Biorafineria Orlen Południe - wystartował projekt instalacji do produkcji kwasu mlekowego

zk

07.04.2022 17:57
Strona główna Energetyka, OZE Biorafineria Orlen Południe - wystartował projekt instalacji do produkcji kwasu mlekowego

Partnerzy portalu

Biorafineria Orlen Południe - wystartował projekt instalacji do produkcji kwasu mlekowego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. orlenpoludnie.pl

W biorafinerii Orlen Południe w Trzebini uruchomiono pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, który stosuje się m.in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym czy w rolnictwie. Można go też stosować do produkcji materiałów ekologicznych, alternatywnych dla plastiku.

O uruchomieniu pilotażowej instalacji w zakładzie Orlen Południe w Trzebini poinformował w najnowszym, kwietniowym wydaniu Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen w artykule pt. „W Trzebini bakterie będą wytwarzać kwas mlekowy”.

„Na etapie pilotażu instalacja wytwarzać będzie 5 ton kwasu mlekowego rocznie. W planach jest zwiększenie produkcji do 5 tys. ton. Taka ilość wystarczałaby na pokrycie większości zapotrzebowania na ten produkt w naszym kraju” - podkreślono w publikacji czasopisma Grupy Orlen.

Jak wyjaśniono w artykule, „kwas mlekowy to dzisiaj jeden z podstawowych surowców wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu”, np. w przemyśle spożywczym, jako środek zakwaszający i konserwant, w przemyśle cukierniczym, jako polepszać struktury i objętości wypieków czy w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, gdzie związek ten oraz jego pochodne służą jako składniki nawilżające i rozświetlające skórę.

W publikacji zwrócono jednocześnie uwagę, że kwas mlekowy może być też wykorzystywany „do produkcji materiałów ekologicznych będących alternatywą dla plastiku”. „Wytworzony z niego polilaktyd służy do produkcji biodegradowalnych podstawek, talerzy czy kubków. W odpowiednich warunkach zamieniają się one w parę wodną i popiół już po 80 dniach” - zaznaczono.

Jak podał magazyn GO!, przy produkcji kwasu mlekowego w biorafinerii w Trzebini wykorzystane zostaną mikroorganizmy, a jako wsad do instalacji stosowana będzie przede wszystkim melasa, będąca produktem ubocznym w produkcji cukru.

„W Orlen Południe melasa trafi do bioreaktora, gdzie żywiące się nią mikroorganizmy rozkładają cukry. Następuje proces fermentacji i w efekcie powstaje kwas mlekowy” - wyjaśniono w artykule.

Gdy w lipcu 2020 r. PKN Orlen informował o rozpoczęciu budowy w zakładzie w Trzebini, przekształcanym w biorafinerię, pierwszej w Polsce instalacji wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową, podkreślał jednocześnie, że światowa produkcja kwasu mlekowego szacowana jest na około 520 tys. ton rocznie.

Koncern wskazywał przy tym, iż dotychczas w Polsce nie wytwarzano kwasu mlekowego, a jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały odbiorców tego surowca do importu z Azji i Europy Zachodniej.

Jak podawał wówczas PKN Orlen, wykonawcą inwestycja w Trzebini została polska firma AB Industry, przy czym koszt budowy instalacji do produkcji kwasu mlekowego szacowano na ok. 7,5 mln zł, a całej inwestycji na blisko 10 mln zł.

W 2017 r. spółka Orlen Południe otrzymała 2,38 mln zł dofinansowania z programu sektorowego INNOCHEM Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizacje projektu „Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów”.

PKN Orlen informował, że realizacja inwestycji wzmocni pozycję Orlen Południe na krajowym rynku bioproduktów, a także jako pracodawcy w regionie.Źródło: PAP

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23100,00 $ tona 0,65% 1 gru
 Cynk 3056,00 $ tona 2,79% 1 gru
 Aluminium 2430,00 $ tona 1,84% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.