„Aby zazielenić gospodardę, potrzebujemy regulacji, które nie będą przeszkadzać”. O czym będzie konferencja Resource Poland?

Strona główna Energetyka, OZE „Aby zazielenić gospodardę, potrzebujemy regulacji, które nie będą przeszkadzać”. O czym będzie konferencja Resource Poland?

Partnerzy portalu

„Aby zazielenić gospodardę, potrzebujemy regulacji, które nie będą przeszkadzać”. O czym będzie konferencja Resource Poland? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Czego potrzebuje Polska, by odblokować potencjał drzemiący w OZE? 9 maja 2022 producenci, odbiorcy, a także politycy porozmawiają o tym na konferencji RE-Source Poland. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym. Rozmowa z Wiceprezesem Fundacji RE-Source Poland Hub Szymonem Kowalskim.

Sylwia Gutowska, Zielonagospodarka.pl: Jak stoi Polska pod względem transformacji energetycznej?

Szymon Kowalski, Resource Poland Hub: Wojna w Ukrainie zdecydowanie przyspieszyła naszą transformację energetyczną i pokazała, że filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dzisiaj już wiadomo, że w naszym interesie jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym większa jest nasza niezależność energetyczna, a co za tym idzie bezpieczeństwo.



Na tle innych europejskich krajów jesteśmy bardziej pośrodku, czy przy końcu?

Zależy, które kraje będziemy rozpatrywać. Niektóre kraje są daleko przed nami, ale te ze wschodniej „flanki” Unii Europejskiej, jak Bułgaria i Rumunia, są w podobnej sytuacji jak my. Wydaje mi się, że jesteśmy w połowie stawki. Staram się podkreślać, że nie jest aż tak źle – w końcu w systemie mamy ponad 8 GW z fotowoltaiki i 7 GW z wiatraków, czyli łącznie 15 GW ze źródeł odnawialnych, nie licząc biomasy, biogazu i innych. To pokazuje, że nie jest tak najgorzej i środek stawki jest w pełni zasłużoną pozycją.

Który sektor gospodarki najszybciej się zazielenia?

Ciężko powiedzieć. Od 2-3 lat, od kiedy ceny energii rosną, zaobserwowaliśmy coraz większe zainteresowanie zieloną energią przez odbiorców – dlatego, że jest ona zwyczajnie tańsza. To co można scharakteryzować, to że trend zielonej energii idzie raczej korporacjami, wśród których bardziej aktywne są te z zagranicy zagranicy niż firmy polskie. Firmy takie jak IKEA wymagają od swoich dostawców, żeby do 2025 roku 100 proc. produkcji pochodziła z energii zielonej. Tym tropem podążają też inne firmy na rynku zwłaszcza te zrzeszone w RE100. Nie wskazywałbym więc sektora przemysłu, a raczej korporacje. Firmy z kapitałem zagranicznym chętniej kupują zieloną energię niż te polskie. Ale to też się zmienia. Rynek europejski wymaga od producentów „zieloności” zatem i Polskie firmy będą się musiały do tego trendu dostosować.

Czego Polska potrzebuje, żeby przyspieszyć transformację energetyczną?

Przede wszystkim dobrych regulacji, które nie będą przeszkadzały rozwojowi OZE. Dzisiaj odnawialne źródła są konkurencyjne względem energetyki tradycyjnej. Natomiast regulacje dotyczące lądowej energetyki wiatrowej, czyli tej, która daje największy potencjał do transformacji, nie sprzyjają jej rozwojowi. Tzw. ustawa 10 H to pierwsza rzecz. Wielokrotnie podkreślamy, że nie zależy nam na likwidacji tej zasady, ale jej zliberalizowaniu. To społeczności lokalne powinny decydować, czy chcą mieć wiatraki u siebie, czy też nie. W kontekście konferencji bardzo ważne jest odblokowanie możliwości budowania tzw. linii bezpośredniej. Ona w szybkim tempie uwolniłaby co najmniej kilka GW mocy energii odnawialnej – czy to poprzez fotowoltaikę, czy energetykę wiatrową. Dzisiaj to rozwiązanie jest możliwe tylko teoretycznie, a praktycznie nie funkcjonuje. Jest też współdzielenie przyłącza tzw. cable pooling, czyli możliwość wybudowania na jednym przyłączu kilku źródeł odnawialnej energii. Te trzy kwestie są kluczowe do tego, by odblokować potencjał OZE w Polsce. Jak go uwolnimy, to myślę, że jesteśmy tak przedsiębiorczym narodem, że ruszymy na 100% z zieloną energią.

W programie gośćmi będą też politycy – przedstawiciele rządu. Jakie upatrujecie w tym szanse?

Na konferencji będzie dużo firm, odbiorców i wytwórców, którzy apelują o to, żeby uwolnić potencjał OZE. Cieszymy się, że przedstawiciele strony rządowej również biora udział w takich spotkaniach, bo to pokazuje, że jest wspólna wola do wypracowywania najlepszych rozwiązań sprzyjających rozwojowi zielonej energii w Polsce. Myślę, że konferencje takie jak ta są dobrym miejscem, żebyśmy porozmawiali wspólnie i by politycy mogli wysłuchać głosu przedsiębiorców.


Jak wygląda zainteresowanie konferencją? Jakie firmy zgłosiły chęć udziału?

Zainteresowanie jest bardzo duże. Maj jest miesiącem konferencji, natomiast już dzisiaj mamy ok. 250 zarejestrowanych uczestników, zarówno na żywo, jak i online. Przekrój jest bardzo duży – jako fundacja RE-Source Poland Hub staramy się łączyć producentów i odbiorców. Odbiorcy są bardzo ważnymi uczestnikami, mamy z ich strony bardzo duży odzew. To z jednej strony bardzo duże firmy z przemysłu ciężkiego, po przemysł lekki np. Amazon czy IKEA. I oczywiście wytwórcy, firmy doradcze itp. Mamy cały przekrój gospodarczy. Ale co najmniej połowa zarejestrowanych uczestników to odbiorcy, czyli grupa, na której zależy nam szczególnie, bo to ich chcemy uświadamiać, że mogą kupować zieloną energię, mogą to robić w inny sposób niż dotychczas, czyli poprzez zawieranie długoterminowych umów.

ZielonaGospodarka

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.