Wynik wyszukiwania - "BIOREAKTOR" - Wiadomości

Nowatorska i skuteczna technologia oczyszczania gleby z kreozotu

Daje wysoką skuteczność, jest tańsza niż inne metody i sprawdza się w nawet najtrudniejszych warunkach glebowych. Bioremediacja jest technologią, która pozwoli w ciągu roku dwukrotnie obniżyć zawartość oleju kreozotowego w glebie. Opracowali ją naukowcy z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego we współpracy z badaczami z Politechniki Poznańskiej i Politechniki Łódzkiej.
15.04.2024

Bioremediacja sposobem na oczyszczenie gleby z toksycznego kreozotu

Olej kreozotowy pozwala zabezpieczać drewniane podkłady kolejowe przed wilgocią czy rozwojem grzybów, jednak jest wysoce toksyczny dla ludzi i środowiska. Polscy naukowcy opracowali nowatorską technologię, która oczyszcza glebę z rakotwórczego kreozotu.
11.04.2024

W trosce o środowisko naturalne firmy ulepszają mięso komórkowe

Pierwszy "sztuczny" burger wytworzony 10 lat temu, kosztował 250 tys. dolarów, obecnie szaszłyk z kurczaka można kupić już za 14 dolarów. Na całym świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa komórkowego. W tym wyścigu bierze udział też polska firma LabFarm.
25.09.2023

Ekspert ds. czystego powietrza: bioreaktory nie zastąpią drzew

Innowacyjny bioreaktor w Serbii ma zastąpić drzewa w miastach, ograniczając produkcję CO2 w powietrzu. Nie sprawi jednak, że jakość powietrza poprawi się - powiedział PAP koordynator rady ds. czystego powietrza w Konfederacji Lewiatan, Jan Ruszkowski.
21.04.2023

Jeden z najdoskonalszych bioreaktorów świata znajduje się w Polsce! [GALERIA]

Niewielka firma z Wielkopolski opracowała prototypowy bioreaktor, pozwalający na przekształcanie małowartościowych odpadów pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego w wysokiej jakości białko. Technologia opracowana przez HiProMine angażuje Hermetię illucens – owada potocznie nazywaną „czarnym żołnierzem” w przetwórstwo, które rewolucjonizuje produkcję białka, w tym branżę petfood (karmy dla kotów i psów).
05.12.2022

Algi ogrzewają 2500 mieszkań w Gustavsberg w Szwecji

Nadmiar ciepła z upraw alg firmy AstaReal jest obecnie wykorzystywany do ogrzewania około 2500 mieszkań w Gustavsberg, miejscowości zlokalizowanej pod Sztokholmem.
30.10.2022

Katowice - innowacyjna hala pozwoli pozbyć się odoru przy przetwarzaniu śmieci

Kosztem ok. 17 mln zł Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach wybudowało nową, w pełni hermetyczną halę do przetwarzania odpadów. Inwestycja eliminuje uciążliwe zapachy, na które skarżyli się wcześniej okoliczni mieszkańcy.
22.07.2022

Okna biopanelowe z alg wytwarzają prąd, tlen i biomasę oraz pochłaniają CO2

Pięknie zaprojektowane, generujące energię biopanele, które pochłaniają dwutlenek węgla i wypompowują biomasę, którą można wykorzystać jako paliwo lub nawóz – to pomysł meksykańskiego startupu Greenfluidics i jego wzbogaconych o nanotechnologię paneli budowlanych z bioreaktorem mikroalg.
18.07.2022

Biobaterie do przechowywania wodoru zrewolucjonizują rynek magazynowania?

Walka ze zmianami klimatu sprawia, że poszukiwanie neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla źródeł energii staje się coraz pilniejsze. Zielony wodór, który jest produkowany z wody przy pomocy energii odnawialnych, takich jak wiatr czy słońce, jest jednym z rozwiązań, w którym pokłada się nadzieje. Transport i przechowywanie tego wysoce wybuchowego gazu jest jednak trudne, dlatego naukowcy na całym świecie szukają rozwiązań chemicznych i biologicznych tego problemu.
04.07.2022

Biorafineria Orlen Południe - wystartował projekt instalacji do produkcji kwasu mlekowego

W biorafinerii Orlen Południe w Trzebini uruchomiono pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, który stosuje się m.in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym czy w rolnictwie. Można go też stosować do produkcji materiałów ekologicznych, alternatywnych dla plastiku.
07.04.2022

Innowacyjne "płynne drzewo" w Belgradzie walczy z zanieczyszczeniem powietrza [WIDEO]

Belgrad innowacją walczy z zanieczyszczonym powietrzem. Tym nowoczesnym rozwiązaniem jest tak zwane "płynne drzewo".
22.12.2021

Piwowarzy walczą ze zmianami klimatu, karmiąc glony sfermentowanym chmielem

Australijscy piwowarzy z Nowej Południowej Walii (NSW), by zredukować natężenie zmian klimatu, karmią glony sfermentowanym chmielem - podała w czwartek Agencja Reutera. Algi zatrzymują wytwarzany podczas fermentacji chmielu dwutlenek węgla i zamieniają go w tlen - tłumaczyła agencja.
19.11.2021

Kawa przyszłości z laboratoratoryjnego bioreaktora zamiast z plantacji

Fińscy naukowcy, stosując te same metody produkcji, które wykorzystywane są w laboratoryjnej hodowli komórek mięsa, opracowali nową technikę uprawy kawy w bioreaktorze – poinformowała w środę agencja AFP.
28.10.2021

Oczyszczanie wód pochodzących z rolnictwa jest konieczne

Oczyszczanie pochodzących z rolnictwa wód z azotu i fosforu, stosowanych do nawożenia pól, jest konieczne, aby zapobiec m.in. powstawaniu toksycznych zakwitów sinic w Bałtyku – wskazał prof. Maciej Zalewski. Pomocne w tym są biotechnologie ekohydrologiczne m.in. strefy buforowe między polem a strumieniem.
29.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.