Jeden z najdoskonalszych bioreaktorów świata znajduje się w Polsce! [GALERIA]

zk

05.12.2022 07:19 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Jeden z najdoskonalszych bioreaktorów świata znajduje się w Polsce! [GALERIA]

Partnerzy portalu

Jeden z najdoskonalszych bioreaktorów świata znajduje się w Polsce! [GALERIA] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Niewielka firma z Wielkopolski opracowała prototypowy bioreaktor, pozwalający na przekształcanie małowartościowych odpadów pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego w wysokiej jakości białko. Technologia opracowana przez HiProMine angażuje Hermetię illucens – owada potocznie nazywaną „czarnym żołnierzem” w przetwórstwo, które rewolucjonizuje produkcję białka, w tym branżę petfood (karmy dla kotów i psów).

Opracowana przez HiProMine technologia służy do przekształcania produktów ubocznych produkcji rolno-spożywczej w nowe produkty, które mogą wzbogacić paszę dla zwierząt i pobudzić wzrost plonów. Wprowadzenie na rynek technologii „Bioinsec” ograniczy zużycie surowców i energii, przynosząc długotrwałe korzyści dla środowiska.

- Dzięki szczególnym cechom gatunku Hermetia illucens oraz zastosowaniu autorskiej, zaawansowanej i niepowtarzalnej w skali całego świata technologii, produkcja białka owadziego jest nieporównanie bardziej ekologiczna niż wytworzenie tego typu produktów z „tradycyjnych” zwierząt gospodarskich – mówi Michał Pokorski, Prezes Zarządu HiProMine. – Ciągła optymalizacja procesów prowadzi do minimalizacji już i tak niskiego śladu węglowego, redukcji zużycia wody oraz zapotrzebowania na przestrzeń agrarną. To bardzo wydajny bio-konwerter, który otwiera całkowicie nowe perspektywy dla całej branży petfood, czyli karmienia zwierząt domowych – tłumaczy.

Jak działa owadzi bioreaktor? Do zakładu HiproMine trafiają produkty uboczne produkcji rolno-spożywczej, które zwykle są utylizowane i tego tytułu ponoszone są niemałe koszty (np. buraczane wysłodki, pulpa ziemniaczana, itp.). W HiProMine służą za pokarm dla owadów, które potrafią wykorzystać pozostające w nich mikroelementy. W efekcie owady w specjalnie przygotowanych siedliskach znoszą ogromną ilość jaj, a w dalszej konsekwencji otrzymuje się larwy. W procesie produkcji larwy są sterylizowane i powstaje z nich wysokiej jakości białko. Naukowcy związani z HiProMine to autorzy najlepszej obecnie pracy na świecie, pokazującej wartość energii metabolicznej tłuszczu z BSF (czyli Black Soldier Fly - Hermetia illucens). Przypomnijmy: wartość energii jest kluczowa w bilansowaniu każdego rodzaju tłuszczu czy oleju, dzięki HiProMine udało udowodnić, że tłuszcz z BSF ma taką wartość energetyczną jak olej sojowy.
- Technologia oparta jest o lata doświadczeń, jest odpowiedzią na coraz większy kryzys żywieniowy i energetyczny – wyjaśnia Michał Pokorski.

– Białko owadzie, które pozyskujemy z reaktora owadziego z powodzeniem zastępuje inne rodzaje białek w karmach dla zwierząt, przy czym pozbawione jest antybiotyków i jest hipoalergiczne, co jest niezwykle ważnym czynnikiem wobec rożnego rodzaju schorzeń, z jakimi borykają się zwierzęta domowe – dodaje.

Białko, tłuszcze i frass – one już podbijają rynek

Rozwiązania technologiczne, niezbędne do prawidłowego działania owadziego bio-konwertera, wymagają przeprowadzenia wielu badań i stworzenia licznych prototypów. HiProMine posiada już ponad 60 światowych patentów, nad modelem symbiozy przemysłowej pracuje wielu naukowców, w tym znany i ceniony w świecie z licznych publikacji prof. Damian Józefiak.

- Technologia, z jakiej korzystamy to prototyp, jest pierwszym na świecie bioreaktorem łączącym trzy technologie: autorska konwersja roślinnych produktów ubocznych w paszę dla owadów, opatentowany system odchowu larw oraz nowoczesne techniki reprodukcji owadów – tłumaczy Sebastian Gołębiewski, Business Development Manager w HiProMine. – Bio-konwerter pozwala na tworzenie trzech wartościowych produktów: białka, tłuszczu i frassu. Dwa pierwsze y znajdują zastosowanie w paszach dla zwierząt gospodarskich i ryb, także przy produkcji ekologicznych karm dla kotów i psów. Z kolei frass jest atrakcyjny dla miłośników ogrodnictwa – dodaje.

Czym jest frass? To nawóz organiczny o szerokim zastosowaniu: można go wykorzystać zarówno w profesjonalnych uprawach rolniczych, sadowniczych, warzywniczych jak i trawnikach oraz roślinach ozdobnych. Badania naukowe prowadzone między innymi na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu potwierdziły wysoki potencjał frassu jako materiału nawozowego, dostarczającego roślinom szeroką gamę zarówno makro, jak i mikro składników. Dodatek frassu pozwala na powolne uwalnianie składników pokarmowych zapewniających ich efektywne wykorzystanie. Taki nawóz owadzi to doskonały biostymulator – wysoka zawartość chityny (znajdującej się w pancerzykach owadów) ma działanie uodparniające rośliny na stres suszy i skrajnych temperatur, to również naturalna ochrona przed szkodnikami korzeniowymi.

Zarówno po białko, tłuszcze czy też frass stoi długa kolejka odbiorców. Spółka podjęła decyzję o inwestycji, posiada tereny inwestycyjne i niebawem zamierza rozpocząć budowę kolejnego, kilkukrotnie bardziej wydajnego bioreaktora.Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22775,00 $ tona 1,74% 20 mar
 Cynk 2924,00 $ tona -0,27% 20 mar
 Aluminium 2237,00 $ tona 0,27% 20 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.