EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
18.01.2024 14:37
Strona główna Energetyka, OZE EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

Partnerzy portalu

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

"Nasz cały portfel projektów OZE opiewa na około 1000 MW, z czego ok. 700 MW to projekty wiatrowe na lądzie na różnym etapie zaawansowania, do zrealizowania w ciągu najbliższych 3-4 lat, a ponadto planujemy m.in. realizację wielkoformatowych farm fotowoltaicznych" - powiedziała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka.

"Głównie bazujemy na rozwoju naszego własnego portfela. Skupiamy się na tych projektach, bo rozwijamy je od dawna, bardzo dobrze znamy, mamy zbudowane relacje z lokalnymi społecznościami. Analizujemy też projekty, które są dostępne na rynku. Nie wykluczamy akwizycji, ale po rozsądnych cenach. Rynek jest dynamiczny, pojawiło się sporo nowych graczy, którzy przejmują projekty od deweloperów" - dodała.

EDF Renewables, spółka odpowiedzialna w grupie EDF za inwestycje w zakresie energetyki odnawialnej, działa w Polsce od 2012 r. Spółka zbudowała dotąd w Polsce pięć farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy 175 MW. Dwie z nich (Linowo 48 MW i Rzepin 58 MW) zostały sprzedane w 2019 roku, obecnie eksploatowane są trzy (Górzyca, Parnowo, Ustka) o łącznej mocy ok. 70 MW.

W tym roku spółka będzie budować dwie farmy wiatrowe.

"Czekaliśmy na liberalizację przepisów wiatrakowych, ponieważ ustawa 10 H w zasadzie prawie całkowicie wykluczała realizację jakichkolwiek projektów z naszego portfela. Zwiększenie minimalnej odległości farm od zabudowań do 700 m już odblokowało część inwestycji. Dwa z naszych projektów, o łącznej mocy blisko 120 MW, będą budowane jeszcze w tym roku. Chcemy uzyskać ostateczne pozwolenia w pierwszym kwartale tego roku, budowę moglibyśmy zakończyć w przyszłym roku" - powiedziała dyrektor generalna EDF Renewables Polska.

Firma liczy na dalszą liberalizację przepisów. Jak zauważyła Chilińska - Zawadzka, odległość 500 metrów od zabudowań mogłaby być konsensusem, w takich odległościach buduje się na całym świecie.

"Nie mierzymy lokalizacji naszych farm co do metra. To jest wynikowa różnych badań, a każda lokalizacja jest trochę inna, trzeba uwzględniać nie tylko parametry akustyczne, ale i otaczającą przyrodę, istniejące zabudowy itd. Wątpliwości mieszkańców są normalne, jak przy każdej dużej inwestycji, ale dzięki dialogowi te wątpliwości można rozwiać. W interesie każdego inwestora jest, by instalacja funkcjonowała w harmonii z życiem mieszkańców i przyrody, by pracowała nieprzerwanie przez 20-30 lat. Banki, które częściowo finansują projekty też mają swoje zaostrzone kryteria. Trzeba więc więcej zaufania dla inwestorów. EDF Renewables przez te kilkanaście lat w Polsce nie miało w żadnej lokalizacji otwartego protestu społecznego" - powiedziała dyrektor generalna.

"Myślę, że branża będzie dalej prowadziła dialog i transparentne działania. Liczymy na rzeczowe rozmowy na temat tego bardzo dużego sektora gospodarki. Nigdy dość kampanii informacyjnych i edukacyjnych" - dodała.

Jak wskazała, w przypadku inwestycji w OZE, w tym w fotowoltaikę, wyzwaniem dla branży jest uzyskanie warunków przyłączenia.

"To główny hamulcowy rozwoju. Przed decydentami zatem w obszarze transformacji energetycznej jest spore wyzwanie dotyczące rozwoju sieci energetycznych. Nie wyobrażam sobie rozwoju gospodarki Polski bez przyspieszenia zmian w tym obszarze" - powiedziała.

EDF Renewables chce rozwijać się w sektorze magazynowania energii.

"Jeden z projektów, o mocy 50 MW, jest już mocno zaawansowany, nabyliśmy go w grudniu 2023 roku. Projekt uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy. Planujemy rozpoczęcie budowy tego magazynu w połowie tego roku" - powiedziała Chilińska - Zawadzka.

"Rozważamy też rozwiązania dotyczące cable poolingu" - dodała.

Jak poinformowała, firma jest elastyczna, jeśli chodzi o finansowanie zielonych inwestycji.

"Czasami finansujemy projekty długiem, czasem w całości z własnego kapitału. Aukcje OZE są jedną z dróg dojścia do rynku. Dużym zainteresowaniem cieszą się też kontrakty PPA. Bierzemy pod uwagę różnego rodzaju modele" - powiedziała.

Gotowość do partnerstw przy offshore 


EDF Renewables podtrzymuje zainteresowanie udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na polskiej części Bałtyku.

"Strategia grupy EDF Renewables do 2030 roku zakłada prawie podwojenie zainstalowanych mocy OZE na świecie, z ponad 36 GW do 60 GW. Rynek polski jest strategiczny, więc naszym celem jest jak największy portfel instalacji OZE, w tym budowanie coraz większego własnego portfela operacyjnego. Dlatego aktywnie uczestniczyliśmy w drugiej fazie offshore na polskim Bałtyku" - powiedziała dyrektor generalna EDF Renewables Polska.

"Nie udało się pozyskać koncesji, ale uważamy, że nasz wynik w postępowaniach był sukcesem, osiągaliśmy najwyższą punktację wśród koncernów zagranicznych. Nadal jesteśmy zainteresowani tym rynkiem i nasza oferta jest wciąż aktualna. Liczymy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Jako spółka skarbu państwa jesteśmy bardzo dobrze przygotowani, mamy pełne rozeznanie, pomysły i uważamy, że będziemy dobrym partnerem dla jednego bądź większej liczby projektów offshore w Polsce. EDF od ponad 10 lat instaluje morskie farmy wiatrowe na całym świecie. Jesteśmy gotowi do transferu naszej wiedzy" - dodała Alicja Chilińska - Zawadzka.

Jak oceniła, polski offshore będzie potrzebować stabilnego, ogromnego kapitału.

"Cały świat rozwija teraz morską energetykę wiatrową i dlatego ważne jest, z kim polskie spółki Skarbu Państwa będą współpracować w partnerstwie tak, żeby zapewnić sobie stabilny łańcuch dostaw, bo realizacja projektów w czasie i budżecie ma znaczenie nie tylko biznesowe, ale i z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego" - powiedziała.

"Myślę, że decyzje w polskim offshore nie będą odkładane" - dodała.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ gor/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.