Wynik wyszukiwania - "burak" - Wiadomości

Produkcja cukru Diamant zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju

Jeden hektar uprawy buraków cukrowych pochłania rocznie 36 ton dwutlenku węgla i produkuje w tym samym czasie 26 ton tlenu, czyli najwięcej ze wszystkich rolniczych uprawianych w Polsce. Z okazji Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, warto przyjrzeć się bliżej właściwościom buraków cukrowych oraz temu jak producent marki Diamant wykorzystuje niemal każdą część tej rośliny i wytwarza cukier zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
17.04.2024

Rolnictwo regeneracyjne narzędziem do walki z CO2 w sektorze upraw

Sektor rolnictwa, który zaopatruje sklepy, a co za tym idzie - nasze lodówki w produkty spożywcze, ma dwa oblicza. Obecnie, ze względu na niewłaściwe praktyki, np. nadmierne chemiczne nawożenie czy pestycydy, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń środowiska, lecz może się wydajnie przyczyniać do… redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak to możliwe? Dzięki szerszemu stosowaniu założeń (płodozmiany, wykorzystanie resztek roślinnych) rolnictwa regeneracyjnego - klucza do zrównoważonej przyszłości gospodarstw rolnych.
06.03.2024

Pfeifer & Langen Polska wyda w br. 200 mln zł na inwestycje energetyczne

Trzy z czterech cukrowni Pfeifer & Langen Polska zmienią w tym roku paliwo na gaz ziemny. Na inwestycje – głównie związane z realizacją strategii zrównoważonego rozwoju – firma wyda w tym roku ponad 200 mln zł - poinformowała spółka.
14.02.2024

Akcjonariusze Orlenu zmienili radę nadzorczą - nowym szefem Wojciech Popiołek

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zmieniło we wtorek radę nadzorczą spółki, odwołując z niej osiem osób, powołując dziewięć, i wybierając na nowego jej szefa prof. Wojciecha Popiołka. Do obsadzenia pozostało jedno miejsce.
06.02.2024

Łuski cebuli czy pulpa z buraka cukrowego mogą być wykorzystane w przemyśle chemicznym czy kosmetycznym

Naukowcy badają, w jaki sposób można wykorzystać roślinne produkty uboczne, które są źródłem substancji biologicznie czynnych. Produkcja żywności dla rosnącej liczby ludności na świecie to jedno z większych globalnych wyzwań. Z drugiej strony konsumenci coraz częściej poszukują produktów spożywczych o prozdrowotnym działaniu.
03.01.2024

Jadalne opakowania z SGGW - przyjazne środowisku i człowiekowi

Opakowania do żywności nie muszą być wykonane z zanieczyszczających planetę tworzyw sztucznych. Mogą być biodegradowalne, kompostowalne i... jadalne. Nad ich wytwarzaniem pracują naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
27.12.2023

Firma Diamant z kampanią zachęcającą do troski o środowisko

Pfeifer & Langen, właściciel marki Diamant, konsekwentnie prowadzi działania, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Po wydanym w 2022 roku raporcie dot. zrównoważonego rozwoju, firma przygotowała kontynuację kampanii informacyjno-edukacyjnej Z Natury Dla Dobrej Przyszłości. Bohaterowie akcji, rodzina Słodkich, prezentują konsumentom m.in.: jak w praktyce wygląda proces uprawy buraka oraz jak każdego roku zmniejsza się emisja CO2 w transporcie i podczas pracy cukrowni.
30.10.2023

J. Kowalski: 11 września wejdzie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni

W poniedziałek 11 września wejdzie w życie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni – poinformował w piątek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że to kierunek walki o tańszą energię i ciepło oraz sposób na produkcję naturalnego nawozu.
08.09.2023

IUNG: deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, ale niedobór wody występował w całym kraju

Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody występował w całym kraju – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno i na kiszonkę – dodano.
08.08.2023

Dwie spółki Krajowej Grupy Spożywczej skupiły kilkanaście tysięcy ton rzepaku

Dwie spółki Krajowej Grupy Spożywczej: Elewarr i Zamojskie Zakłady Zbożowe, na ten moment skupiły kilkanaście tysięcy ton rzepaku, poinformował prezes holdingu Marek Zagórski w czwartek w Radiu Lublin.
03.08.2023

IUNG: na terenie wszystkich województw występuje susza rolnicza

Susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw – poinformował w poniedziałek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Największy deficyt wody jest m.in. na Pojezierzu Kaszubskim i Pojezierzu Wielkopolskim oraz Żuławach.
17.07.2023

Rząd do końca września chce przyjąć zmiany w szacowaniu szkód suszowych

Umożliwienie dodatkowego szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów, a także wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla producenta rolnego w zw. m.in. z suszą - przewiduje projekt rozporządzenia, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
11.07.2023

Pierwsza w Polsce miejska farma wodno-żywnościowa otwarta we Wrocławiu

Wrocławska AquaFarma wpisuje się w ideę Agrihood, jednego z najnowszych trendów w urbanistyce, czyli projektowania osiedli wokół farm, które będą dostarczać świeżą i zdrową żywność okolicznym mieszkańcom, a jednocześnie będą integrować lokalną społeczność wokół zielonej przestrzeni. To element szerszego trendu, związanego z projektowaniem samowystarczalnych, zrównoważonych przestrzeni miejskich (Sustainable Urban Neighbourhood).
28.03.2023

Smog podnosi ciśnienie londyńskim nastolatkom

Jak wykazały przeprowadzone w Londynie badania młodzieży w wieku 11-16 lat, długotrwałe narażenie na pył zawieszony PM2,5 wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi, zwłaszcza w przypadku dziewcząt - informuje pismo „PLOS One“.
15.02.2023

Traktory na ulicach Paryża, rolnicy protestują przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów

Setki traktorów przyjechały w środę rano do Paryża w związku z protestem francuskich rolników przeciwko rządowej decyzji o zakazie stosowania pestycydów.
08.02.2023

Lidl i zero waste: ratuje niedoskonałe warzywa i wspiera polskich rolników przed świętami

Choć wyglądają inaczej, smakują tak samo! Lidl Polska wspiera polskich rolników przed Świętami, ponownie wprowadzając do oferty niedoskonałe warzywa. Marchewki, selery oraz buraki o wyjątkowym kształcie będą dostępne do wyczerpania zapasów – warto dać im szansę.
13.12.2022

Co wspólnego ma burak z produkcją tlenu?

Burak cukrowy jest rośliną wyjątkową. Nie tylko dlatego, że wydobywamy z niego pyszny cukier, lecz także dlatego, że z całego płodozmianu jest rośliną najbardziej tlenogenną. Tylko 1 hektar uprawy buraka cukrowego Diamant wytwarza tyle tlenu, ile rocznie potrzebuje do oddychania aż 100 osób! Co więcej – w tym samym procesie burak cukrowy pochłania i wiąże w glebie najwięcej CO2 z pośród wszystkich roślin rolniczych uprawianych w Polsce, co jest równie korzystne dla środowiska. Jakie jeszcze ma właściwości i jak wygląda proces jeg
17.11.2022

IUNG: susza w ośmiu województwach, najbardziej dotyka uprawy kukurydzy

Suszę rolniczą w okresie od 11 lipca do 10 września br. stwierdzono w ośmiu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na terenie woj. zachodnio-pomorskiego i wielkopolskiego. Susza dotyka przede wszystkim uprawy kukurydzy - przekazał w czwartek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
15.09.2022

Liderzy połączyli siły – rozwijają nowoczesne rolnictw

Saaten Union – ekspert w hodowli roślin przystosowanych do nowoczesnego rolnictwa – rozpoczął współpracę z John Deere, światowym liderem technologii rolnej. Cel? Zmaksymalizowanie potencjału wysokowartościowych nasion.
06.09.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
20.05.2022

Ekohydrolog: sól drogowa, choć toksyczna dla środowiska, obecnie nie ma realnej alternatywy

Mimo doniesień o toksycznym oddziaływaniu soli drogowej na środowisko, jest ona powszechnie stosowana na drogach w czasie zimy. To środek dostępny, skuteczny i tani - nie ma dla niego realnej alternatywy na dużą skalę. W cenie wielu produktów nie wliczamy jednak kosztów środowiskowych – mówi ekohydrolog dr Sebastian Szklarek z PAN.
27.12.2021

Rolnicy inwestują w OZE

Panele fotowoltaiczne na dachach to coraz częstszy widok na polskiej wsi. Rolnicy coraz chętniej korzystają z rozwiązań OZE, w czym pomaga m.in. możliwość uzyskania dofinansowania z programu Agroenergia.
06.12.2021

Roślinne mięso alternatywne wydrukowane w 3D trafia na rynki europejskie

Alternatywne mięso wyprodukowane ze składników roślinnych i wydrukowane w technice 3D trafia z Izraela na stoły m.in. luksusowych restauracji we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech – poinformowała we wtorek Agencja Reutera.
17.11.2021

Ekolodzy: pokarm dla zwierząt za kilometry przejechane przez Polaków na rowerach

Akcję "Rower pomaga zwierzętom" zainaugurowała bielska fundacja ekologiczna Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz poinformował we wtorek, że za każde przejechane przez Polaków 10 km na rowerze zakupiony zostanie 1 kg marchwi, buraków lub kapusty dla zwierząt.
03.11.2021

Polska głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego

Udział Polski w Funduszu Modernizacyjnym wynosi 43,41 proc., co oznacza, że nasz kraj będzie głównym beneficjentem Funduszu i będzie dysponował wpływami ze sprzedaży co najmniej 119 mln uprawnień do emisji.
11.08.2021

Senat poparł bez poprawek ustawę ws. Krajowej Spółki Cukrowej

Senat poparł w piątek znowelizowaną ustawę o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym nie wnosząc do niej poprawek. Zakłada ona, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu.
18.06.2021

Kanada ogranicza pestycydy, aby chronić pszczoły

Ministerstwo zdrowia Kanady postanowiło ograniczyć, ale nie zakazało całkowicie, stosowania neonikotynoidów - środków ochrony roślin nazywanych „zabójcami pszczół”. Tymczasem owady te są kluczowe dla produkcji żywności na świecie.
23.05.2021

Unijne organizacje rolnicze: nie ma oceny skutków strategii "od pola do stołu"

30 unijnych organizacji rolniczych podpisało deklarację ws. strategii "od pola do stołu". Wskazują one, że ponad rok od zaprezentowania strategii, Komisja Europejska nie przedstawiła skutków nowych regulacji, które istotnie wpłyną m.in. na konkurencyjność produkcji rolnej.
21.05.2021

PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan, a także wodór. Spółka podpisała list intencyjny w tej sprawie z Krajową Spółką Cukrową.
18.05.2021

Spożycie mięsa spada z roku na rok, a pandemia tylko przyspieszyła ten trend.

Roślinne zastępniki produktów odzwierzęcych przestały być niszą, weszły już do mainstreamu i coraz częściej trafiają do koszyków zakupowych. Część konsumentów całkowicie odchodzi od produktów i składników odzwierzęcych, ale znacznie większa grupa ogranicza ich spożycie lub ma taki zamiar.
19.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.