Hybrydy OZE prześcigają węgiel

zk

27.04.2023 10:21 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Hybrydy OZE prześcigają węgiel

Partnerzy portalu

Hybrydy OZE prześcigają węgiel - ZielonaGospodarka.pl

Za planami rządu ogłoszonymi w PEP 2040 musi nadążyć legislacja, uproszczenie procedur i wdrożenia innowacyjnych technologii.

Rynek i globalni nabywcy energii wymuszą dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł w Polsce, które staną się gwarantem bezpieczeństwa energetycznego polskiego przemysłu oraz polskich rodzin. Za zmianami legislacyjnymi muszą nadążyć inwestorzy z rynkowymi wdrożeniami innowacyjnych technologii OZE. – oceniła podczas targów Wind Europe w Kopenhadze Olga Sypuła, country manager European Energy Polska.

Podczas trzech dni największych targów sektora energii wiatrowej uczestnicy polskiej delegacji dyskutowali o kierunkach i dynamice rozwoju OZE w Polsce oraz o możliwościach kooperacji polskich i duńskich przedsiębiorstw we wdrożeniach innowacyjnych technologii opartych o zielone źródła.

– Aktualizacja PEP 2040 jasno pokazuje kierunek zmian, które czekają polski sektor energetyczny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaplanowało czterokrotny wzrost mocy z OZE do 2040 roku, który ma wynosić 88 GW. Teraz za tymi planami powinny zacząć nadążać zmiany legislacyjne oraz przyspieszenie procedur lokalnych, wpływających na tempo prowadzenia projektów przez inwestorów. – zaznaczyła Olga Sypuła.

Paneliści Wind Europe podkreślali, że liberalizacja ustawy 10 h to krok w dobrą stronę. Jednak aby wypełnić ambitne cele zaprojektowane w aktualizacji Polityki Energetycznej Polski potrzebne są kolejne rozwiązania związane z wdrożeniem cable poolingu, czy linii bezpośredniej nie powodującej dodatkowego obciążenia sieci przesyłowej, która w Polsce nadal wymaga wielomiliardowych inwestycji, aby mogła przyjąć nowe moce instalowane w onshore, offshore, czy PV.

– Zmiany projektowane przez polski rząd będą także dopingowane oczekiwaniem europejskich i globalnych podmiotów energochłonnych, które w swoich politykach coraz częściej wymagają od firm w łańcuchu dostaw korzystania z bezemisyjnej energii. Także trend transformacji energetycznej w stronę OZE jest wspierany ze wszystkich kierunków: polityki klimatycznej UE, polityki polskiego rządu, czy rynkowego oczekiwania globalnych podmiotów. – dodaje Olga Sypuła country manager European Energy Polska.

Za zmianami legislacyjnymi, skróceniem procedur oraz zapisami polityk klimatycznych muszą pójść praktyczne, wydolne rynkowo wdrożenia nowoczesnych technologii, o które zadbać powinni już sami inwestorzy, aby OZE mogły zapewnić sprawność porównywalną ze źródłami konwencjonalnymi.

– To już się dzieje. Firmy takie, jak European Energy pokazują, że uzyskiwanie wysokich sprawności poprzez połączenie technologii wiatru, z zielonym wodorem, czy magazynami energii jest możliwe nie tylko w projektach badawczych, ale także we wdrożeniach czysto komercyjnych, które znajdują swoje miejsce na rynku. Przykładem niech będzie ekologiczny wodór, który European Energy będzie dostarczał już w tym roku do portu w Esbjergu. Podczas jego wytwarzania na farmie wiatrowej będzie powstawało także dużo ciepła, które zostanie oddane do lokalnej sieci. To dowodów, że projekty OZE realizowane przez liderów innowacji mogą łączyć w sobie sektor energetycznych, paliwowy i cieplny. – podkreśla Olga Sypuła.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.