Katowice - innowacyjna hala pozwoli pozbyć się odoru przy przetwarzaniu śmieci

zk

22.07.2022 09:36 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Katowice - innowacyjna hala pozwoli pozbyć się odoru przy przetwarzaniu śmieci

Partnerzy portalu

Katowice - innowacyjna hala pozwoli pozbyć się odoru przy przetwarzaniu śmieci - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Katowice

Kosztem ok. 17 mln zł Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach wybudowało nową, w pełni hermetyczną halę do przetwarzania odpadów. Inwestycja eliminuje uciążliwe zapachy, na które skarżyli się wcześniej okoliczni mieszkańcy.

"Wybudowany obiekt jest jednym z najnowocześniejszych pod względem technologicznym w skali kraju. Przez ostatnie lata dużo pracowaliśmy nad unowocześnieniem całego procesu unieszkodliwiania odpadów, tak aby spełniał jak najwyższe wymagania środowiskowe" - zapewnił w czwartek wiceprezes spółki Robert Potucha.

Nowa hala gwarantuje całkowitą hermetyzację procesu przetwarzania odpadów. To miejsce hermetyzacji procesu dojrzewania tzw. stabilizatu, czyli produktu kompostowania. Dodatkowo inwestycja objęła m.in. instalację przesiewania odpadów oraz system oczyszczania powietrza procesowego.

"Dzięki wybudowaniu nowej hali cały proces został praktycznie szczelnie zamknięty, co maksymalnie zminimalizowało nasze ewentualne negatywne oddziaływanie poza terenem zakładu" - wyjaśnił wiceprezes.

Zakład przy ulicy Milowickiej położony jest na obrzeżach Katowic - w dzielnicy Dąbrówka Mała, w pobliżu granicy z Czeladzią, Sosnowcem i Siemianowicami Śląskimi. Mieszkańcy tych miast - głównie Sosnowca - w ostatnich latach wielokrotnie zwracali uwagę na uciążliwości zapachowe związane z przetwarzaniem odpadów w Katowicach. Przykre zapachy nasilały się zwłaszcza wiosną i latem. Nowa hala ma definitywnie rozwiązać problem.

W ostatnim czasie hala, po licznych formalnych i pozytywnie zakończonych kontrolach, otrzymała tzw. pozwolenie zintegrowane wydawane przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Umożliwiło to pełne uruchomienie obiektu. Od tej pory cały proces przetwarzania przebiega w zamkniętych pomieszczeniach, z których powietrze kierowane jest do wielostopniowej instalacji oczyszczania z pyłów i składników, mogących być przyczyną odoru.

Łączna powierzchnia nowej hali przekracza 3,5 tys. m kw. Składa się z 10 żelbetowych bioreaktorów oraz hali manewrowej łączącej je z istniejącą halą przetwarzania biologicznego oraz stanowiskiem przesiewania stabilizatu. Teraz proces stabilizacji frakcji biodegradowalnej wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych nie odbywa się - jak dotąd - na otwartym powietrzu, ale w bioreaktorach. Powstała także specjalna wentylatorownia z systemem napowietrzania bioreaktorów.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.