił poprawki do kodeksu budowlanego, które liberalizują tzw. zasadę 10 H dla energetyki wiatrowej. Turbiny wiatrowe będą mogły być instalowane w odległości 1000 metrów. Na obszarach priorytetowych dla rozwoju wiatraków wyznaczona odległość ma sięgać 800 metrów.
07.11.2022

Komisja senacka: konieczne uwolnienie możliwości budowania wiatraków

Odejście od zasady 10 H przy budowaniu wiatraków - to jeden z postulatów, jaki pojawiał się podczas czwartkowego posiedzenia nadzwyczajnej komisji ds. klimatu. Inny postulat to zaangażowanie do debaty o ubóstwie energetycznym losowo wybranych obywateli, którzy utworzą "panel obywatelski".
13.10.2022

Ceny prądu dobijają firmy; ratunek to ułatwienia i ulgi

Inwestycje w wiatraki czy fotowoltaikę mogłyby uchronić mały i średni biznes przed falą bankructw - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
23.09.2022

Moskwa: ustawa 10 h w poniedziałek będzie dyskutowana na Komitecie Stałym

Ustawa 10 h jest gotowa i w poniedziałek będzie dyskutowana na Komitecie Stałym – napisała w sobotę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
11.06.2022

„Aby zazielenić gospodardę, potrzebujemy regulacji, które nie będą przeszkadzać”. O czym będzie konferencja Resource Poland?

Czego potrzebuje Polska, by odblokować potencjał drzemiący w OZE? 9 maja 2022 producenci, odbiorcy, a także politycy porozmawiają o tym na konferencji Resource Poland. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym. Rozmawiamy z Wiceprezesem Fundacji RE-Source Poland Hub konferencji, Szymonem Kowalskim.
06.05.2022

Anna Moskwa: rząd stawia na zwiększenie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i morzu

2049 rok zapisany w umowie społecznej jest datą obowiązującą jako termin odejścia Polski od węgla - zapewniła w środę minister klimatu Anna Moskwa. Podkreśliła też potrzebę uelastycznienia tzw. ustawy odległościowej; nie wskazała jednak perspektywy czasowej planowanej nowelizacji.
30.03.2022

Pawlak: ważne jest podjęcie działań obniżających ceny energii; czas przejść na "zieloną stronę mocy"

Bardzo istotne jest podjęcie działań trwale i znacznie obniżających ceny energii, poprzez inicjatywy legislacyjne, odblokowujące możliwości rozwoju energii odnawialnej - podkreślił szef Rady Naczelnej PSL Waldemar Pawlak. "Czas przejść na zieloną stronę mocy, wtedy będzie tanio i czysto" - dodał.
14.02.2022

Kierownictwo resortu klimatu i środowiska na konferencji EuroPOWER & OZE Power

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także wiceministrowie – Ireneusz Zyska i Jacek Ozdoba, wzięli udział w konferencji EuroPOWER & OZE Power.
19.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.